Už lango – tikra speiguota ir snieguota žiema, kokią jau seniai teko matyti. Vieniems ji tikrą džiaugsmą teikia šiltame fotelyje, o kiti neria į eketes, pila sau ant galvos ledinį vandenį ir sveikata nesiskundžia. Tai jokiu būdu nereiškia, kad ekstremalios pramogos tapo madingos ir jos reikalingos visiems, bet mažais žingsneliais sveikos gyvensenos link judėti tikrai įmanoma. Tuo neabejoja alytiškė Onutė Šadauskienė.
Aktyviai gyvenančią O.Šadauskienę šiuo metu galima kasdien sutikti sportuojančią lauko treniruokliais prie Nemuno, vaikštančią šalia piliakalnio ir neriančią į eketę Dailidėje.
„Esu senjora jau dvejus metus, bet sportuoju aktyviai, jau bene dešimt metų dalyvauju sporto ir sveikatingumo klubo ,,ŠaulėGYM“ aerobikos fiestose. Šiame klube lankiau ir jogą, treniruoklių salę. Prieš 30-dešimt metų viena pirmųjų Lietuvoje išmokau žaisti lauko tenisą, dalyvavau visoje Lietuvoje šios sporto šakos „Žalgiriadose“, – prisistato Onutė.
Stipruolių sportas – dar viena sporto šaka, kurioje alytiškė jau dešimt metų yra ir sirgalė, ir savo jėgas išbando. O.Šadauskienė dalyvauja rungtyse kaip žiūrovė, turi nemažai apdovanojimų, taip pat ir gautų iš Žydrūno Savicko rankų.
Gyvosios istorijos festivaliuose „Jotvos vartai“ Onutė yra keletą kartų vedusi rankų lenkimo mėgėjiškas varžybas. Regis, labai jau ne moteriškas sportas, bet alytiškė taip nemano – jei moteris sportiška, aktyviai treniruojasi, tai ir jos rankos stiprios, kodėl neišbandyti savęs? Pirmas jos apdovanojimas rankų lenkimo varžybose – 1-oji vieta 2008 metų vasaros žaidynėse, skirtose Žalgirio mūšiui paminėti, 2014 metais – dvi 2-osios vietos varžybose „Dzūkijos taurė“ Druskininkuose. Buvo įstojusi į Lietuvos rankų lenkimo sporto federaciją, pateko į Lietuvos rinktinę dalyvauti pasaulio rankų lenkimo čempionate, kuris vyko Vilniuje, savo amžiaus kategorijoje pelnė 6-ąją ir 7-ąją vietas.
Būdama 58-erių metų amžiaus Europos galiūnų čempionato metu alytiškė dalyvavo rungtyje žiūrovams, kurios metu reikėjo iš vietos 20 metrų patempti automobilį, sveriantį 1 toną 700 kg. Atsirado tik du drąsuoliai vyrai, kuriems iššūkį metė Onutė, ir atsiliko vos keliomis sekundėmis.
„Save laikau sporto entuziaste“, – apibendrina O.Šadauskienė. Prieš 13 metų ji baigė tęstines lauko teniso trenerių studijas Kauno sporto universitete, bet darbo vietos taip ir nepavyko susikurti, apgailestauja taip ir negavusi baigimo pažymėjimo dėl finansinių problemų.
Keliasdešimt metų alytiškė susiejo ir su saviveikla: buvo dainų ir šokių ansamblių „Dainava“, paskui – „Varsa“ narė, išvažinėjo pusę Lietuvos ir užsienyje teko nemažai lankytis. Daina ir šokis leido atrasti bendraminčių kolektyvą ir gyventi aktyvų gyvenimą.
Šalia aktyvaus sporto, o ypač dabar, kai atsirado daugiau laiko ir jį galima skirti sau, O.Šadauskienė sako besilaikanti sveikos gyvensenos principų, kurių svarbiausieji – tinkamų maisto produktų pasirinkimas, judėjimas, mankšta gryname ore ir, žinoma, ilgi pasivaikščiojimai su numylėtais keturkojais augintiniais.
Ėjimas sureguliuoja svorį – dietų Onutė atvirauja nesilaikiusi niekada gyvenime, tik nevalganti riebiai, o sportiško sudėjimo, puikios fizinės formos jai galima tik pavydėti.
„Jau 11 metų būtina mano dienotvarkės dalis yra mankšta gryname ore, prasibėgimai piliakalniu ir šalia esančiomis kalvomis, aktyvi mankšta su kvėpavimo pratimais jų viršuje, jogos pratimais. Mėgstu liesoką maistą, negeriu jokiu vaisvandenių su angliarūgšte, rytą pradedu dviem stiklinėmis šilto vandens su citrina ar su obuolių actu“, – pasakoja pašnekovė.
Dar vienas jos aktyvaus gyvenimo būdo principas – nekankinti savęs, o tai reiškia miegoti tiek, kiek norisi, pagal nuotaiką rinktis dienos veiklą ir maršrutą pasivaikščiojimui, bet grįžti būtinai kitu keliu. Įprastai per dieną šiuo metu Onutė nužingsniuoja 6–7 kilometrus.
„Žiema man patinka, šalta tikrai nebūna – reikia tinkamai apsirengti ir judėti. Nuo kalnų čiuožinėju su kaimynų mergaite, daug vaikštau, maudausi ledinėje eketėje. Priėmiau 30 dienų iššūkį nerti į eketę. Vasario pabaigoje galbūt plauksiu Galvės ežere 25 metrus, tai bus jau antras toks bandymas. Tris žiemas maudžiausi eketėje su sveikuolių klubu „Ryžtas“, bet šią žiemą stengiuosi sportuoti viena, nes karantinas ir vengiu susibūrimų. Dar geriu žaliuosius kokteilius iš vaisių, daržovių, stiprinu imunitetą“, – pasakoja O.Šadauskienė.
Paklausėme, ką ji galėtų patartų norintiems gyventi šiek tiek aktyviau, bet nedrįstantiems, o ypač žiemą.
„Motyvacija, noras kažko siekti priklauso tik nuo pačių žmonių. Pradėti galima nuo pasivaikščiojimų gryname ore, vis didinant nueitą atstumą, išsikelti tikslą, kur turi nueiti, o paskui noras judėti auga. Labai naudinga lengva mankšta gryname ore. Galiu pasidžiaugti, kad šiuo sunkiu laikotarpiu vis daugiau žmonių sutinku ir ant piliakalnio, ir gamtoje, taigi judėjimas vyksta, valio!“ – sako alytiškė.
Ji pabrėžia, kad labai svarbu grūdintis pradėti palaipsniui, nepersistengti. Pirmas žingsnis yra šaltas dušas, o dėl maudynių šaltame vandenyje, tai kiekvienas pats žinome savo organizmo problemas. „Aš irgi dažnai nelendu į eketę, bet pasiimu kibirėlį ir piluosi vandenį iš eketės ar sniegą ant savęs užsimetu. Kiekvienas pasirenka, kas jam tinka, o ir su savo gydytoju pasitarti tikrai nepakenktų“, – sako sveikuolė.
Jos manymu, aktyvus laisvalaikis gamtoje gerina ne tik fizinę sveikatą, bet ir psichologinę būseną, praskaidrina mintis, kaip ir pasirinkta mėgstama veikla, skaitymas, fizinis darbas. „Net sniego kasimas kieme yra labai naudinga fizinė veikla!“ – pastebi Onutė. Ir tikrai ne tik tuo, kad kieme bus lengviau praeiti.
O.Šadauskienė pritaria, kad šiuo metu išgyvename žmonijai tikrai sunkų laiką, kai daugelis prarado darbus, bet ji ragina nepasiduoti depresijai, net situacija jau netrukus pagerės. Jos pačios karantino ribojimai nelabai paveikė, nes ir įprastai daugiau renkasi veiklą vienumoje, o visiems norėtų palinkėti pozityvumo, supratimo, atjautos, gerumo, šypsenos ir meilės.
Saulė Pinkevičienė