Seimo konservatoriai siūlo įstatymo pataisas, kurios įpareigotų Rusijos piliečius gauti Vyriausybės įgaliotos institucijos leidimą įsigyti šalia strateginių objektų (karinių bazių, aerodromų, poligonų ir kt.) esantį nekilnojamąjį turtą (NT). Lietuvoje gyvena beveik 15 tūkst. Rusijos ir daugiau nei 57 tūkst. Baltarusijos piliečių.
Jurgis Razma, Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotojas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas
Tokios įstatymo pataisos iniciatyva atsirado po to, kai Registrų centras mūsų prašymu pateikė žemėlapius, kuriuose fiksuojami Lietuvoje gyvenančių Rusijos piliečių NT įsigijimai šalia strateginių objektų. Mums pasirodė, kad ta koncentracija yra išskirtinai didesnė, nei tuo atveju, jei įsigijimai galėtų pasiskirstyti natūraliai, tarkime, tokiame dideliame mieste, kaip Šiauliai ir pan. Todėl kyla klausimas: jei egzistuoja tokia išskirtinė NT įsigijimų koncentracija, ar tai negali būti susiję su Rusijos žvalgybiniais interesais sekti Lietuvos strateginius objektus? Tokius, kaip Zoknių karinių oro pajėgų bazė Šiauliuose, Gaižiūnų ir Kairių poligonai, Pajuosčio aerodromas, Kauno termofikacinė elektrinė, Vilniaus ir Palangos oro uostai?
Tikimybė, kad žvalgybinei veiklai gali būti pasitelkiami Rusijos, o ne užverbuoti Lietuvos piliečiai, yra didesnė. Nors, be abejo, tokių atvejų irgi gali būti. Dėl to ir kilo mintis riboti tuos Rusijos piliečių NT įsigijimus prie Lietuvos strateginių objektų, kad prevenciškai būtų galima apsisaugoti nuo galimos žvalgybinės ar mūsų nacionalinio saugumo interesų neatitinkančios veiklos. Mes kol kas nesiūlome griežtesnių apribojimų Rusijos piliečiams, norintiems Lietuvoje įsigyti NT, nors tokie siūlymai, mano manymu, irgi būtų svarstytini, orientuojantis ne tik į strateginių objektų aplinką. Kol kas teikiame tik minimalų sprendimo variantą.
Ar dėl šios problemos jaučiamas ir kitų Seimo frakcijų susirūpinimas? Na, susirūpinimo nejaučiame, bet kažkokio didelio prieštaravimo aš taip pat negirdėjau. Tam tikrą laiką ir mes nebuvome į tai atkreipę dėmesio, kol nepamatėme tų NT pirkimų žemėlapio. O kai jį pamatai, visai kitaip pradedi galvoti. Todėl manau, kad ir kiti Seimo nariai, kai jiems bus parodyta situacija, kaip atrodo tie NT įsigijimai šalia poligonų ir kitų strateginių objektų, ko gero, susimąstys ir pritars tokiai idėjai. Tuo labiau kad toks ribojimas tikrai yra labai nedidelis. Na, negalės koks nors Rusijos pilietis įsigyti buto kur nors šalia poligono – ir kas? Įsigis kur nors toliau nuo jo. Jiems tai bus menka problema. Jei būtų siūlomi didesni ribojimai, remiantis platesniais reikalavimais, tai jau būtų rimtesnė diskusija.
Rimantas Liepa, Europos pasieniečių profesinės sąjungos susivienijimo pirmininkas
To buvo galima tikėtis. Apmaudu, kad pas mus viskas vyksta labai pavėluotai. Reikėtų kalbėti ne tik apie pas mus apsigyvenusių Rusijos piliečių NT, bet ir apskritai apie į Lietuvą prisikviestus „specialistus“ migrantus. Kol neiškyla grėsmė, niekada nepasižiūrime į kitų valstybių pavyzdžius. Aš visiškai palaikyčiau tokių ribojimų idėją, bet jie turėtų būti taikomi ne tik rusams, o visų mums priešiškomis galinčių būti šalių piliečiams. Mano nuomone, tai galėtų būti ir baltarusiai, ir kai kurių Azijos šalių piliečiai.
Jei pasienyje turime 5–10 km pločio apsaugines juostas, tai, ko gero, NT įsigijimo požiūriu jos turėtų būti numatytos ir prie strateginių objektų. Plačiai kalbama, kad galimybė užsienio piliečiams įsigyti NT prie svarbių objektų – labai gera landa, kuri kažkodėl nebuvo užkardyta anksčiau. Juk yra pavyzdžių, ir tai ne tik Rusijos karinės žvalgybos agentas iš Šiaulių. Kodėl tokie žmonės perka NT būtent ten, o ne kitur? Juk yra patrauklių vietų. Na, bet jei atvykęs iš savo šalies į Lietuvą nori iš savo balkono žiūrėti, kaip leidžiasi strateginiai NATO naikintuvai, tai šitoks noras kažkam turėtų sukelti minčių. Todėl ši iniciatyva tikrai yra sveikintina, nors ir pavėluota.
Juk viską buvo galima padaryti visai neskausmingai. Lygiai kaip su valstybės sienos apsauga. Pasienio pareigūnų profesinės sąjungos dar prieš 5 metus sakė, kad reikia tvoros. Visi dėl to šaipėsi, vadino kvailiais. O kai atplūdo migrantų banga, tada jau rado ir noro, ir laiko, ir pinigų, tik viskas atsiėjo 10 kartų brangiau. Jau seniai buvo galima priimti įstatymą, kad pas mus gyvenantys užsieniečiai, norintys įsigyti NT prie svarbių objektų, būtų patikrinti specialiųjų tarnybų. Pasakysiu sąžiningai: manau, kad toks ribojimas turėtų būti taikomas visiems užsienio piliečiams. Mes labai „užsiciklinę“ dėl šios dienos priešų. Bet istorinė patirtis moko, kad tas, kas šiandien yra draugas, rytoj jau gali būti priešas. Ir atvirkščiai. Geopolitinė situacija ne kartą ir ne du smarkiai keitėsi, todėl protingi vadovai turi žiūrėti į priekį. Nereikia konfliktuoti, nereikia, kad kažkas jaustųsi pažemintas dėl tautybės ar pilietybės. Tiesiog Lietuvoje veiktų atitinkamas įstatymas, kuris visiems užsieniečiams būtų taikomas vienodai.
Kalbėjosi Arvydas Praninskas