Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žygiavo partizanų kovų vietomis

LPKTS Ukmergės filialas organizavo žygį Didžiosios kovos apygardos partizanų kovos takais.

Žygis prasidėjo šv. Mišiomis Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje, kurių metu dekanas pasakė jaudinantį pamokslą apie partizanų pasiaukojimą kovose už Lietuvos laisvę, apie žmonių kančias tremtyse.

Kolona ukmergiškių ir svečių iš Alytaus, Panevėžio, Kupiškio, Kėdainių, Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Širvintų, Šakių nuo bažnyčios pajudėjo link Daržų gatvės, kur stovi Atminimo kryžius 1948-12-30 buvusiame V. Justavičiaus name įrengtame bunkeryje žuvusiems DKA B rinktinės 5-ojo bataliono kuopos vado E. Miliuko-Bijūno, partizanų S. Našlėno-Sakalo ir S. Peroko-Plechavičiaus atminimui.

Prie paminklo išsakyti žodžiai apie partizanų kovas, meilę tėvynei, padėtos gėlės, uždegtos žvakutės. Apie šioje vietoje įvykusią tragediją papasakojo Ukmergės kraštotyros muziejaus muziejininkas Vladas Kovarskas.

LPKTS pirmininkas Gvidas Rutkauskas pasidžiaugė gausiai susirinkusiais dalyviais, kurie gerbia partizanų atminimą, ir vienu iš aktyviausių Lietuvoje veikiančių LPKTS filialu. Už prasmingą veiklą susirinkusiesiems dėkojo ir Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas.

Vėliau visi vyko į Juodkiškių kaimą prie paminklinio akmens žuvusiems partizanams: DKA vadui A. Morkūnui-Plienui, apygardos štabo viršininkui V. Ališauskui- Puškinui, B rinktinės vadui P. Grigui-Geniukui, B. Medelskiui-Krienui, B. Dūdui-Naručiui.

V.Kovarskas papasakojo apie šiose apylinkėse veikusių partizanų kovas ir kaip B. Tarulio sodyboje buvo išduoti partizanai.

Kita renginio dalyvių sustojimo vieta – Kazimierava Šešuolių seniūnijoje. Čia 1946 metų sausį vyko DKA A. Morkūno-Plieno ir P. Švelniko-Voldemaro partizanų būrių pirmasis kovos krikštas. Mūšyje žuvo 14 partizanų ir vienas vokietis, kovojęs partizanų gretose. Buvo perskaitytos visų žuvusiųjų pavardės, pagerbta gėlėmis ir uždegtos žvakutės, prisiminimais bendravimu su A. Morkūno-Plieno dukra pasidalijo LPKTS valdybos narė Rasa Duobaitė-Bumbulienė, dainavo choras „Tremtinys“.

Žygeivius pasveikino Šešuolių seniūnė Jolanta Lukšienė, bendruomenės nariai pakvietė dalyvius pailsėti ir pasivaišinti.

Po to žygio dalyviai patraukė link Želvoje stovinčio memorialo rezistencijos aukoms. Apie Želvos apylinkėse veikusių partizanų kovas ir likimus papasakojo LPKTS Ukmergės filialo pirmininkė Aldona Kalesnikienė. Pasakota apie buvusioje žvyrduobėje užkastus partizanus. Sovietiniais laikais norėta čia padaryti šaudyklą, tad vikšriniai traktoriai traiškė ten užkastus žmonių kaulus. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, čia pastatytas didingas memorialas.

Žuvusieji pagerbti padedant gėles, uždegant žvakutes. Jų atminimui skambėjo choro ir visų dalyvių atliekamos dainos. Apie partizanų kovų reikšmę Lietuvos likimui papasakojo Seimo narys, partizanų istorikas Arvydas Anušauskas. Kaip turime branginti mūsų didvyrių atminimą, jų kovas už laisvę, kalbėjo Seimo narė Irena Hasse. Visus pasveikino Želvos bendruomenės pirmininkas G. Povylius.

Kolona žygeivių pajudėjo link DKA partizanų parko Kadrėnų kaime, Vidiškių seniūnijoje.

Vidiškių seniūnas V. Štaras rūpinosi, kad parkas pasitiktų visame grožyje. Pirmiausia buvo atiduota pagarba šio parko įkūrėjui, Laisvės kovų dalyviui, mons. Alfonsui Svarinskui. Prie jam skirto kryžiaus istorikas V. Kovarskas apžvelgė parko istoriją, jame pastatytų paminklų reikšmę. Sveikinimo žodį tarė Seimo narys J. Varžgalys. Monsinjoro garbei buvo padėtos gėlės, uždegtos žvakutės ir virš pušų nuskambėjo visų dalyvių atliekama „Marija, Marija“.

Lauko estradoje atlikus Lietuvos himną, pagerbus tylos minute žuvusiuosius už Lietuvos laisvę, kartu su choro dalyviais visi sugiedojo partizanams skirtą dainą.

LPKTS pirmininkas G. Rutkauskas apžvelgė dienos žygį, dėkojo organizatoriams. Apie DKA partizanų kovos ypatumus, kovos reikšmę, jų išdavystę papasakojo istorikas Seimo narys A. Anušauskas.

Visus sujaudino Daivos ir Loretos bei Siesikų kapelos „Vieversa“ dainos apie Tėvynę, apie partizanų kovas, jų sunkią dalią kovoje už Lietuvos laisvę.

„Džiaugiamės, kad žygiu buvo prisiminti DKA B rinktinės partizanai, jų kovos už Tėvynės laisvę. Šalies ateities negalima sukurti be praeities, galime džiaugtis ir kurti savo Lietuvos ateitį. Partizanams atminti ir buvo skirtas mūsų žygis.

Apie šį renginį pasakojo LPKTS Ukmergės filialo vadovė Aldona Kalesnikienė.

Rekomenduojami video