Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vieno šeštadienio istorija Šilalėje

2023 m. liepos 29 d. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šilalės filialo narių ir žuvusių partizanų artimųjų iniciatyva Šilalės rajone, Volmerinės miške, buvo atidengta partizanų žeminė. Kartu pašventintas ir kryžius, skirtas ten žuvusiems Lietuvos laisvės kovotojams.

Iškimingas renginys prasidėjo šv. Mišiomis Kvėdarnos Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje ,,Šiandien mes prisimename tuos, kurie mylėjo tėvynę Lietuvą ir už jos laisvę paaukojo brangiausią turtą – gyvybę. Lenkiu galvą prieš Jus visus, kurie puoselėjate istorinę atmintį”, -per pamokslą sakė Kvėdarnos Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčios kunigas Edgaras Petkevičius.

Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narys Jonas Gudauskas, Šilalės rajono vicemerė Jolanta Skrodenienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkas Vladas Sungaila, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai, Lietuvos partizanų artimieji, šauliai ir kiti garbūs svečiai.

Renginyje dalyvavęs LPKTS valdybos pirmininkas V.Sungaila įteikė padėkas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo darbuotojams:Istorinės atminties įamžinimo skyriaus vyriausiajai istorikei Rūtai Trimonienei ir Paieškų ir idenfikavimo skyriaus vedėjui Rimantui Zagreckui. ,,Dėkojame už nuoširdžią pagalbą ieškant archyvinių dokumentų, padėjusių identifikuoti Kęstučio apygardos, Butigeidžio rinktinės, Dariaus tėvūnijos Geležinio Vilko būrio Šarkos skyriaus partizanų žeminę Šilalės rajone, Tenenių girininkijoje esančiame Volmerinės miške.

1953 m. vasario 24 d. šturmo metu žuvo Juozas Vaičiulis „Šarka“, g. 1919 m. Geležinio Vilko rinktinės partizanų grupės vadas ir Geležinio Vilko rinktinės partizanai:Stasys Grikšas „Strazdukas“, g. 1932 m., Jonas Pivoris „Putinas“, g.1929 m. Kuo nuoširdžiausiai linkime Jums tik pačios didžiausios sėkmės“.- rašoma LPKTS padėkos rašte.

,,Šiandienos renginys – tai puiki galimybė dar geriau pažinti Šilalės krašto, o kartu ir visos Lietuvos istoriją. Kiek daug šaindien išgirdome ir sužinojome visi kartu. Ir ką mums šiandien reiškia vieno šetadienio istorija? Labai daug: bendrystė su Jumis, prasmingi darbai ir meilė savo kraštui. Ačiū, kad rūpinatės istorijos įamžinimu ir palikimu ateities kartoms. Ir aš užaugau su šiais prisiminimais apie Lietuvos laisvės kovas Šilalės krašte. Kaip parodė karas Ukrainoje, mes vienybėj buvom, esam ir būsim stiprūs“,- kalbėjo Lietuvos Respublikos Seimo narys J.Gudauskas.

Savo krašto istorijai pasišventę žmonės ėmėsi iniciatyvos įamžinti žuvusiųjų atminimą

Šilalės rajone Volmerinės miške esanti Lietuvos partizanų bunkerio vieta ilgą laikią nebuvo žinoma. Miškas nuo 1953 metų pakito. Ilgai ieškojus, lyginant aprašymus, vieta buvo rasta ir specialistų identifikuota. Nuspręsta bunkerį atstatyti ir taip įamžinti žuvusiuosius.

Istorinį – archyvinį tyrimą 2019 m. atliko LGGRTC istorikė Rūta Trimonienė. .,,Pradėjus darbus, suvežus medžiagas, prasidėjo intensyvus darbų trukdymo veiksmai. Kaip kituose darbuose urėdijos padėdavo, taip dabar trukdė, rašė baudas ir darė viską, kad bunkerio nebūtų. LPKTS Šilalės filialo nariai rašė raštus visur:Vyriausybei, Seimo nariams, Prezidentams. Pagirdavo už gražias, patriotines iniciatyvas tuo viskas ir baigdavosi“ ,- pasakojo LPKTS valdybos pirmininko pavaduotoja Loreta Kalnikaitė.

LPKTS Šilalės filialo pirmininkės pavaduotojas Antanas Rašinskas niekada nenuleido rankų, mokėjo baudas ir dirbo toliau.Vėl į pagalbą kvietėme Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojus. Išklausę mūsų bėdas po diskusijų, 2022 m liepos 13 d. LGGRTC generalinis direktorius dr. A. Bubnys, istorikės R. Driaučiūnaitė, R. Trimonienė lankėsi Šilalėje. Susitikime dalyvavo LPKTS Šilalės filialo nariai, muziejininkai, seniūnijų atstovai, buvo pakviesti prieštaraujantys bunkerio atstatymui Telšių urėdijos atstovai.

Pasak LPKTS valdybos pirmininko pavaduotojos L. Kalnikaitės, LGGRTC darbuotojai labai kvalifikuotai , argumentuotai ir įtaigiai supažindino susirinkusius su žuvusiųjų atminimo įamžinimo svarba įvairiomis formomis. Šio susitikimo metu buvo priimtas sprendimas, atstatyti bunkerį. Urėdija dar reikalavo įvairių raštų, visi jų reikalavimai buvo išpildyti.

Atstatant šią partizanų žeminę Šilalės rajone, Volmerinės miške, daug padėjo LGGRTC darbuotojai:R. Zagreckas, dr.Darius Juodis, R.Trimonienė, R. Driaučiūnaitė.

Renginio metu nuskambėjo nuoširdži padėka visiems, prisidėjusiems prie šios partizanų žeminės atstatymo, viltis ir tikėjimas, kad visi mūsų ir Jūsų sumanymai bus įgyvendinti.

,,Po tokių susitikimų, supranti, kokia graži ir tvirta Lietuva“, – renginiui pasibaigus sakė viena iš renginio organizatorių L.Kalnikaitė.

Renginį vedė Šilalės kultūros centro direktoriaus pavaduotojas Antanas Kazlauskas.

Rekomenduojami video