Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vabalninkas - laisvasis miestas ir Mažoji Lietuvos kultūros sostinė

Praėjusį sekmadienį Vabalninko miestas šventė 225 – ąjį gimtadienį.

Magdeburgo teisės Vabalninkui buvo pripažintos 1775 metais ir nuo to laiko jis vadintas laisvuoju miestu. Tačiau 1776-aisiais Vabalninkas šio statuso neteko, kai Magdeburgo teisės Lietuvoje buvo paliktos tik Vilniui, Kaunui ir Trakams. 2017–aisiais sukanka 225 metai nuo 1792 – ųjų balandžio 26 dienos, kai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karalius Stanislovas Augustas Vabalninkui pakartotinai suteikė miesto teises ir patvirtino herbą.

Šiais metais Vabalninkui įteiktas „Lietuvos mažosios kultūros sostinės 2017“ sertifikatas. Mažoji kultūra – tai judėjimas už kultūringesnį Lietuvos kaimą. Judėjimo iniciatoriai ir projekto „Mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ vykdytojai - LR kultūros ministerija ir Naisių kaimo bendruomenė.

Lino žymens 2017 nominantas - vabalninkietis dailininkas apipavidalintojas Vidas Vaitekūnas.

Pasak bendruomenės pirmininkės Dalios Strautinienės, 2017 metų renginiams Vabalninko bendruomenė iš UAB „Agrokoncernas“ gavo 3 tūkstančius eurų.

Visų 2017 metų kultūros renginių, vyksiančių Vabalninke, globėjas yra Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas.

Kaip skelbiama, Vabalninko miesto šventė buvo skirta Mažosios Lietuvos kultūros sostinei pristatyti. Todėl praėjusį sekmadienį Vabalninkas šventė ir kaip laisvasis miestas, ir kaip kaimo kultūros sostinė.

Vabalninkiečių pastangomis šventės dieną miestas buvo itin jaukus ir svetingas. Įvairiais dirbiniais ir skanumynais viliojo Žolinės aikštėje įsikūrę prekybininkai, dunksėjo jubiliejines monetas kalusio kūjo garsas, skambėjo muzika ir atvykstančių senovinės technikos klubo „Ekipažas“ automobilių signalai.

Šventė prasidėjo teatralizuota Magdeburgo teisių įteikimo ceremonija, kurią gražiai atliko Biržų krašto muziejaus „Sėla“ Kirkilų amatų centro vadovas Lukas Kalninis ir Danguolės Kalkienės vadovaujami jaunieji Biržų kultūros centro šokėjai.

Suplevėsavo Vabalninko vėliava, kurią kėlė šių metų Lino žymens nominantas dailininkas apipavidalintojas Vidas Vaitekūnas. Tai jau devynioliktas Vabalninko krašto kultūros ir istorijos fondo įsteigto garbingo apdovanojimo nominantas. V. Vaitekūną pagerbė ir sveikino garbūs renginio svečiai ir Vabalninko krašto žmonės.

Sveikinimus Vabalninkui ir šio miesto gyventojams išsakė Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Biržų rajono savivaldybės vadovai ir tarybos nariai vabalninkiečiai, Vabalninko seniūnijos ir bendruomenės vadovės, svečiai iš Punios (Alytaus r.) ir Gasčiūnų (Joniškio r.).

Sveikintojai, minėję ne tik miesto dieną, bet ir Atvelykį bei Jurgines, dėkojo Dievui už gerą orą, džiaugėsi Vabalninko bendruomenės gebėjimu telktis geriems darbams, linkėjo tikėjimo gyvenimu ir meilės savo kraštui.

Po oficialiosios dalies prasidėjo muzikinė fiesta, bendruomenės namų lankymas. Buvusios ligoninės pastate įsikūrusi Vabalninko bendruomenė seną pastatą pavertė kultūros židiniu, kuriame vyksta parodos, mokomasi amatų.

Rekomenduojami video