Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
V. Prebergas: atradome fotografijų, kurios bus staigmena ir D. Grybauskaitei

„Dažniausiai garsūs Lietuvos žmonės pasakoja apie laiką po to, kai jau tapo įžymūs. Laikotarpis, kai jie augo, kas buvo jų tėvai, kaip auklėjo, kas pavertė tokiais, kokie jie yra dabar, “, – sako LRT TELEVIZIJOS laidos „Gimę tą pačią dieną“ prodiuseris Vygintas Prebergas. Jo pasakojimu, kai kurių šioje laidoje pateikiamų žmonių gyvenimo istorijų nesugalvotų net Holivudo filmų scenaristai.

Neatskleistos žinomų žmonių gyvenimo dalys

Naujosios LRT TELEVIZIJOS laidos prodiuseris pasakoja, kad „Gimę tą pačią dieną“ – norvegų projektas, kuris jį sudomino žmonių gyvenimo istorijomis. Laidoje pateikiamos trijų žmonių gyvenimo istorijos, jos sujungiamos su šalies istorija, o visa tai virsta tarsi dokumentine apybraiža.

„Laidoje naudojame labai daug archyvinės medžiagos. Archyvuose aš pats, redaktoriai ir režisieriai praleidžia labai daug laiko. Ten atrandame perlų, kurių nė vienas lig šiol nesame matę ir kurie nustebina netgi ir laidos herojus“, – sako V. Prebergas.

Anot prodiuserio, įprasta, kad garsūs Lietuvos žmonės pasakoja apie laiką po to, kai jau tapo įžymūs. Laikotarpis, kai jie augo, kas buvo jų tėvai, kaip auklėjo, kas pavertė tokiais, kokie jie yra dabar, lieka neatskleistas.

Jo teigimu, šalia žinomų Lietuvos žmonių istorijų pasakojamos ne ką mažiau įdomios paprastų žmonių istorijos, kurios taip pat nustebina laidos kūrėjus – tokių nesugalvotų net Holivudo filmų scenaristai.

„Klausai žmogaus istorijos ir galvoji: ar jis meluoja, gal kuria, bet kurti negali, nes taip nesugalvosi. Pavyzdžiui, žmogus buvo dvejų metų, po audros su seneliu ėjo rinkti obuolių, o senelį nutrenkė žaibas. Per išleistuves prapuolė broliukas, vakare jį rado nuskendusį – čia to paties žmogaus istorija. Ištekėjo už vyro, pasirodo, jis sirgo šizofrenija, buvo paslėpta liga. Antras vyras – mergišius. Susirado trečią draugą. Nuo jo ėmė lauktis, apie tai sužinojo atostogaudama Palangoje. Pamanė, kad pasakys, kai sugrįš namo, o sugrįžusi sužinojo, kad būsimą tėvą ištiko insultas“, – šokiruojančius žmonių prisiminimus pasakoja V. Prebergas.

Į praeitį padeda sugrįžti rekonstrukcijos

Prodiuseris sako, kad atkurti ir rekonstruoti įdomiausias žmonių istorijos dalis, kai nėra išlikusių nuotraukų ar kitos archyvinės medžiagos, padeda vaidybinės scenos. Jos perteikia žiūrovams emocijas.

„Į tai, koks pirmas vaikystės prisiminimas , Algirdas Kaušpėdas atsakė – pienininkas, kuris ateidavo į A. Rotundo gatvės kiemą ir pardavinėdavo pieną. Iš žmogaus pasakojimo supranti, kad jis atsimena, jam tai svarbu, nors kitiems tai – gal tik pienininkas, šiais laikais daugelis jo net nematę“, – sako V. Prebergas.

Grupės „Antis“ lyderio pasakojimą laidos kūrėjai sumanė iliustruoti. Vykdomasis laidos prodiuseris Rolandas Povilionis savo rankomis surinko visus daugiau mažiau tą laikmetį atitinkančius daiktus, suvirino ir sukonstravo pienininko vežimėlį, surado prijuostę, batus ir pats suvaidino pienininką.

„Vėliau A. Kaušpėdas sakė: „Įsijungiu laidą, prieš akis išnyra mano pienininkas – negaliu patikėti“. Privalome iliustruoti, paaiškinti žiūrovui, apie ką eina kalba. Rekonstrukcijos leidžia įsivaizduoti – kaip viskas galėjo būti“, – teigia prodiuseris.

Surasti laidos herojus – didelis darbas. Suradus žinomą žmogų, ieškoma jam partnerių – dar dviejų žmonių. Visi šie žmonės gimė tais pačiais metais, tą patį mėnesį, tą pačią dieną.

„Netinka, jei žmonės gimė tą pačią dieną, bet metai skirtingi. Ne, mes apsunkiname sau gyvenimą: turi būti tie patys metai, tas pats mėnuo ir ta pati diena, taip pasileidžia paieškų karuselė. Ieškome visaip: internete, „Facebook“. Nemažai žmonių, kuriuos, atrodo, surandi, prikalbini, visgi atsisako filmuotis“, – apie kūrybinį laidos procesą pasakoja V. Prebergas.

Interviu su šalies prezidente

Asmeninius interviu itin retai duodanti prezidentė Dalia Grybauskaitė sutiko prisiminimais pasidalinti su laidos „Gimę tą pačią dieną“ kūrėjais. Prodiuseris atskleidžia, kad, prieš darant išskirtinį interviu, buvo nerimauta, kiek šalies vadovė pasipasakos, tačiau ji atvirai kalbėjo apie savo vaikystę ir jaunystę.

Ruošiant prezidentės interviu, taip pat pavyko atrasti nuotraukų, kurios turėtų būti staigmena ir pačiai šalies vadovei.

„Mano uošvis kartu su prezidente D. Grybauskaite lankė darželį. Uošvio mama buvo šio darželio auklėtoja. Tais laikais, kai darželyje darydavo vaikų nuotraukas, tėvai neturėdavo pinigų jų pirkti, tad nuotraukas palikdavo personalui. Kartą uošvis atnešė pluoštą nuotraukų, vienoje fotografijoje – mūsų šalies vadovė su dideliais kaspinais plaukuose ir knygele rankose. Suskaitmeninsime visas nuotraukas, siųsime į prezidentūrą, kad prezidentė pasakytų, kuriose nuotraukose ji yra“, – pasakoja V. Prebergas.

Prakalbinti žmones, kurie nelinkę dalytis asmeniniais išgyvenimais, anot prodiuserio, meistriškai pavyksta interviu šiai laidai rengiančioms žurnalistėms Violetai Baublienei ir Danutei Skudžinskaitei.

„Matau, kad žmogus gal ir nenorėtų pasakoti, bet, kai klausimas tinkamai suformuluotas, jis papasakoja. Po interviu žmonės kartais nuogąstauja, gal nereikėjo tiek atsiverti, bet mes sakome, kad viskas yra gerai, tai nėra laida, kurioje ketiname ką nors sumenkinti ar pažeminti. Tai yra laida apie žmonių gyvenimo patirtis: linksmas ir liūdnas“, – teigia V. Prebergas.

Rekomenduojami video