Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šv. Marijos Magdalenos atlaidai – Veiviržėnų istorija

Liepos 18d. Veiviržėnų Šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos tikintieji šventė Šv. Marijos Magdalenos atlaidus. Iškilmingi, gražūs, Veiviržėnų klebono Vidmanto Griciaus puikiai suorganizuoti atlaidai – tai nematerialus Veiviržėnų miestelio kultūros paveldas (kad ir oficialiai nepatvirtintas) – gyvas, klestintis, perduodamas iš kartos į kartą, teikiantis žmogui taip reikalingą tapatybės jausmą – visada užėmė svarbią vietą šio miestelio žmonių gyvenime. Tai ne dabar sukurta šventė, tai Veiviržėnų miestelio istorijos dalis.

„Šv. Marijos Magdalenos atlaidai turi gilias tradicijas. Istorikai teigia, kad dar pagal 1785 m. lapkričio 8 d. popiežiaus Pijaus VI bulę Veiviržėnų bažnyčiai suteikti Šv. Marijos Magdalietės atlaidai, kurie švenčiami liepos 22 d. arba ateinantį sekmadienį po šventosios vardo minėjimo. Tad jau daugiau nei 236 metai jie čia švenčiami: atlaidus šventė veiviržėniškių tėvai, seneliai – karta iš kartos. Ir prisiminimuose, be sakralinio aspekto, labai svarbi kartų bendrystė, bičiulystė“, – sakė klebonas V. Gricius.

Puoselėti ir išlaikyti tą savitumą yra ir mūsų pareiga, ir uždavinys, ir teisė. Kartu norisi palinkėti, kad iš kiekvieno papročio pasiimtume ne tik galimybę turiningai praleisti laisvalaikį, gauti naujų įspūdžių, bet ir pasinaudotume proga atidžiau pažvelgti į nematerialųjį kultūros paveldą. Kad gautume ne tik įspūdžių, bet ir žinių, ne tik smagiai praleistume laiką, bet ir pajustume, kaip per papročius į mus teka šimtametė patirtis. Todėl ją reikėtų vertinti, puoselėti ir branginti.

Amatų centro meistrės dalyvavo gražia tradicija tapusiuose Veiviržėnų miestelio atlaiduose: demonstravome amatus, mokėme visus norinčius pinti, velti ir gaminti papuošalus. Susidomėjusių tikrai netrūko: edukacijose dalyvavo ir vaikai, ir suaugę, ir veiviržėniškiai, ir atvykę svečiai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Puikus oras, iškilmingos Šv. Mišios, nuostabus koncertas sukūrė tikrą šventinę nuotaiką.

Valė Krauleidienė

Rekomenduojami video