Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Surengė ekspediciją „Tėvo Stanislovo takais“

Paberžė daug kartų aplankyta, apie Tėvą Stanislovą daug prirašyta, tačiau kiekvieną kartą čia atrandama vis kas nors naujo. Išskirtinis atvejis, kai savo atradimais dalijasi vaikai. Tada galite būti tikri – net ir apie Paberžę sužinosite tai, ko iki šiol nežinojote, ar nepastebėjote.

Šį kartą naujus Paberžės atvėrimus atskleidžia Kėdainių dailės mokyklos moksleiviai, kurie neseniai grįžo iš ekspedicijos „Tėvo Stanislovo takais“. Ekspedicijos metu vaikai piešė, fotografavo ir kalbino aplinkinių kaimų gyventojus, kad įamžintų, išsaugotų ir kitiems papasakotų apie Tėvo Stanislovo palikimą.

Ekspedicijai ruošėsi iš anksto

Projekto „Tėvo Stanislovo takais“ vadovė, Dailės mokyklos direktorė Vida Burbulienė pasakojo, kad į Paberžę vyko 22 penktų–dešimtų klasių moksleiviai. Dauguma jų Paberžėje lankėsi pirmą kartą, tik keturi ten yra buvę anksčiau, tad mokytojams teko atsakingas uždavinys – papasakoti vaikams apie Tėvą Stanislovą, kad jie suvoktų, koks tai buvo didis žmogus. Juk jiems jau neteko su juo susitikti, išgirsti jo balso ir įsiklausyti į jo žodžius.

„Esu organizavusi panašią ekspediciją prieš dešimt metų, – pasakoja V. Burbulienė. – Tada mūsų tikslas buvo parodyti vaikams medinę Paberžės architektūrą. Labai džiaugiuosi, kad turime filmuotos medžiagos apie tą veiklą, todėl šį kartą buvo lengviau perteikti vaikams tai, kas jų laukia trims dienoms išvykus iš namų.“

Ranka braižyti ekspedicijos žemėlapiai

Ruošiantis ekspedicijai Dailės mokykloje dvi dienas vyko teoriniai mokymai. Vaikai patys nusipiešė maršruto žemėlapius, kurie turėjo būti pildomi ekspedicijos metu: pažymimos įsimintinos vietos, pamatyti kryžiai ar senieji mediniai namai.

Nors braižytojai ir stengėsi būti tikslūs, tačiau ekspedicijos metu jie įsitikino, kad žemėlapio braižymas yra labai sudėtingas darbas.

„Į Užupės kaimą, – prisiminimais dalijasi Dailės mokyklos direktorė, – veda daug keliukų, tad labai svarbu pasirinkti teisingą posūkį. Pasižiūrėjome į savo žemėlapius ir pasukome reikiama kryptimi. Paėjus apie šimtą metrų supratau, kad einame ne ten. Teko užeiti į pirmą pasitaikiusią grytelę ir klausti kelio į kaimą. Įsitikinom, kad dauguma vaikų braižytų žemėlapių nėra tikslūs, kartojasi ta pati klaida: teko juos greitai koreguoti.“

Sudie tėveliai, sveika Paberže!

Ekspedicija prasidėjo pirmadienį ryte.

Vaikų laukė trys dienos stovyklavimo ir daug kilometrų, kuriuos teks įveikti pėsčiomis.

Pirmąją dieną vaikai skyrė savišvietai: ekskursija po 1863 metų sukilimo muziejų ir susipažinimas su Paberžės muziejumi, senąja klebonija.

Paskui reikėjo pasidalinti įspūdžiais – papasakoti apie tai, ką matė, kas labiausiai įsiminė. Suprantama, kad Dailės mokyklos mokiniai „pasakoja“ piešiniais. Kas tą popietę lankėsi Paberžėje, piešiančių mokinių galėjo rasti visur: bažnyčioje, senojoje klebonijoje, šalia arnotų ar po medžiais.

Netikėtas susitikimas su dailininkais

„Ir pasisek tu man taip, kad tą vakarą Paberžėje dar svečiavosi dailininkai, dalyvavę plenere. Vakarojome kartu su profesionalais: Jonu Daniliausku, Algimantu Stanislovu Riauba, Lione Grigaliūnaite, Gražina Janina Vitartaite. Dailininkai mielai dalijosi su vaikais savo mintimis, o vaikai noriai jiems rodė savo piešinius. Netikėta ir nesitikėta, bet labai naudinga, nes dailininkai negailėjo patarimų vaikams, kaip gražiau perteikti, geriau pateikti savo mintis“, – pasakojo V. Burbulienė.

Vaikų braižyti žemėlapiai gal ir nėra labai tikslūs, bet labai gražūs. S. Patkauskaitės nuotr.

Vaikų braižyti žemėlapiai gal ir nėra labai tikslūs, bet labai gražūs. S. Patkauskaitės nuotr.

Trys kaimai per pusantros dienos

Antrą dieną prasidėjo tikroji ekspedicija. Vieną dieną aplankyti Ibutonių ir Užupės kaimas, o kitą dieną – Lažai. Visuose kaimuose ta pati užduotis: piešti, fotografuoti ir kalbinti žmones.

Didžiausią įspūdį mokiniams paliko žmonių pasakojimai.

Žmonės prisimena, kada Tėvas Stanislovas pas juos lankėsi, ką kalbėjo, kokius pamokymus sakė. Aplinkinių kaimų gyventojai pripasakojo tiek daug įdomių dalykų, kad vaikai klausėsi išsižioję.

Viskuo pasidalins rudenį

Ekspedicija baigėsi birželio 20 dieną, tačiau joje pradėti darbai nesibaigė. Visi piešiniai, nuotraukos, užrašyti prisiminimai ir netgi vaikų piešti žemėlapiai (net ir šiek tiek netikslūs), segtuvuose ilgai neužsibus. Rudens pradžioje kėdainiškiai bus pakviesti į parodą Kėdainių dailės mokykloje.

„Rugsėjo 29 dieną sukaks šimtas metų, kai gimė Mykolas Dabrovolskis, visų gerbiamas Tėvas Stanislovas, tad mes ir surengsime parodą, kurioje pristatysime tai, ką sugebėjome surinkti ar patys sukurti šios ekspedicijos metu“, – sakė Dailės mokyklos direktorė.

Bene daugiausia darbo pareikalaus atvirukų komplektas. V. Burbulienė planuoja pagaminti atvirukus, kurių vienoje pusėje vaizdai yra užfiksuoti ekspedicijos metu, o kitoje – svarbiausios ir įdomiausios mintys tų žmonių, kurie pasidalino su vaikais atsiminimais apie Tėvelį Stanislovą.

Dailės mokyklos vadovė prasitarė, kad vėliau paroda pati „iškeliaus“ į ekspediciją. Parodos bus laukiama pačioje Paberžėje ir Kėdainių kultūros įstaigose. Tad parodą visi tikrai galės pamatyti, tereikia palūkėti iki rudens.

 

Sonata PATKAUSKAITĖ

Rekomenduojami video