Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Smetoninės tapo subtilesnės

Savaitgalį paminėtas prezidento Antano Smetonos 148-asis gimtadienis. Tęsiant paskutinių metų tradiciją, surengta šventė tarpukario dvasia. Tiesa, šiemet ji buvo ramesnė ir subtilesnė: kiemelių šurmulį pakeitė knygų pristatymai.

Pirmą kartą prezidento gimtadienis paminėtas 1989 metais – prie A. Smetonos tėvų sodybos pamatų buvo surengtas mitingas. Nuo 1990 metų ši diena minima kasmet įvairiomis formomis – vyko konferencijos, dviračių žygiai, nuo 2011 metų šventė organizuojama tarpukario dvasia.

Šiemet išvakarėse aukotos šv. Mišios Lėno kaimo Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje, o rugpjūčio 6-ąją vyko „Muzikinė popietė dvare“.

Oficialioje dalyje, vykusioje Užulėnyje prie prezidentui skirto paminklo, šįsyk nebuvo nei partijų atstovų, nei žymių svečių, sakančių skambias kalbas. Sugiedojus Lietuvos himną ir iškilmingai šauliams pakėlus vėliavą, apie tarpukariu įtvirtinto valstybingumo ir laisvės prasmę šiandien kalbėjo rajono meras Rolandas Janickas. A. Smetonos brolio Igno provaikaitė Giedrė (Smetonaitė) Mickenė, padėkojo už atminimo puoselėjimą. Padėta gėlių prie paminklo ir prie A. Smetonos gimtosios sodybos pamatų.

Norintieji galėjo apžiūrėti muziejaus ekspozicijas, įrengtas buvusioje Užugirio mokykloje – jos statybomis rūpinosi pats A. Smetona.

Renginiui persikėlus į prezidento vasaros rezidenciją svečių, suvažiavusių iš įvairių Lietuvos miestų, laukė linksmoji dalis ir, svarbiausia, paties A. Smetonos pasveikinimas, kuriame jis prabilo apie nūdienos įvykius – karą ir žmonių susitelkimą padėti vieni kitiems, atkreipdamas dėmesį, kad šiuo laiku susibūrimai kultūringai pabūti drauge taip pat yra labai svarbūs.

O belaukiant atvykstančio prezidento su žmona Sofija, nuobodžiauti neteko. Svečius įtraukė dviejų istorinių knygų pristatymai.

Vyko istoriko Alfonso Eidinto knygos „Antanas Smetona ir Justas Paleckis istorijos dramoje. Prezidento vairuotojo užrašai“ pristatymas. Jos autorius, pats ištyrinėjęs dokumentus, kalbėjo apie 1940-ųjų aplinkybes ir visuomenės veikėjų sprendimus, apie prezidento A. Smetonos žmonių ratą, iškeldamas konkrečias detales, kurias skaitytojai ras knygoje. 

Naujai atidarytame restorane „Smetonienės svetainė“ pristatyta Jolitos Bernotienės ir Ingridos Jakubavičienės knyga „Ponios Smetonienės virtuvė“, atskleidžianti ne tik prezidento žmonos mėgtų patiekalų receptus, bet ir gyvenimo virtuvę. Kuo ir kaip teko rūpintis, einat pirmosios šalies ponios pareigas. Knygos pristatymo intriga – torto, kepto pagal ponios Sofijos virtuvės receptą, degustacija.

Šventinę nuotaiką kūrė subtili muzikinė programa – „Chris Ruebens trio“ džiazas, styginių kvarteto „4 stygos“ muzika, visiems gerai žinomos Vytauto Kernagio dainos, kurias atliko Arnas Pelakauskas.

Neapsieita ir be elegantiškiausiųjų rinkimų. Ankstesniais metais vykdavo gražiausios Užugirio kiemo ponios konkursas, buvo renkamas šauniausių ūsų savininkas. O šiemet išskirtos, pasveikintos ir apdovanotos elegantiškiausios poros, pasipuošusios tarpukario apranga. Joms atiteko medaus produktų dovanos. 

Nors šiemet nešurmuliavo amatininkų kiemeliai, užsiėmimų netrūko nei vaikams, nei suaugusiesiems. Mažieji galėjo žaisti senovinius žaidimus ar spalvinti meduolius, o suaugusieji – pamatyti muziejaus ekspozicijas bei kieme eksponuojamas parodas „Devynios priežastys tapti karo lakūnu tarpukario Lietuvoje“ ir „Antanas nori būti ore“, nusifotografuoti tarpukario fotoateljė ar paskanauti „Kaimynų“ bendruomenės kepamų bulvinių blynų.

Rekomenduojami video