Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Skulptorius J.Bugailiškis: „Paukščiai sugrįžta, o žmonės?“

Beržiškės, Galiniai, Benkartai, Karužiškės – tai Vilniaus rajono Marijampolio seniūnijos kaimeliai, per kuriuos teka upelė Galinė (dar vadinama Halinka). Nešančios šaltinių vandenį upelės tilteliai jungia kaimų gyventojus į gražią bendruomenę. Vienas iš jos narių – tautodailininkas Jonas Bugailiškis.

Joninės buvo kitokios

Galinių kaimo sodyboje tautodailininkas Jonas Bugailiškis dar 2005 metais įsirengė kuklias dirbtuves muzikos instrumentams, kryžiams, koplytstulpiams ar kitiems darbams gaminti. Ir ne vien tam tarnauja dirbtuvės – čia puikuojasi ir seni buities rakandai, pradėti kaupti dar gimtajame Rokiškyje, jie patraukia ne vieno smalsaus praeivio akis.

Sodyboje rengiamos įvairios kalendorinės šventės. Ypač Galinių kaimo žmonės pamėgo Rasų šventes su liaudiškomis tradicijomis – ąžuolo vainikais, laužu, kupoliavimu, burtais, vainikėlių plukdymu... Kasmet į menininko sodybą tądien suplaukia pulkas kaimynų ir net miestiečių, panorusių šią šventą naktį praleisti protėvių dvasia.

Šiais metais Joninės Bugailiškių sodyboje buvo švenčiamos neįprastai. Visus svečius tautodailininkas pakvietė į savo medžio skulptūrų kompozicijų „Paukščiai sugrįžta, o žmonės?“ bei „Gandrinės ir 40 paukščių sugrįžta“ pristatymą. Dar praėjusį rudenį meistras parengė projektą, kurį parėmė Lietuvos kultūros taryba. Pasak jo, mintis papuošti Galinių kaimo tiltų prieigas, seniai kirbėjo, o kūrinių idėjas padiktavo pats gyvenimas. Šiandien ypač dažnai girdime žodžius „migracija“, „imigracija“, „išvyko“, „susvetimėjimas“, „vienišumas“.

Pagrindinėje Galinių kaimo gatvėje galima pasigėrėti dviem angelais, tarsi laiminančiais kaimą.

Tematiką pakuždėjo paukščiai

Rodos, kaip gali kilti mintis išvažiuoti, kai Galinių kaimo aplinka tokia graži? Srauni, vinguriuojanti upelė, žalios pievos, bemaž kiekviename kieme įvairiaspalviai gėlynai, žmonių stropiai prižiūrimas senas kaimo kryžius...

Žinoma, Galiniuose, kaip ir daugelyje kitų vietovių, bendros erdvės ir pakelės prašėsi darbščių rankų. Tad menininkas ir nutarė papuošti tiltų prieigas. Ilgai galvos nesuko, kokius kūrinius pasirinkti. Mintį pakuždėjo kovo 10–oji, 40-ies paukščių diena. Manoma, kad tą dieną sugrįžta šiltuose kraštuose žiemojusių 40 paukščių rūšių. Pasak profesoriaus Liberto Klimkos, senoliai tikėjo, kad jei šią dieną pašąla, šalnos laikysis dar 40 parų. Kovo 10-ąją šeimininkėms būdavo patariama iškepti 40 bandelių, kad vasarą javai gerai derėtų. Kai kur, ypač Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną būtina praleisti „savame lizde“, su savo šeima. Tikėta, kad kur nors toliau iš namų išvažiavęs užsitrauksi nesutarimą su saviškiais ir su kaimynais.

Tad meistras nuolatos žvilgčiojo į padangę, ar neatskrieja paukščių pulkelis, ar nepritrūks jiems jo sukaltų inkilėlių. Galbūt drauge su kitais paukščiais į kaimą atplasnos ir gandras, gal žmonės, turėdami savo gandrą, neišsivažinės, neišsiskirstys po užsienius – čia kurs, lipdys naujus gyvenimus, gimdys vaikus...

„Gandrinės ir 40 paukščių sugrįžta“. Asmeninio archyvo nuotr.

Paukščio skrydis namo

Be 40-ies paukščių dienos, lietuviai dar turi ir Gandro dieną, Vieversio dieną. Pasak menininko, reikia tik pamąstyti, koks protu nesuvokiamas stebuklas yra paukščio skrydis namo. Jie nepasiklysta, jie tiksliai žino, kad jų namai – Lietuva, Galinių kaimas arba Šalčininkai... Jonas tiki, kad kada nors jo svajonės išsipildys – jis regės savo kieme gandrus, todėl medinių skulptūrų kompoziciją taip ir pavadino „Gandrinės ir 40 paukščių sugrįžta“. Skulptūras įkurdino prie Galinės upės tiltelio, jungiančio kaimynus.

Pagrindinėje Galinių kaimo gatvėje galima pasigėrėti dviem angelais, tarsi laiminančiais kaimą. Tai – „Meilė“ ir „Skrydis“. Šios dviejų skulptūrų kompozicijos pavadinimas „Paukščiai sugrįžta, o žmonės?“ Gal ir jie kada sugrįš į Galinius...

Angelas „Meilė“ ir angelas „Skrydis“ yra vientisas darinys, nes be meilės nebus skrydžio, o be skrydžio nebus meilės,– aiškina tautodailininkas. – Angelas „Meilė“ – tai meilė žemei, augmenijai, visai gyvai gamtai, gimtinei. Ji ir žmogui padeda išskleisti sparnus. Į kryždirbystę žvelgiu daug plačiau, kitaip nei UNESCO (anot jos, neva tai tradicinis amatas). Verta prisiminti su šia tradicija susijusius papročius, kryždirbystei patikėtas gyvenimiškas istorijas bei viltis, stabtelėti ir papasakoti savo – žmogaus bei paukščio istorijas. Gali atrodyti, kad paveldas priklauso praeičiai, kad jis yra statiškas, tačiau iš tiesų jis yra gyvas, kintantis dėl kintančio mūsų gyvenimo bei veiklos.“

Užsieniečiai kankliuoja Jono kanklėmis (atskiras blokas)

Jonas Bugailiškis – Tautodailininkų sąjungos narys, medžio drožėjas, skulptorius, muzikos instrumentų, vaikų žaislų meistras. Nuo 1980 metų jis aktyviai dalyvauja parodose, liaudies amatų festivaliuose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Italijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Danijoje, Malaizijoje, Egipte, JAV, yra ne kartą tapęs konkursų laureatu, apdovanotas šalies kultūros įstaigų padėkos raštais.

Skulptorius, gilindamasis į lietuvių liaudies meno ištakas, tradicijas, studijuodamas iškiliausių meistrų braižą, dar 1980 metais atgaivino lietuvių liaudies senuosius styginius, mušamuosius, pučiamuosius muzikos instrumentus. Meistro pagamintais lietuvių liaudies muzikos instrumentais muzikuoja daugelis folkloro ansamblių, o kanklėmis kankliuoja net užsienio šalių lietuviai. Menininko kūrinių yra įsigiję ne tik Lietuvos, bet ir užsienio muziejai.

Šiuo metu menininkas savo kūrinius pristato Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Paroda skirta ką tik pasibaigusiai Lietuvos dainų šventei „Vardan tos…“ ir kartu Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui. Tai lietuvių tradicinių muzikos instrumentų paroda, kurioje galima pamatyti visus dainų šventės metu skambėjusius muzikos instrumentus.

Paroda „Lietuvių tradiciniai muzikos instrumentai“ Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1, Vilniuje) veiks iki rugpjūčio 26 d.

 

Ina Laumenytė

Rekomenduojami video