Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Senosios keramikos darbai – nuo pat akmens amžiaus

Ukmergės lauko parodų paviljone „Gobis“ eksponuojama ukmergiškės Vitos Vaitkevičienės darbų paroda „Senoji keramika“.

Joje pateikiami atkurtos molio keramikos pavyzdžiai, sukurti sekant archeologiniais duomenimis.

V.Vaitkevičienė gimė 1973 m. Utenos rajone. Nuo darželinio amžiaus augo Dainavos gyvenvietėje, Ukmergės rajone. Čia baigusi mokyklą, įstojo į Kauno taikomosios dailės mokyklą mokytis keramikos. Įgijusi meninių keraminių gaminių išpildytojos specialybę, pradėjo dirbti Ukmergės jaunimo mokykloje. Vėliau – Želvos vaikų ir jaunimo centre dailiosios keramikos būrelio vadove. Tapo Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare. Nuo tada dalyvauja parodose.

Menininkė ne vieną vasarą buvo kviečiama į etnokultūros stovyklas vaikams Kernavėje. Ten užsimezgė ryšiai su archeologais, Kernavės muziejumi. Gavo pasiūlymų kartu su archeologais pabandyti nulipdyti archainių puodų, derinant dabartines turimas keramikos žinias su archeologiniais duomenimis. Tai paskatino domėjimąsi eksperimentine archeologija.

Parodoje autorė pateikia atkurtos molio keramikos pavyzdžius, sukurtus sekant archeologiniais duomenimis. Vienoje vietoje galima pamatyti priešistorinės keramikos pavyzdžių nuo akmens amžiaus iki Lietuvos valstybingumo formavimosi pradžios.

Pačios pirmosios puodynės buvo smailiadugnės. Skirtingos akmens amžiaus kultūros naudojo skirtingą ornamentiką. Skyrėsi ir puodų forma. Vėlyvajame akmens amžiuje atsirado virvelinė keramika, skirtingose kultūrose gyvavusi kelis tūkstantmečius.

Žalvario amžiuje prasidėjo brūkšniuotosios keramikos, o artėjant į geležies amžių atsirado grublėtosios keramikos mada. Tuo laiku atsirado rankinis apžiedžiamasis ratas. Geležies amžiaus pabaigoje keramika pradėjo formuotis kaip amatas. Kiek vėliau atsirado koja sukamas žiedimo ratas. Įrenginių atsiradimą atspindi ant puodynių juostelių ir bangelių atsiradęs ornamentas.

V.Vaitkevičienė yra baigusi edukologijos bakalauro studijas, užsiima šiuolaikinės ir senosios keramikos edukacine veikla, skirta tiek darželinukams, tiek senjorams. Dirba lopšelyje-darželyje „Žiogelis“, yra neformaliojo vaikų švietimo laisvoji mokytoja.

 Jos veiklą galima stebėti feisbuke. Dabar moteris gyvena ir padeda vyrui ūkininkauti Kreivių kaime, Ukmergės rajone.

Rekomenduojami video