Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Saulės mūšio jubiliejui - specialūs leidiniai, konferencijos ir kiti minėjimo renginiai

Vyriausybė trečiadienį patvirtino planą, kaip šiemet bus minimas Kalavijuočių ordino kariuomenės sutriuškinimas Saulės mūšyje, vykusiame prieš 780 metų.

Pagal planą numatoma organizuoti parodą, konferencijas bei kitus minėjimo renginius.

Tarp jų - Baltų vienybės dienos minėjimas Liepojoje. Ji minima rugsėjo 22-ąją, tai yra tą pačią dieną, kai įvyko Saulės mūšis.

Jubiliejaus minėjimas bus surengtas ir Jauniūnų kaime. Šis Joniškio rajone esantis kaimas buvo Saulės mūšio lauku. Visgi plane nenumatyta, kad šiemet galėtų būti pabaigtas daugiau nei dešimtmetį statomas memorialas Jauniūnų kaime.

„Kol kas šiais metais tam lėšų nėra, nes, kaip žinote, kultūros infrastruktūrai poreikis yra tenkinamas tik 10 proc., o čia iš tų pačių lėšų turėtų eiti, todėl kol kas tai nėra prioritetas ir savivaldybėms, ir visiems kitiems“, - žurnalistams Vyriausybėje sakė kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Kaip BNS anksčiau sakė Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis, visiškai užbaigti objekto statybas savivaldybei reikia apie 800 tūkst. eurų, o už maždaug tiek pat pinigų darbų jau yra nuveikta.

Ministro teigimu, 800 tūkst. eurų užtektų dviem kultūros centrams sutvarkyti.

„Mes pasiūlėme savivaldybėms iš VIP (Valstybės investicijų programos) ką jie gauna pasižiūrėti ir tas lėšas perskirstyti. Bet kol kas, kiek žinau, nė viena savivaldybė nesutinka, nes prioritetus pirmiausia teikia vis tiek kultūros infrastruktūros erdvėms, pavyzdžiui, Joniškyje kultūros centras yra netvarkytas“, - žurnalistams po Vyriausybės posėdžio aiškino Š.Birutis.

Saulės mūšio lauke, esančiame Jauniūnuose, 2005-aisiais Vyriausybė nutarė pastatyti memorialinį kompleksą. Numatyta, kad pagrindinė memorialinio komplekso figūra bus 30 metrų aukščio saulės laikrodžio smailė, metanti šešėlį ant skaičių, simbolizuojančių Saulės mūšio datą. Planuojama, kad komplekse taip pat bus tvenkinys su akmenų taku - kūlgrinda. Aplink tvenkinį turėtų ošti ąžuolų parkas.

Vyriausybės patvirtintame Saulės mūšio 780-ųjų metinių minėjimo plane, be kita ko, numatyta, kad Lietuvos kultūros fondas ir Šiaulių miesto savivaldybė parengs ir išleis leidinį „Šiaulių (Saulės) mūšis. 1236-2016“. Leidinį, skirtą metinėms, turės išleisti ir Krašto apsaugos ministerija, o Švietimo ir mokslo ministerija turės parengti metodinę priemonę mokytojams.

Saulės mūšyje 1236 metais žemaičiai sutriuškino Kalavijuočių ordiną, taip sutrukdydami jo ekspansijai Pabaltijyje.

Rekomenduojami video