Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Populiariausia rašytoja bibliotekose – Kristina Sabaliauskaitė

Kaip ir kiekvieną vasarą, remdamasi Lietuvos integralios bibliotekų informacinės sistemos (LIBIS) duomenimis, Asociacija LATGA (toliau – LATGA) sudarė populiariausių bibliotekose praėjusiais metais autorių ir knygų dešimtukus. Paaiškėjo, kad 2020 m. tarp Lietuvos rašytojų bibliotekose skaitomiausia buvo Kristina Sabaliauskaitė ir jos knyga „Petro imperatorė“ (I dalis).

K.Sabaliauskaitė nukarūnavo ilgametę šių dešimtukų lyderę Ireną Buivydaitę-Kupčinskienę, kuri lietuvių grožinės literatūros rašytojų dešimtuke liko antra, o jos knyga „Tikros ir netikros seserys“ iš pirmosios vietos (2019 m.) nusileido į trečiąją. Antra pagal skaitomumą 2020 m. bibliotekose buvo Alvydo Šlepiko knyga „Mano vardas – Marytė“. Į trečią vietą iš antros grožinės literatūros rašytojų sąraše nukrito rašytoja Jolita Herlyn.

2018 m. ir 2019 m. lietuviškos vaikų ir jaunimo literatūros kategorijoje lyderiavusi Lina Žutautė nepralenkiama buvo ir praėjusiais metais. Net keturios jos knygos apie Kakę Makę atsidūrė populiariausių vaikų ir jaunimo literatūros kūrinių sąraše. Tačiau pačioje jo viršūnėje – ne viena iš Kakės Makės istorijų, o Ignės Zarambaitės apysaka „Stebuklingi senelio batai“, kurią iliustravo Vanda Padimanskaitė. Antroje populiariausių vaikų ir jaunimo literatūros kūrinių sąrašo vietoje atsidūrė Pauliaus Norvilos knyga „Strykt pastrykt“, trečioje – 2019 m. dešimtuke karaliavusi Jurgos Vilės ir Linos Itagaki knyga „Sibiro haiku“. Antras vaikų ir jaunimo literatūros rašytojų sąraše – Tomas Dirgėla, trečias – Vytautas Račickas.

Populiariausia mokslinės / populiariosios dalykinės literatūros rašytojų sąraše išliko mokslininkė, literatūros profesorė Viktorija Daujotytė. Antroje vietoje – istorikas Arvydas Anušauskas, trečioje – jo kolegė istorikė Ingrida Jakubavičienė.

Užsienio literatūros knygų sąrašo pirmojoje vietoje įsitaisė žymiausios šių dienų Latvijos rašytojos Noros Ikstenos romanas „Motinos pienas“, pasakojantis apie tris moterų kartas sovietinėje Latvijoje. Įdomu tai, kad populiariausiųjų sąraše išliko ir 2019 m. netikėtai į antrą vietą išsiveržęs 1945 m. britų rašytojo George‘o Orwello romanas „Gyvulių ūkis“.

Populiariausia bibliotekose 2020 m. tarp knygų dailininkų – Asta Puikienė, tarp knygų iliustruotojų – jau minėta vaikų rašytoja L.Žutautė, o tarp vertėjų – Viktorija Uzėlaitė-Kirilova.

Populiariausiųjų autorių ir jų kūrinių bibliotekose sąrašai sudarinėjami remiantis 66 bibliotekų, kuriose įdiegta LIBIS, pateiktais duomenimis.

Pasak LATGA Kūrinių panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovės Jurgos Bražiūnienės, šie dešimtukai neatspindi bendrų skaitymo tendencijų, nes informacija surenkama tik apie tuos autorius ir knygas, dėl kurių buvo užpildytos LATGA svetainėje pateikiamos paraiškos dėl kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą bibliotekose. Be to, daug kas knygas perka knygynuose. Minėtą kompensacinį atlyginimą autoriams kasmet skiria Kultūros ministerija, o autoriams pagal LIBIS duomenis paskirsto LATGA. Šiemet toks atlyginimas Lietuvos autoriams išmokėtas jau 18-ą kartą.

„Norime pasidžiaugti, kad nepaisant to, jog dėl karantino suvaržymų bibliotekos pernai dirbo ne visą laiką, kompensacinis atlyginimas autoriams nesumažėjo. Priešingai – mes autoriams už jų knygų panaudą 2020 m. paskirstėme ir išmokėjome per 650 tūkst. Eur, t. y. dvigubai daugiau nei už 2019 m. Taip pat padidėjo sumos už kiekvieną knygos išduotį. 2020 m. už knygos išduotį vaikų ir jaunimo literatūros autoriui atiteko 0,38 Eur (2019 m. – 0,16 Eur), grožinės literatūros autoriui – 0,33 Eur (2019 m. – 0,14 Eur), mokslinės literatūros autoriui – 0,29 Eur (2019 m. – 0,12 Eur), vertėjui – 0,15 Eur (2019 m. – 0,07 Eur), iliustruotojui – 0,11 Eur (2019 m. – 0,04 Eur)“, – teigė J.Bražiūnienė.

Pasak jos, 2020 m. kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą paskirstyme dalyvavo 1 925 Lietuvos autoriai, pateikę paraiškas LATGA. Kompensacinis atlyginimo paskirstytas 1 546 tekstų autoriams, 567 vertėjams, 161 iliustruotojui ir 42 dailininkams. Per 2020 m. užregistruoti 132 nauji autoriai. Pinigai skirti 24 631 kūrinių autoriams. Užregistruoti 1 485 nauji kūriniai.

Parengta pagal LATGA

Rekomenduojami video