Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Patvirtinta: Leipalingyje atrasti partizano J.Vitkaus-Kazimieraičio palaikai

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC) patvirtino, kad Leipalingyje buvo atrasti Lietuvos partizano Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai. Apie tai pirmadienį pranešė LGGRTC generalinis direktorius Arūnas Bubnys.

Speciali išvada – vaikaičiui

„Noriu pasidalinti džiugia ir svarbia žinia, kad tarp Leipalingyje surastų palaikų yra žymaus Pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai. Šiandien tai galime patvirtinti šimtu procentų“, – teigė LGGRTC vadovas.

Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse surengtos spaudos konferencijos metu A.Bubnys įteikė specialisto išvadą J.Vitkaus-Kazimieraičio vaikaičiui, Vilniaus universiteto kapelionui Gintarui Vitkui. Jis neslėpė džiugesio ir dėkojo tyrėjams už jų darbus.

„Didelis džiaugsmas ir dėkingumas mūsų širdyje“, – dėkojo G.Vitkus.

Klausiamas, ar jau planuojamos valstybinės partizano J.Vitkaus-Kazimieraičio palaikų laidotuvės, A.Bubnys tikino, kad tai reikės derinti su partizano giminaičiais. Visgi apie tai kalbėti, anot jo, dar anksti.

„Reikėtų derinti su giminaičiais šitą dalyką ir tik suderinus su jais jau galima galvoti apie iškilmingą laidojimo ceremoniją“, – nurodė LGGRTC direktorius.

Esminis lūžis – prieš metus

Kalbėdamas apie tyrėjų darbus, LGGRTC Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjas Rimantas Zagreckas atkreipė dėmesį, jog J.Vitkaus-Kazimieraičio palaikų paieškos truko ne vienerius metus, tačiau nesėkmingai. Visgi, akcentavo jis, esminis proveržis įvyko po to, kai LGGRTC sukūrė specialų paieškų skyrių.

„Kazimieraičio palaikų ieškota Merkinėje, ieškota ir tame pačiame Liepalingyje. Kai galvoju, kodėl tada nepavyko, o pavyko dabar – man tokia mintis, kad tiesiog praeitų metų gruodžio mėnesį Genocido tyrimų centre įsteigus specialų paieškų skyrių šie darbai tapo sistemiški“, – teigė R.Zagreckas.

„Per metus istorija apsisuko tokiu būdu, kad šitie palaikai buvo rasti“, – pridūrė jis.

Jis pastebėjo, kad vykdant tyrimus, 1991 m. buvo atrasti 33 asmenų palaikai – jie perlaidoti Leipalingio kapinėse. 2018 m. rasti dar 4 žmonių palaikai, pernai – dar vieno. Viso identifikuota 19 asmenų. Tyrėjai viliasi, kad šalia J.Vitkaus-Kazimieraičio rasti dviejų žmonių palaikai taip pat bus identifikuoti.

Paieškų užkulisiai

Tyrimuose dalyvavęs archeologas Linas Kvizikevičius pasidalijo paieškų užkulisiais. Nors pats įsitraukė į tyrinėjimus vos prieš porą metų, jis teigė, kad J.Vitkaus-Kazimieraičio paieškos prasidėjo dar 1991 m., kai partizano palaikų ieškojo jo giminaičiai.

Anot mokslininko, nutarus iš naujo patikrinti kasinėtas vietas, tyrėjai rėmėsi 1991 m. informacija, buvo atlikti georadaro tyrimai, tikrintos įvairios anomalijos, duobės.

„Disponuodami labai lakoniška informacija, 1991 m. preliminariu, vadinkime, netiksliu planu, teko iš naujo patikrinti vietas, kur 1991 m. vyko kasinėjimai. Praktiškai pataikėme į visas vietas. Surinkome pavienius žmonių kaulelius ir tada nuosekliai priėjome prie stribyno – Dzūkų g. 15 kiemų patikros“, – pasakojo archeologas.

Jis pabrėžė, kad atrasti palaikų vietą padėjo ir vietos darbininko liudijimas – jis prisiminė, kad kasant tranšėją buvo aptikti žmogaus palaikai.

„Įvertinę šią ir ankstesnę informaciją, kad Kazimieraičio palaikai turi būti užkasti lygiai priešais daboklės langelį, mes atlikome tam tikrus invazinius tyrimus ir aptikome. O paskui jau liko patikrinti visą teritoriją“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad šalia palaikų buvo rasti kai kurie asmeniniai partizano daiktai, kuriuos mokslininkai žada perduoti giminaičiams.

Palaikų tyrimai vis dar tęsiasi

Vilniaus universiteto antropologė Justina Kozakaitė pranešė, jog archeologai pristatė palaikus į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą šių metų spalį. Anot jos, J.Vitkaus-Kazimieraičio palaikai buvo itin fragmentiški. Visgi antropologinių tyrimų metu nustatyti pakitimai skelete leido patvirtinti tam tikrą informaciją apie partizano sveikatos būklę.

„Tuo metu buvo išlikusi tik dešinė kūno pusė, stuburas. Deja, kaukolės teturime tik apatinį žandikaulį ir išlikusį kaktikaulio fragmentą. Jau tada buvo nustatyta, kad palaikai priklauso vyriškos lyties asmeniui, kuriam mirties metu galėjo būti daugiau nei 40 metų“, – aiškino ekspertė.

Visgi J.Kozakaitė atkreipė dėmesį, kad mokslininkų darbas dar nebaigtas – šiuo metu tęsiasi intensyvūs tyrimai, bandant išsiaiškinti mirties aplinkybes. Galutiniai rezultatai, jos teigimu, turėtų būti paskelbti šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje.

„Palaikai yra fragmentiški (...). Linas Kizikevičius visai neseniai pristatė dalį pavienių kaulų, kurie, tikėtina, gali priklausyti Juozui Vitkui. Šiuo metu tas tyrimas ir vyksta – bandome atsekti, kurie kaulai gali priklausyti Juozo Vitkaus palaikams“, – vieną iš užsitęsusio tyrimo priežasčių įvardijo J.Kozakaitė.

„Pasak liudininkų pasakojimų, Juozas Vitkus buvo sužeistas į krūtinės, dubens ir šlaunies sritį. Vėlgi, turėkime omenyje – palaikai yra labai fragmentiški, todėl teikdami galutinę ataskaitą, mes, tyrėjai, turime būti tikrai įsitikinę, jog turime būtent tuos sužeidimus“, – nurodė ji ir akcentavo, kad net ir fragmentiškuose palaikuose jau yra nustatyta požymių, liudijančių apie mirtinus partizano sužeidimus.

Buvo atlikti 4 DNR tyrimai

Valstybinės teismo medicinos tarnybos vyriausioji ekspertė Jūratė Jankauskienė teigė, jog tiriant palaikus ir bandant nustatyti jų tapatybę, buvo atlikti 4 DNR tyrimai. Pirmieji trys buvo atlikti imant mėginius iš šlaunikaulio. Anot jos, pirmųjų tyrimų rezultatai nepaneigė mokslininkų versijų, tačiau neleido ir galutinai jų patvirtinti. Todėl papildomam tyrimui archeologai perdavė blauzdikaulį.

„Pirminiai duomenys buvo tokie, kad buvo gautas dalinis DNR profilis – jis nepaneigė versijos, kad tai yra Liudo ir Rimgaudo biologinio tėvo palaikai. Bet kad dėl išvados galėtume būti tikri, reikėjo gauti pilną DNR profilį. Todėl tyrimas buvo kartojimas – tris kartus buvo kartojama iš to paties šlaunikaulio, bet rezultatai buvo tie patys – jie neleido gauti pilno DNR profilio, tad negalėjome patvirtinti šios versijos“, – apie tyrimų eigą pasakojo ekspertė.

„2018 metais mes buvome gavę Vitkaus sūnų Rimgaudo ir Liudo seiles, ir dabar, kai turėjome palaikų kaulą, buvo atliekamas identifikacinis tyrimas, kuris 99,12 procentų tikslumu patvirtino, jog tai yra Liudo ir Rimgaudo Vitkų biologinis tėvas“, – konstatavo J.Jankauskienė.

ELTA primena, kad minint Lietuvos kariuomenės dieną krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešė, jog Druskininkų savivaldybėje galimai rasti Pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.

LGGRTC suskubo tikslinti informaciją. Jų teigimu, tuo metu nepakako duomenų patvirtinti, kad rasti būtent Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.

Rekomenduojami video