Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Karo belaisvį suvaidinęs Sigitas Račkys: „Karas manęs nepaleidžia, aš skaičiuoju rusų netektis“

„Dievo nėra. Tikėjimas, kad jis egzistuoja, – tik iliuzija. Aš esu bedievis, todėl niekaip negaliu kalbėti apie tai, kad kare Dievu reikia pasikliauti“, sako aktorius Sigitas Račkys ir tampa visiškai aišku, kodėl tokia įtikinama diskusija, ar Dievas yra, ar jo nėra, atsiradusi režisieriaus Marato Sargsyano vaidybiniame ilgametražiame filme „Tvano nebus“.

Filmas sulaukė savo laiko

Venecijos kino festivalio konkursinėje programoje „Kritikų savaitė“ pristatytas filmas „Tvano nebus“ nuo rugpjūčio 19-osios atkeliauja į Lietuvos kino sales. Filmo kelionę sustabdė pandemija ir karantinas, tačiau šiandien pranašingas, apokaliptinis ir itin poetinis M.Sargsyano kino pasakojimas – kaip niekad aktualus. „Atrodo, kad filmas laukė, laukė ir sulaukė savo laiko“, – tuo neabejoja ir rūsyje sėdintį karo belaisvį suvaidinęs aktorius S.Račkys. Tuo metu, kai filmas buvo filmuojamas, jis pasakoja, niekas ir tikėtis negalėjo, kad karas šitaip priartės, kad bus tiek daug kalbama apie tai, kas rodoma filme – mirtį, nelaisvę, siaubingą propagandą ir karo nuovargį.

Kiekvieną dieną savo sodyboje kaime aktorius S.Račkys pradeda ir baigia karo žiniomis iš Ukrainos. „Baisiausiame sapne negalėjome susapnuoti to, kas vyksta. Šiandien galvoju: jei Maratas būtų sumanęs savo filme parodyti visus žiaurumus – susprogdintas mokyklas ir teatrus, rūsiuose gimdančias moteris, kastruojamus belaisvius, prievartaujamas moteris ir vaikus, nė už ką nebūtume sutikę – juk tai netikra, taip nebūna, taip negali būti! Tačiau Rusija perrašė etikos ir moralės istoriją kare. Neabejoju, kad istorikai dar šimtus metų nagrinės šitą siaubą, kuris vyksta“, – sako aktorius.

Pasaulis pasikeis

Kai S.Račkys gimė, po Antrojo pasaulinio karo buvo praėję vos šešeri metai. „Karo nuojauta pasaulio nepaliks tol, kol pasaulis egzistuos“, – jis įsitikinęs. Lygiai taip pat tvirtai jam atrodo, kad po šito karo pasaulis stipriai pasikeis, o Rusijai kruvinos dėmės dar ilgai nepavyks nusiplauti.

Karo nuovargis, skirtingai nei pagrindinio filmo herojaus – pulkininko, kurį vaidina aktorius Valentinas Masalskis, S.Račkio nekankina. Tokių stiprių išgyvenimų kaip pirmosiomis karo dienomis jis, žinoma, nebepatiria – naktimis nebesėdi prie televizoriaus ir nebeverkia, tačiau rusų kariuomenės nuostolius uoliai skaičiuoja. „Dabar man įdomu, kiek rusų tankų buvo susprogdinta, kokie jų kariuomenės nuostoliai, kiek miestelių išvadavo ukrainiečiai. Tai – elementari matematika ir skaičiai, kurie verčia tikėtis, kad viskas bus gerai“, – savo optimistinėmis mintimis dalijasi aktorius.

S.Račkys: „Jei Maratas būtų sumanęs savo filme parodyti visus žiaurumus – susprogdintas mokyklas ir teatrus, rūsiuose gimdančias moteris, kastruojamus belaisvius, prievartaujamas moteris ir vaikus, nė už ką nebūtume sutikę – juk tai netikra, taip nebūna, taip negali būti! Tačiau Rusija perrašė etikos ir moralės istoriją kare.“

S.Račkio atmintyje dar gyvena ir tarnybos sovietų kariuomenėje prisiminimai. Labai gali būti, kad patirtys, kai iš Maskvos į Rygą traukiniais teko vežioti kalinius, persikėlė ir į vaidmenį, kurį aktorius sukūrė filme „Tvano nebus“. „Tarp kalinių sutikau įdomių žmonių, – pasakoja jis. – Vienus paimdavome į traukinį, kitus išleisdavome. Prieš Naujuosius metus, pamenu, mane paleido iš kariuomenės. Išlipau iš traukinio Rygoje, sniegas sninga, nusipirkau bilietus į Rygos operą, išgėriau taurę „Rygos balzamo“ ir žiūrėjau „Aidą“. Nuostabus jausmas – būti laisvėje“, – sako karo belaisvį filme suvaidinęs aktorius. 

Visos žvaigždės

M.Sargsyano filmo centre – senstelėjęs, pavargęs pulkininkas. Jam reikia parodyti savo gebėjimus, juk jis ne kartą pagal užsakymą arba įsakymą sukėlė karą skirtingose šalyse, tačiau dabar, kai karas vyksta jo šalyje, jis nebenori kariauti, norėtų garbingai išeiti ir likti didvyriu ateities kartoms.

Kartu su S.Račkiu filme vaidina aktoriai Remigijus Vilkaitis, Albinas Kėleris, Daumantas Ciunis, Viktorija Kuodytė, Mindaugas Ancevičius, Darius Petrovskis, Šarūnas Zenkevičius, Karolis Butvidas, Lukas Malinauskas, Povilas Laurinkus, Vygandas Vadeiša, Vidas Antonovas, Petras Šimonis, Gediminas Rimeika, Karolis Vilkas, Irmantas Precas ir kiti. Pagrindinį vaidmenį atlieka V.Masalskis. Filmo operatorius – Feliksas Abrukauskas, dailininkas – Ramūnas Rastauskas, garso režisieriai – Saulius Urbanavičius, Jonas Maksvytis, kostiumų dailininkės – Agnė Rimkutė ir „Emmy“ apdovanojimui už „Černobylį“ nominuota Daiva Petrulytė, prodiuserė – Ieva Norvilienė.

Filmo „Tvano nebus“ gamybą iš dalies parėmė Lietuvos kino centras, LRT, keli privatūs rėmėjai, pasinaudota mokesčių lengvata.

M.Sargsyano kino filmas „Tvano nebus“ šalies kino teatruose – nuo rugpjūčio 19 dienos.

Rekomenduojami video