Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ilsėkis ramybėje, brangus Aktoriau...

Antradienio vakarą Lietuvą sukrėtė skaudi žinia: eidamas 77-uosius gyvenimo metus, mirė garsus teatro ir kino aktorius Gediminas Girdvainis.

Po žinios apie netikėtą G.Girdvainio mirtį šalies prezidentas Gitanas Nausėda savo feisbuko profilyje atidavė pagarbą talentingam aktoriui, palikusiam ryškų pėdsaką kino ir teatro istorijoje: „Mirė aktorius Gediminas Girdvainis. Maža sausa žiniasklaidos naujiena, palydinti Aktoriaus asmenyje visą kino ir teatro epochą. Vienas iš ankstyvųjų jo vaidmenų buvo „Mažoje išpažintyje“ – kultiniame mano kartos žmonių paauglystės ir jaunystės filme, žadinusiame tada dar ezopiškai ir nedrąsiai artikuliuotą protestą prieš tai, kas sena ir netikra. Taip jau sutapo, kad vienas iš paskutiniųjų mano matytų spektaklių buvo „Aš nieko neatsimenu“, kur Gediminas Girdvainis iki širdies gelmių sujaudino savo jautria ir talentinga siela, padovanodamas žiūrovui tai, ką sukaupė per savo turtingo teatro ir kino gyvenimo dešimtmečius.

G.Girdvainio kūrybinėje biografijoje – arti 120 vaidmenų teatre, kine ir televizijoje.

Labai gaila, kad mūsų vyresniosios kartos aktorių gretos kasmet retėja... Tai tiesiog nepataisomas praradimas ne tik mums, žiūrovams, bet, tikiu, ir jauniesiems aktoriams. Ilsėkitės ramybėje, mylimas Aktoriau! Jūsų vaidmenys lieka gyventi“, – rašė G.Nausėda.

G.Girdvainis gimė 1944 m. sausio 19 d. Kretingoje. Baigęs Konservatoriją, metus vaidino Šiaulių, vėliau – Valstybiniame jaunimo teatre. Nuo 1994 m. iki mirties buvo Valstybinio Vilniaus mažojo teatro aktorius.

G.Girdvainio kūrybinėje biografijoje – arti 120 vaidmenų teatre, kine ir televizijoje. Iš pastarojo meto darbų būtų galima išskirti Šprichą M.Lermontovo „Maskarade“ (rež. R.Tuminas), Luką Lukičių N.Gogolio „Revizoriuje“ (rež. R.Tuminas), Čebutykiną A.Čechovo „Trijose seseryse“ (rež. R.Tuminas), Pasiuntinį Sofoklio „Oidipe karaliuje“ (rež. O.Koršunovas), Heneką T.Słobodzianeko „Mūsų klasėje“ (rež. Y.Ross), taip pat vaidmenį spektaklyje pagal Martino Crimpo „Laimės respublikoje“ (rež. M.Jančiauskas).

Vienas ryškiausių jo vaidmenų – Avneris Rozentalis garsiajame Rimo Tumino spektaklyje „Nusišypsok mums, Viešpatie“ (1994) pagal Grigorijų Kanovičių. Kaip rašė teatrologė Ramunė Balevičiūtė, „Orusis keistuolis Girdvainio padegėlis Avneris Rozentalis labiau už viską trokšta nusimesti elgetos likimą, nors puikiai supranta, kad tik mirtis jį išvaduos nuo nedalios. Jis sutiktų pavirsti bet kuo – ir ožka, ir medžiu, kad tik nereikėtų eiti per žmones su ištiesta ranka.“

Didelę dalį G.Girdvainio profesinio gyvenimo užėmė kinas. Įsimintinus vaidmenis jis sukūrė tokiuose filmuose kaip „Herkus Mantas“ (rež. Marijonas Giedrys), „Jausmai“ (rež. Algirdas Dausa ir Almantas Grikevičius), „Ave, Vita!“ (rež. Almantas Grikevičius), „Velnio nuotaka“ (rež. Arūnas Žebriūnas) ir daugelyje kitų. G.Girdvainio Jogailos vaidmuo LTV seriale „Giminės“ neabejotinai pakėlė šio žanro meninio lygio kartelę.

G.Girdvainio (dešinėje) sukurtas Jogailos vaidmuo TV seriale „Giminės“ neabejotinai pakėlė šio žanro meninio lygio kartelę.

G.Girdvainis dar sovietmečiu buvo tapęs aktorinio meistriškumo ir atsakingo požiūrio į profesiją simboliu, pelnęs kritikų pripažinimą ir daugybės žiūrovų meilę. Be to, šis aktorius formavo nešabloniškos charakterinės vaidybos tradiciją, kurią savo naujais darbais teatre ir kine vis atnaujindavo.

G.Girdvainis gyvenime buvo ramus, uždaras, nesiekė populiarumo. Tačiau jo vaidmenys išsiskyrė šmaikštumu ir temperamentingu, improvizacijomis, komiškumu bei tragizmu. Žiūrovai jį pamėgo už lakonišką humorą, aktorius dažnai vadintas lyriškuoju komiku.

Paskutiniaisiais metais G.Girdvainis buvo ypač aktyvus kūrybiškai: 2018 m. jis suvaidino senąjį Vingį režisierės Gabrielės Tuminaitės spektaklyje pagal Žemaitės „Marčią“, o 2019 m. pagrindinį vaidmenį sukūrė Kirilo Glušajevo spektaklyje pagal Arthuro Millerio pjesę „Aš nieko neatsimenu“.

2004 m. buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi. 2007 metais jam skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Birželio 7-ąją G.Girdvainis atguls Vilniaus Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje. G.Girdvainio gedi jo žmona – taip pat žinoma aktorė Kristina Andrejauskaitė, ir jųdviejų dukra Jurga.

Ilsėkitės ramybėje, brangus Aktoriau.

Rekomenduojami video