Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Endriejavo biblioteka – miestelio traukos centras

Karantino apribojimų pasekmės neaplenkė ir Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Endriejavo filialo. Miestelio bibliotekoje per karantiną žmonės skaitė žymiai daugiau knygų, tačiau skaitytojų skaičius apmažėjo, tuo labiau, kad sistemingam darbui stinga erdvės. Mat vykstant Kultūros namų renovacijai biblioteka persikėlė į ankštas patalpas seniūnijoje. Tačiau endriejaviškiai viliasi, kad artimiausiu metu biblioteka galės veiklą vystyti buvusiame pašte.

„Biblioteka yra ne tik knygų išdavimas ir grąžinimas, tai yra bendravimas su žmonėmis, susitikimai, mokymai, įvairios kitos paslaugos, tai – traukos objektas mažame miestelyje“, – sakė Endriejavo bibliotekininkė Rita Žadeikytė. Ji įsitikinusi, kad šiuolaikinis bibliotekininkas privalo gebėti naudotis moderniomis technologijomis, kaupti ir apdoroti greitai kintančią informaciją, ją perduoti skaitytojams.

Pasak R. Žadeikytės, anksčiau miestelio biblioteka buvusiose patalpose prie remontuojamų Kultūros namų turėjo apie 380 skaitytojų, dabar – apie 200. Šiuo metu aktyvią veiklą varžo ne tik karantinas, bet ir laikinos mažos patalpos, o žmonės, nors kai kurie ribojimai dabar jau ir atšaukti, vis dar bijo eiti į viešas vietas. Visgi bibliotekininkė tikisi, kad iki metų pabaigos suburs 300 skaitytojų. Daugiausia skaitytojų yra pensinio amžiaus, betgi itin aktyvūs – vaikai. „1–4 klasių mokiniai turbūt lenktyniauja, kuris perskaitys daugiau knygų, o 5–10 klasių skaitytojų yra apmažėję, tikriausiai labiau linkę žaisti kompiuteriais, informaciją rinkti internete“, – svarsto Rita. Bibliotekininkės manymu, nors pasaulyje technologijos vis labiau atsinaujina, tačiau visgi skaitmeninės knygos, kurias skaitome ekranuose, nesuteikia tiek teigiamų emocijų, estetinės pajautos, kiek spausdintos.

Karantino metu žmonės skaitė daug daugiau knygų nei įprastai, nes namuose stigo veiklos, būdavo liūdna, todėl gelbėdavo knyga. Per praėjusių metų karantiną, kovo mėnesį, biblioteka pirmąkart buvo uždaryta, žmonių aptarnauti negalėjo. Tad skaitytojai buvo labai išsigandę, skambindavo, prašydavo knygų, kad jas perduotų per langą ar kokiais kitais būdais, bet tada tai daryti buvo draudžiama. „Buvo labai sunku, rekomendavau, kad kaimynas su kaimynu apsikeistų knygomis, paliktų jas už durų. Rudenį jau dirbome bekontakčiu būdu, skaitytojai užsisakydavo knygas ir jiems paskirtomis valandomis jas saugiai atsiimdavo“, – sakė bibliotekininkė.

Per šį karantiną bibliotekininkai skaitytojų alkį skaityti malšino pakuodami knygų rinkinius. „Dirbu bibliotekininke jau vienuolikti metai, tad savo skaitytojus jau pažįstu. Surinkdavome komplektą knygų, surišdavome, kas jų viduje – skaitytojai nežinodavo, tai, ką parsinešdavo, tą ir skaitydavo. Labai džiaugiuosi, kad beveik visos parinktos knygos tiko skaitytojams, jie likdavo patenkinti“, – pasakojo R. Žadeikytė. http://gargzdai.lt/300x250_2.html

Skirtingos kartos skaito skirtingų žanrų knygas. Bibliotekininkė pasakojo, kad jaunimas labiau mėgsta fantastiką, nuotykių knygas, o vyresni ieško lengvesnio turinio, išgyvenimo istorijų, meilės romanų. Tiesa, yra žmonių, kurie domisi istorijos, geografijos temomis, kelionių aprašymais. Mažiausiai populiarūs – mokslinio turinio leidiniai.

Nors bibliotekos fondas yra gana gausus, dabartinėse ankštose patalpose yra šiek tiek daugiau nei pusė knygų, kitos yra laikinai sandėliuojamos. Endriejavo bibliotekos fondas kasmet papildomas 300–400 naujų leidinių.

Bibliotekininkė tikisi, kad Endriejavo miestelio naujieji Kultūros namai su biblioteka kitąmet pagaliau bus sėkmingai atstatyti. Apie tai neseniai kalbėtasi nuotoliniame susitikime su rajono vadovais, išsiaiškintos priežastys, kad renovacija vėluoja dėl rangovo, tad sutartis su juo nutraukta, bus skelbiamas naujas konkursas rangos darbams. Minėtame susitikime pasiūlyta, kad biblioteka galėtų pasinaudoti nebeveikiančio pašto patalpomis, kurias Savivaldybė rengiasi pirkti iš AB „Lietuvos paštas“.

„Endriejaviškiams reikalingi renginiai, knygų pristatymai, į kuriuos anksčiau susirinkdavo apie 80 žmonių, mokymai. Pašto patalpos mums labai praverstų ir kompiuterinio raštingumo senjorų mokymams. Esame gavę naujų kompiuterių, o jų panaudoti dėl karantino režimo dar negalėjome“, – apgailestavo bibliotekininkė.

Greta ŽADEIKYTĖ

Rekomenduojami video