Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daug triukšmo dėl nieko

Los Andžele vykusi „Oskarų“ teikimo ceremonija šiemet buvo gerokai trumpesnė. Organizatoriai nusprendė nerodyti aštuonių nugalėtojų iš 24 kategorijų. Apdovanojimai už filmo montažą, scenografiją, garsą, grimą, šukuoseną, muziką, taip pat trys prizai už trumpametražius filmus (dokumentinį, vaidybinį ir animacinį) buvo įteikti „Oskarų“ teikimo ceremonijos išvakarėse – kovo 27 dieną.

Visuomenei ne viskas rūpi?

Pakeitimai įvyko siekiant sutrumpinti televizijos transliaciją. Jos reitingai labai krito. Neva daugumai plačiosios visuomenės rūpi tik šešios „Oskarų“ kategorijos – geriausias filmas, geriausias režisierius, geriausi aktoriai.

Ko nepadarysi dėl reitingų. Pažiūrėkime, kas šiemet pavyko ir kas nelabai.

Labiausiai trūko įdomių filmų

Geriausia metų juosta pripažinta „CODA: Kurčių tėvų vaikas“ („Child of Deaf Adults“). Režisierės Sian Heder siaubingai pervertintas filmas mane nustebino blogąja prasme. Žiūrėjau jį kaip variaciją anglų filmo „Billy Elliot“ tema. Anglų filme buvo pikti, bet solidarūs šachtininkai, čia rodomi žvejai. Ten darbininkų kvartale išaugo šokio menui talentingas berniukas, čia – mergaitė, turinti talentą dainuoti.

Jeigu jums norisi saldokos, kompromisinės melodramos, žiūrėkite, bet šį filmą galima ir praleisti. Dar blogiau, kad „CODA“ yra oficialus prancūzų filmo „La Famille Bélier“, sukurto 2014 metais, perdirbinys. Tai reiškia, kad „Oskarų“ laureatas nesugeba sukurti nors kiek originalios istorijos. Kodėl akademikai balsavo už šį filmą?

Nėra naujų idėjų

Keliolika nominantų kategorijoje „Geriausias filmas“ demonstravo solidžią Holivudo kokybę, aukštas technologijas ir beveik jokių naujų idėjų. Nė vienas iš pagrindinių „Oskarą“ anksčiau laimėjusių režisierių – nei Stevenas Spielbergas, nei Paulas Thomas Andersonas – nesukūrė geriausio filmo savo karjeroje. Tai pasakytina ir apie Jane Campion. Kadaise ji „Oskarą“ už geriausią režisūrą pelnė filmu „Fortepijonas“. Nesu didelis šio filmo gerbėjas, bet nauja drama „Šuns galia“ yra visomis prasmėmis silpnesnė.

Dar kelios aplinkybės sužaidė favoritės „Šuns galios“ nenaudai. Filmas „Šuns galia“ turėjo net 12 „Oskaro“ nominacijų. Spauda šį filmą vadino rimčiausiu kandidatu. Toks išankstinis garbinimas galėjo nuteikti JAV kino akademikus balsuoti už mažiau reklamuotą filmą. Tuo labiau kad „Šuns galia“ yra „Netflix“ finansuotas kūrinys. Konservatyvūs kino kūrėjai ne pirmą kartą ignoruoja šios televizijos prodiusuotus filmus.

Trys „Oskarai“

„CODA“ iki šiol laimėjo nedaug, bet svarbiausia – amerikiečiams didelę reikšmę turintį nepriklausomo JAV kino festivalį Sandense. Taip pat reikšmingą prodiuserių gildijos apdovanojimą. Šiam filmui atiteko dar dvi statulėlės: už geriausiai adaptuotą scenarijų pagal mano minėtą prancūzų filmą. Kur kas logiškesnis apdovanojimas aktoriui Troy Kotsurui, kuris pripažintas geriausiu antro plano aktoriumi. „Oskaro“ statulėlė kurčiam aktoriui buvo įteikta pirmą kartą JAV Kino meno ir mokslo akademijos istorijoje.

Kiti populiariausi apdovanojimai buvo padalinti be didelių sensacijų:

·         Geriausia režisierė – Jane Campion („Šuns galia“).

·         Geriausias aktorius – Willas Smithas („Williams metodas“).

·         Geriausia aktorė – Jessica Chastain („Tamės Fei akys“).

·         Geriausia antro plano aktorė – Ariana DeBose („Vestsaido istorija“).

·         Geriausias originalus scenarijus – „Belfastas“.

·         Geriausias animacinis filmas – „Encanto“.

·         Geriausias filmo garso takelis – „Kopa“.

·         Geriausia daina filmui – „No Time to Die“ („007 Mirtis palauks“), kurią atliko Billie Eilish su broliu Finneas O'Connell.

·         Geriausias filmas užsienio kalba – „Drive My Car“.

Glamūras nugalėjo politiką

Ryškiausia metų kino šventė nepalieka nuošalyje jaudinančių pasaulio įvykių. Šiemet tokiu vienareikšmiškai tapo Rusijos invazija į Ukrainą. Populiariausi kino žmonės jau ne kartą pasisakė apie šį karą. Gal ir gerai, kad nuovargį nuo politinių stresų paįvairino štai tokia profesinė kino šventė.

Ukrainoje gimusi aktorė Mila Kunis su savo vyru Ashtonu Kutcheriu jau senokai renka lėšas savo istorinei tėvynei. Savo pasisakyme per „Oskarų“ teikimus ji net neištarė Ukrainos pavadinimo, labai abstrakčiai palinkėjo stiprybės besikaunantiems už laisvę ir gėrio pergalę. Tie, kas nežino gražuolės kilmės, gali net nesuprasti, ką ji turėjo omenyje.

Šiemet 50 metų jubiliejų švenčia legendinė „Krikštatėvio“ trilogija. Į „Oskarų“ sceną buvo pakviestas jos režisierius Francis Fordas Coppola su savo dviem pagrindiniais aktoriais Al Pacino bei Robertu De Niro. Baigę savo pasirodymą jie garsiai ištarė „Viva Ukraine“. Daugelis salėje sėdėjusių įžymybių turėjo įsisegę Ukrainos spalvų akcentus.

Aktorius ir režisierius Seannas Pennas prašė „Oskarų“ ceremonijos metu suteikti žodį Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui (internetu), bet, laimei, pats prezidentas to nepanoro. Jis pasižymi geru skoniu, aktoriniais gabumais, iškalba, moka skambinti pianinu. Gal ir gerai, kad buvo nuspręsta atsisakyti jo pasirodymo. Tuo labiau kad „Oskarų“ ceremonija vyksta tuomet, kai Ukrainoje visiškas nakties vidurys. Ukrainos prezidentas ir taip mažai miega. Pats S.Pennas šventės metu buvo Ukrainoje. Dalino paramą. Taip parodė savo prioritetus.

Atsisveikinimas su legenda

„Oskaras“ už geriausią filmą įteikiamas pačiame šventės finale. Ši garbė atitenka solidaus amžiaus ir itin nusipelniusiems asmenims. Šiemet tokia buvo kino aktorė ir dainininkė Liza Minnelli. Sukako 50 metų legendiniam miuziklui „Kabaretas“, kuriame ji suvaidino savo ryškiausią vaidmenį.

Kaip ir anksčiau pagerbtas „Krikštatėvis“, „Kabaretas“ įeina į visų laikų sėkmingiausių filmų dešimtukus ir šimtukus, be kurių joks kinomanas negali ramiai miegoti. Režisieriaus Vincento Minnelli ir dainininkės, aktorės Judy Garland duktė L.Minnelli turėjo banguotą karjerą, būdingą daugeliui vaikų, išaugusių žvaigždžių šeimoje. Savo šlovės viršūnėje L.Minnelli išgyveno priklausomybę nuo narkotikų ir alkoholio, depresiją dėl išvaizdos.

„Oskarų“ teikimo ceremonijoje 76 metų L.Minnelli pasirodė sunkiai serganti ir kalbanti. Ji sėdėjo neįgaliųjų vežimėlyje, labai silpna. Ja rūpinosi Lady Gaga. Jų bendravimas išliejo ne vieną ašarą. Man tai buvo labiausiai jaudinanti šventės akimirka. Visa salė atsistojusi plojo legendinei aktorei. Ne vienam kilo mintis, kad ją matome paskutinį kartą.

Garsiausias antausis „Oskarų“ istorijoje

Geriausiai renginių reitingus pakelia skandalai. Tokio laukėm, toks įvyko. Belieka spėlioti, ar jį surežisavo dalyviai, ar jis įvyko spontaniškai. Konfliktas kilo, kai Chrisas Rockas, pristatydamas geriausio dokumentinio filmo prizą, trumpai kirptus W.Smitho žmonos Jados Pinkett Smith plaukus palygino su aktorės Demi Moore išvaizda 1997 metų filme „Eilinė Džein“.

„Jada, aš tave myliu, negaliu sulaukti „Eilinės Džein 2“, – pasakė jis. Demi Moore herojė filme nusiskuto plaukus, kad galėtų tarnauti kariuomenėje, jūros pėstininkų pajėgose, o J.Pinkett Smith serga alopecija, nuo kurios slenka plaukai. Po šios replikos W.Smithas užlipo ant scenos, delnu garsiai pliaukštelėjo Ch.Rockui per veidą ir sugrįžo į savo vietą. Ch.Rockas pradėjo teisintis, kad jis tik bandė pajuokauti apie „Eilinę Džein“. W.Smithas vėl ėmė ant jo rėkti ir laidyti keiksmažodžius.

Šio epizodo įrašą peržiūrėjau kelis kartus. Geru skoniu jis man nekvepėjo. W.Smithas niekada nepasižymėjo dideliu protu ir geriausiai vaidino fiziškus vaidmenis, kur reikėjo komiškų grimasų bei sportinio pasiruošimo („Kieti vyrukai“, „Vyrai juodais drabužiais“). Apdovanotas „Oskaro“ statulėle už geriausią vaidmenį filme apie teniso žaidėjų Venus ir Serenos Williams tėvą, W.Smithas ilgai liejo ašaras ir bandė teisintis. Renginio tarnyba leido jam kalbėti kiek nori, nes pabijojo papildomų siurprizų. Užtat kameroms nematant jie paprašė W.Smitho išeiti iš salės. Jis atsisakė. Po renginio pradėtas tyrimas dėl jo elgesio.

Jeigu visa tai buvo suplanuotas skandalas, lenkiu galvą jo atlikėjams. Ceremonijos reitingai tikrai pakils. Aš netikiu, kad tai režisūra. W.Smitho agresija nekelia nuostabos. Jo šeimoje buvo daug skaudžių skandalų. Jis pats buvo neištikimas žmonai. Vėliau spauda aptarinėjo jos pačios romaną su sūnaus Jadeno Smitho draugu. Taigi, ten vyksta tikra nervinga Santa Barbara. Štai jausmai ir išsiliejo. Ne laiku ir ne vietoje.

Rekomenduojami video