Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Anapilin išėjo vienas ryškiausių Lietuvos chorvedžių, tikras dzūkas Petras Bingelis

Anapilin išėjo Kauno valstybinio choro dirigentas Petras Bingelis – vienas ryškiausių Lietuvos chorvedžių ir tikras dzūkas su didele širdimi, sako jo kolegos.

„Lietuva neteko pačio ryškiausio chorvedžio. Trys mohikanai yra Saulius Sondeckis, Juozas Domarkas ir profesorius Petras Bingelis“, – BNS sekmadienį sakė Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta. „Nepaprastai nuoširdus, žmogiškas, korektiškas savo kolektyvui, draugams, kolegoms. Jis buvo tikras Dzūkijos vaikas, tikras dzūkas su didele širdimi“, – pridūrė J. Krėpšta. Jis taip pat sako, kad P. Bingelis stipriai prisidėjo prie Lietuvos chorinio dainavimo garsinimo pasaulyje, daugiau nei prieš 50 metų sukūrė Kauno valstybinį chorą ir iki paskutinio atodūsio jam vadovavo, jis išvedęs mūsų chorinį dainavimą į pasaulinę areną.

Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro garbės dirigentas Juozas Domarkas BNS teigė ilgametį kolegą prisimenantis kaip išskirtinį specialistą. „Aukšto lygio specialistai gimsta ne kasdien, bet mūsų šalis išaugino tokį chorvedį, kuris įėjo ne tik į mūsų kultūros istoriją, bet plačiai žinomas ir kitur“, – sakė žymus šalies muzikas. „Mes labai daug visko esame atlikę, daug kūrinių ir ne tik Lietuvoje – kur tik mes nebuvę“, – pridūrė J. Domarkas. Jo teigimu, P. Bingelis buvo itin profesionalus ir bendraudamas su savo kolegomis.

„Jis turėjo aukštus ir protingai gerus standartus, kaip dirbti su kolektyvu, su choru. Tai buvo jo įgimtas bruožas, jis tiesiog pagavo save su šita specialybe, turėjo nežmonišką įžvalgą, kaip reikėjo dirbti. Jis buvo puikus kolega, visada palaikydavo visus, man su juo niekada nebuvo bėdų, supratome vienas kitą iš pusės mirksnio“, – teigė J. Domarkas.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro įkūrėjas, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Gintaras Rinkevičius sako buvęs šokiruotas žinios apie P. Bingelio mirtį. „Man ta žinia labai netikėta. Nors žinojau, kad jis serga, bet galvojau, kad išsikapstys. Tokios naujienos yra labai blogos naujienos, labai“, – BNS sakė G. Rinkevičius. Jo teigimu, su P. Bingeliu dar buvo suplanuota ir koncertų. „Labai daug kultūrinių dalykų, daug koncertų susieta su P. Bingeliu – ir buvusių, ir būsimų. Turėjome suplanuotus koncertus gruodžio pabaigoje, turime suplanavę su Kauno choru ir toliau koncertų“, – teigė dirigentas. Anot jo, Lietuva neteko didelio menininko, be kurio neįsivaizduojama šalies kultūra.

„Tiesiog neįmanoma įsivaizduoti Lietuvos kultūros be Petro. Lietuva neteko didelio menininko ir žmogaus, su kuriuo susijęs labai ilgas laiko tarpas Lietuvos kultūroje“, – kalbėjo G. Rinkevičius. P. Bingelis mirė eidamas 78-uosius metus, tai BNS sekmadienį patvirtino Lietuvos muziko ir teatro akademijos Muzikos fakulteto dekanas Deividas Staponkus.

P. Bingelis gimė 1943 metais Mardasavo kaime, dabartiniame Varėnos rajone.

1969 metais jis baigė Lietuvos konservatoriją, vėliau stažavosi Felixo Mendelssohno‑Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje Leipcige (Vokietija).

Nuo 1969 metų P. Bingelis buvo Kauno valstybinio choro meno vadovu ir vyriausiu dirigentu, nuo 1980 metų dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Jis dirigavo Lietuvos dainų ir kitose šventėse, buvo Pasaulio lietuvių dainų švenčių vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, nuo 1996 metų – Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas. Dirigentas kartu su choru gastroliavo Afrikos, Azijos, Europos ir Pietų Amerikos šalyse.

P. Bingelis apdovanotas Lietuvos nacionaline premija, Gedimino ordino Karininko kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, šiemet jam įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius.

 

Ramūnas Jakubauskas

Rekomenduojami video