Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šventojoje potvynis

Šventosios upė Naujuosius metus pradėjo visai ne žiemišku, o pavasariniu reiškiniu – potvyniu.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Prognozių ir perspėjimų skyriaus vyriausioji specialistė Janina Brastovickytė-Stankevič pasakojo, kad ties Ukmerge Šventojoje vandens lygis sausio 4 d. pasiekė 185 cm.

Kilti jis pradėjo gruodžio 19 d. Manoma, kad tai tęsis dar kelias dienas. Šį potvynį Šventojoje, kaip ir daugelyje kitų Lietuvos upių, sukėlė lietus ir sniego tirpsmas.

Sausio mėnesiui tai tikrai nėra įprasta, nes šio mėnesio vidutinis upės lygis – 69 cm, o pats aukščiausias – 268 cm.

Vis dėlto, lygiai toks pats reiškinys buvo stebimas ir praėjusių metų sausį. Sparčiai vandens lygis 2022-aisiais pradėjo kilti sausio 3 dieną, o po kelių dienų siekė 193 cm.

Pasak J. Brastovickytės-Stankevič, šiuo metu vandens lygis kyla visose Lietuvos upėse, tačiau rytiniuose šalies rajonuose, taip pat ir Ukmergėje, – ne taip smarkiai kaip kitur.

Potvynio intensyvumas priklauso nuo oro temperatūros, ledo tirpsmo greičio, esamo įšalo, kritulių bei ledo sangrūdų.

Ties Ukmerge vandens lygis stichiniu laikomas, jei pasiektų 400 cm. Paskutinį kartą daugiausia vanduo buvo pakilęs 2010-ųjų pavasarį – iki 390 cm.

O kaip nustatomas kritinis upės lygis kiekviename mieste? Juk, pavyzdžiui, ties Anykščiais Šventosios upėje jis gerokai mažesnis nei ties Ukmerge – 120 cm. Pasak pašnekovės, jis nustatytas prieš kelis dešimtmečius pagal savivaldybių pateiktus duomenis ir priklauso nuo pakrančių užstatytų teritorijų. Sako, kad svarstoma šią informaciją ateityje koreguoti, nes per dešimtmečius situacija pakrantėse gerokai pasikeitė.

Ukmergės rajono savivaldybės vyriausiasis specialistas civilinei saugai ir mobilizacijai Valdas Rabazauskas sako, kad, kai vanduo Šventojoje pakyla iki pavojingo lygio, apie tai sulaukiama meteorologų įspėjimo. Tačiau dabar dar jokios grėsmės tikrai nesama.

Artimiausiomis dienomis numatomas orų atšalimas. Jei neigiama temperatūra išsilaikys kiek ilgiau, upes vėl pradės kaustyti ledai.

Rekomenduojami video