Lietuvoje vilkų medžioklės sezonas baigėsi anksčiau nustatyto termino, mat buvo sumedžiotas limitas. Kėdainių rajone per šį medžioklės sezoną sumedžiota 11 vilkų, tose teritorijose, kur miškai užima daugiau kaip 3 tūkstančius hektarų plotų. Taip pat jau pasibaigė stambiųjų plėšrūnų – vilkų ir lūšių – apskaita. Medžiotojų pastebėjimu, Kėdainių rajone yra iki dešimties vilkų šeimų.
Medžiotojų akimis
Apie vilkų populiaciją, šiųmetę medžioklę savo ir kėdainiečių medžiotojų mintimis pasidalijo ilgametis medžiotojas Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius.
„Vilkai Lietuvoje ir Kėdainių rajone medžiotojų akimis: prabėgo eilinis vilkų medžioklės sezonas.
Aplinkos ministro įsakymu, buvo patvirtintas limitas sumedžioti 282 vilkus.
Ministras buvo teisus, skirdamas ženkliai padidintą vilkų sumedžiojimo limitą. Limitas buvo išnaudotas nepasibaigus vilkų medžioklės sezonui.
Pirmieji vilkai sumedžioti – klajūnai, atsiskyrėliai nuo šeimų, o tai reiškia, kad jų elgesys buvo nenuspėjamas“, – konstatavo ilgametis medžiotojas.
Situacija neramina
Medžioklės profesionalas pažymėjo, kad situacija išties neramina, mat vilkai tampa atsargesni ir įžūlesni – nuo jų nukenčia naminiai gyvūnai.
„Turime pavyzdį, kai buvo užpultas ūkininkas, kuris gynė savo gyvulius nuo vilko išpuolio.
Medžiotojų pastebėjimais, daug vilkų buvo sumedžiota varyminėse medžioklėse. Tai ženklas, kad vilkai yra atsargesni ir slepiasi didesniuose miškuose.
Vilkų migracijos laikotarpis, pagal surinktus duomenis, – nuo 1 valandos iki 4 valandos ryto. Tai natūralus vilkų medžioklės laikas“, – dėstė medžiotojas.
Dešimt šeimų
Taip pat jau pasibaigė stambiųjų plėšrūnų – vilkų ir lūšių – apskaita. Medžiotojų pastebėjimu, Kėdainių rajone yra iki dešimties vilkų šeimų.
„Kėdainių rajone per šį medžioklės sezoną buvo sumedžiota 11 vilkų, tose teritorijose, kur miškai užima daugiau kaip 3 tūkstančius hektarų plotų.
Pasibaigė stambiųjų plėšrūnų – vilkų ir lūšių – apskaita. Šiandieną sunku pasakyti tikslius šių žvėrių skaičius.
Kėdainių rajone yra iki dešimties vilkų šeimų. Vienoje vilkų šeimoje išgyvena iki penkių jauniklių. Vilkų populiacija yra stabili“, – konstatavo L. Stanevičius.
Skaičius išaugo
Tuo metu kalbėdamas apie situaciją visoje Lietuvoje medžioklės žinovas ir įvairių tekstų apie vilkus autorius Žydrūnas Juozapavičius sakė, jog šalyje situacija neramina, mat vilkų skaičius ženkliai išaugo.
„Ministras skyrė ne ženkliai padidintą, o minimalų įmanomą limitą, lygų planuotam prieaugiui.
Suskaičiuotas šeimų skaičius ženkliai išaugo, o minimalus limitas, kuomet šeimų skaičius viršija 62 šeimas, lygus šeimų skaičiui, padaugintam iš 3,25“, – paaiškino žinovas.
Išnaudojo limitą
Medžioklės LR teritorijoje taisyklėse nustatyta, kad vilkus medžioti galima nuo spalio 15 iki kovo 31 dienos, tačiau išnaudojus nustatytą vilkų sumedžiojimo limitą sezonas nutraukiamas anksčiau.
„Šį medžioklės sezoną vilkų buvo sumedžiota 49 rajonų savivaldybėse.
Daugiausia vilkų sumedžiota Ukmergės rajono savivaldybėje – 19, Ignalinos – 13, Anykščių, Kėdainių ir Vilniaus – po 11 vilkų.
Panevėžio, Rokiškio, Utenos ir Varėnos rajonų savivaldybėse sumedžiota po 10 vilkų“, – informavo Aplinkos ministerija.
Populiacija didėja
282 vilkų limitas nustatytas atsižvelgus į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis, rūšies apsaugos poreikius, apskaičiuotą vilkų šeimų skaičių ir pastaraisiais metais jų padarytą žalą ūkininkams.
Nustatyta, kad šiuo metu Lietuvoje vilkų šeimų daugėja. Duomenys surinkti pagal genetinius tyrimus, taip pat pagal stambiųjų plėšrūnų registravimo sistemos „Biomon.lt“ duomenis.