Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Plikakalnio atodanga laikinai nebus lankoma

Vilniuje šalia Neries upės esanti Plikakalnio atodangos apžvalgos aikštelė laikinai bus uždaryta. Dėl suaktyvėjusių atodangos slinkimo procesų lankytis apžvalgos aikštelėje nesaugu, nes dalis polinių konstrukcijų yra atsivėrusios ir tikėtina, kad natūralūs atodangos formavimosi procesai vyks ir toliau. Šiais metais Plikakalnio atodanga siūlome grožėtis nuo Vingio parko pusės.

Plikakalnio atodanga – vienas įspūdingiausių apžvalgos taškų ir vienas lankomiausių objektų Karoliniškių kraštovaizdžio draustinyje, išsaugotame gamtos kampelyje Vilniaus miesto kraštovaizdyje. Plikakalnio atodanga valstybės saugomu geologiniu gamtos paveldo objektu paskelbta 1992 metais. Atodangos aukštis – 58 metrai, ilgis – 650 metrai.

Savo išraiškingumu, gyvybingumu, o tuo pačiu ir verte Plikakalnio atodanga žavi jau ilgus metus. Ji pradėta tyrinėti XVIII a. pradžioje. Didėjant Vilniuje gyventojų skaičiui, plečiantis užstatytoms teritorijoms, vis aktyviau lankantis gamtoje, atodanga pritaikyta lankymui: sutvarkyta aplinka, įrengta apžvalgos aikštelė. Įspūdinga ne tik atodanga, bet ir nuo jos atsiverianti panorama – Neries vingis, Vingio parkas, Vilniaus universiteto Botanikos sodas, Neries pakrante vingiuojantis Plikakalnio takas.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorės pavaduotojos Rūtos Lapinskienės, vykstanti erozija yra natūralus, visoms atodangoms būdingas ir jas pačias formuojantis bei palaikantis procesas. Paskutinės didesnės nuošliaužos čia buvo užfiksuotos 2018 metais. Kadangi tai gamtos paveldo objektas, nereikia kištis į natūralius procesus, stengtis pristabdyti atodangos slinkimą ar stabilizuoti šlaitą.

Susitikę Vilniaus miesto, VSTT, Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Neries regioninio parko grupės ir UAB „Grinda“ atstovai tarėsi, ką reikėtų daryti, kad nebūtų pažeistas gamtos paveldo objektas ir būtų užtikrintas saugus jo lankymas.

Apsitarta, kad apžvalgos aikštelę, atitvarą, informacinį stendą reikėtų atitraukti, o infrastruktūrą iš naujo projektuoti prisitaikant prie natūralių pokyčių.

Karoliniškių kraštovaizdžio draustinis yra vienas lankomiausių. Įrengta infrastruktūra dažnai apipaišoma, o kartais ir piktybiškai niokojama, todėl vilniečius ir šios saugomos teritorijos lankytojus kviečiame elgtis atsakingai, vaikščioti paženklintais pažintiniais takais, surinkti šiukšles. Radus informaciją, kad objektas laikinai lankymui uždarytas – į ją atsakingai reaguoti ir nemėginti vaikščioti arti Plikakalnio atodangos šlaito.

Parengta pagal VSTT

Rekomenduojami video