Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata
Atskirk pelus nuo grūdų
Konkursai
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Rubrika
Kazlų Rūdoje dėl žievėgraužio paskelbta stichinė nelaimė

Miško pažeidimai Kazlų Rūdos savivaldybėje pasiekė stichinės nelaimės miškuose lygį.  Minėtoje savivaldybėje pradėtos taikyti specialiosios apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonės.

Valstybinės miškų tarnybos (VMT)  duomenimis, šios savivaldybės teritorijoje dėl žievėgraužio tipografo pažeidimų išdžiūvusių ir džiūstančių medynų tūris pasiekė 25 tūkst. kub. m. Be to, žievėgraužių tipografų gaudyklėse fiksuojamas itin didelis šių vabzdžių kiekis – vidutiniškai daugiau nei 5 000 vienetų vienoje gaudyklėje, kas rodo intensyvų jų skraidymą.

Atsižvelgiant į sparčiai plintančią žievėgraužio tipografo grėsmę, ypač svarbus tampa aktyvus visų miško savininkų ir naudotojų įsitraukimas. Paskelbus stichinę nelaimę, jiems tenka itin svarbus vaidmuo – būtina kuo greičiau apžiūrėti savo miško valdas ir imtis reikiamų veiksmų, kad būtų sustabdytas vabzdžio plitimas ir sumažinta žala miškams.

Atkreipiame dėmesį, kad, paskelbus stichinę nelaimę, miško valdytojai, savininkai ir naudotojai privalo per 10 kalendorinių dienų apžiūrėti savo miško valdas, nevykdyti eglynuose einamųjų miško kirtimų, neplynųjų pagrindinių miško kirtimų, išskyrus paskutinį atvejinių pagrindinių miško kirtimų atvejį. Iškirstą medieną su medžių liemenų pavojingais kenkėjais privaloma išvežti ne arčiau kaip 1 km atstumu nuo eglynų pakraščio arba nuo jos nulupti žievę iki susiformuojant lėliukėms. Išsiritus lėliukėms ar jauniems vabalams – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kirtimo išvežti medieną iš miško, mechanizuotai nulupti žievę, susmulkinti arba apsaugoti taip, kad po medžių žieve neliktų gyvų medžių liemenų pavojingų kenkėjų lėliukių, naujos kartos suaugėlių.

Iškirstą žalią ir kenkėjų neapniktą eglių medieną taip pat reikia išvežti ne arčiau kaip 1 km atstumu nuo eglynų pakraščio arba nuo jos nulupti žievę ar apsaugoti kitomis priemonėmis taip, kad po medžių žieve neatsirastų gyvų medžių liemenų pavojingų kenkėjų lėliukių, naujos kartos suaugėlių.

Be to, paskelbus stichinę nelaimę, iki 2025 m. rugpjūčio 31 d. privaloma nevykdyti plynųjų pagrindinių miško kirtimų eglynuose, kurių rūšinėje sudėtyje yra 50 proc. ir daugiau eglių, ir biržėse nėra žievėgraužio tipografo pažeidimų, registruotų per pastaruosius dvejus metus.

Pastebėjus žievėgraužio tipografo ar vėjo pažeidimus savo miško valdoje per 5 kalendorines dienas privaloma apie juos pranešti VMT ir, gavus nurodymus, laiku įgyvendinti sanitarinės miško apsaugos priemones.

Miško kenkėjų pažeistiems medynams fiksuoti Valstybinės miškų tarnybos ir Aplinkos apsaugos departamento specialistai sukūrė interaktyvų žemėlapį. Jame galima pasižiūrėti, ar Jūsų arba kaimyno miške yra fiksuotas miško kenkėjų židinys, koks jo išplitimas ir kokių veiksmų buvo imtasi. Pasitikrinti, ar Jūsų miškas patenka į potencialiai pavojingų eglių medynų zoną, galite šiame žemėlapyje pasirinkę matyti „Potencialiai pavojingų eglės medynų“ žemėlapio sluoksnį.

Parengta pagal VMT

Rekomenduojami video