Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Atsigauna unikalūs Lietuvos kadagynai

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas kartu su saugomų teritorijų specialistais lankėsi Šauklių riedulyne-kadagyne, kur su vietos bendruomene aptarė šio įspūdingo gamtos objekto priežiūros ir atnaujinimo galimybes. Taip pat susipažino su čia atliekamais gamtotvarkos darbais, įrengtame aptvare ganymui laikomais laukiniais gyvūnais.

„Unikalūs Lietuvos kadagynai atsigauna. Vasario 25 d. Kauno marių regioniniame parke bus atidarytas atnaujintas Arlaviškių pažintinis takas, kurį žmonės vadina Kadagių slėnio pažintiniu taku. O Šauklių riedulyne-kadagyne didinamas muflonų skaičius, kad sunkiai prieinamose vietose avys nugraužtų kadagius stelbiančius menkaverčius krūmus“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Skuodo rajone esantis Šauklių riedulynas ir jame želiantis kadagynas patenka į  Šauklių kraštovaizdžio draustinį ir yra vieni didžiausių Lietuvoje. Tai – natūrali paskutinio ledynmečio suformuota 79 ha teritorija, vadinama Lietuvos tundra, kurioje slūgso 0,3-3 metrų skersmens akmenys. Tarp jų auga vešlūs, siekiantys net 6 metrų aukštį įvairiausių formų kadagiai, sudarantys ištisus sąžalynus.

Pasigėrėti šiuo gamtos kampeliu galima einant apie 2 kilometrų ilgio pažintiniu taku, kuris įrengtas 2007 m., gausiai lankomas tiek vietinių žmonių, tiek turistų. Takas ir jo konstrukcija mediniai, todėl reikalauja intensyvios, nuolatinės priežiūros ir investicijų.

Nuo 2015 m. aptvertoje riedulyno-kadagyno teritorijos dalyje apgyvendinta kalnų avinų muflonų banda. Jų skaičių planuojama didinti, nes ši gamtotvarkinė priemonė, reguliuojanti savaiminį netipiškų medžių ir krūmų plitimą padeda palaikyti palankią kadagyno būklę.

Ši teritorija yra paskelbta „Natura 2000“, buveinių apsaugai svarbia teritorija, nes čia aptinkamos europinės svarbos viržynų, kadagynų ir rūšių turtingų briedgaurynų gamtinės buveinės. Tarp akmenų žydi retos, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos baltijinės, dėmėtosios gegūnės, vyriškosios gegužraibės, žalsvažiedės blandys. Aptinkami statieji atgiriai, retas papartis – paprastoji šertvė.

Arlaviškių pažintinis takas įrengtas Arlaviškių botaniniame draustinyje, jo svarbiausias akcentas – Kadagių slėnis. Ši vieta yra svarbi europiniu mastu kaip dalis „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo, kurioje išskirtos kadagyno, šaltinių su besiformuojančiais tufais, stepinių pievų buveinės. Per draustinį vedantis pažintinis takas buvo pripažintas gražiausiu Lietuvoje.

Naujojo tako laikančiosios konstrukcijos yra metalinės, o medinės dalys – iš ąžuolo medienos, kad ilgiau tarnautų. Dalis tako, kuri yra pritaikyta ir neįgaliesiems, vingiuoja Kauno marių šlaito keteros viršumi, tad lankytojai visais metų laikais galės stebėti kadagyną, Dabintos salą, Kauno marių panoramas.

Rekomenduojami video