Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Seirijai garsėja tvarkingumu

Vieni kitus užkrėtę miestelio tvarkymo manija, seirijiečiai išties turi kuo didžiuotis. Į Lazdijų r. esančius Seirijus atvykęs prašalaitis netenka žado. Tiesa, tam, ką miestelis šiandien turi, sukurti prireikė net 17 metų.

Reprezentaciniai parkai

Esminiai Seirijų gražinimo darbai, kaip mena čia gyvenantys žmonės, buvo pradėti 2000 m., kai seniūnės pareigų ėmėsi Česlova Šmulkštienė. Būtent nuo tada miestelyje ir puoselėjamas aplinkos grožis. Darbščių seirijiečių pastangomis neatpažįstamai pasikeitė viešosios Seirijų erdvės, pagrindinėje gatvėje buvo įkurti net trys miestelį reprezentuojantys parkai. Akį traukią išpuoselėtos gyventojų sodybos.

Kai 2003-iaisiais seirijiečiai nutarė įteisinti miestelio heraldiką, tais pačiais metais vykusio tautodailininkų plenero dalyviai ta proga sukūrė gražių skulptūrų ir pradėjo kurti jų parką. Vėliau jame buvo pasodinta žydinčių augalų, įrengta suolelių, iškastas tvenkinėlis, jame įveista lelijų. Parkas vis gražėjo, o minint miesteliui svarbias datas buvo papildomas naujomis skulptūromis. Seirijams švenčiant 500 metų jubiliejų garbingiausioje parko vietoje įkurdintas didžiulis balinis vėžlys. Tai miestelio ilgaamžiškumo, stiprybės simbolis. Aplink Seirijus šie saugomi gyvūnai sutinkami trijuose draustiniuose.

Garbingiausioje parko vietoje įkurdintas miestelio simbolis – balinis vėžlys. Rimos Kazakevičienės nuotr.

Seirijų Antano Zmuidzinavičiaus gimnazijos teritorijoje įgyvendinta dar viena graži idėja – kiekviena šią ugdymo įstaigą baigianti abiturientų laida pastato suoliuką. Šiandien čia jau sukurta ištisa suoliukų alėja.

Seirijuose gimęs ir čia mokyklą baigęs inžinierius Vidas Akromas, dabar gyvenantis Vilniuje, patvirtino, kad jį ir po daugelio metų traukia į tėviškę – aplankyti savo mokyklą, pasidairyti po apylinkes. Rugpjūčio 5 d. jis dalyvavo savo klasės susitikime, surengtame mokyklos baigimo 50-mečio proga.

Į klasės susitikimą po 50 metų atvykęs Vidas Akromas sakė neužmirštantis gimtinės. Rimos Kazakevičienės nuotr.

Tarp kultūros namų ir bažnyčios įterptas Senjorų parkas. Jį 2010-aisiais įkūrė į Seirijus grįžtantys nenuilstantys kraštiečiai – 2-osios laidos abiturientai. Šiandien kai kurie jų jau sulaukę 86 metų. Idėja įkurti parką kilo biologui profesoriui Vytautui Valentai ir jo bendraklasiams, norėjusiems savo miesteliui palikti ką nors gražaus. Kaip sako pats V.Valenta, šis parkas – tai paminklas II gimnazijos laidos (1950 m.) abiturientams atminti.

Kiekviena abiturientų laida alėjoje pastato suoliuką. Rimos Kazakevičienės nuotr.

Projektinė veikla

Aktyvi Seirijų miestelio bendruomenė įgyvendina nemažai projektų. Vienas svarbiausių – Seirijuose įkurtas bendruomeninis socialinių paslaugų centras. Jame įrengti dušai, pastatytos skalbimo mašinos. Žmonės gali ateiti į šį centrą išsimaudyti ir išsiskalbti drabužių. Tokios paslaugos seirijiečiams, kol jų namus pasieks vandentvarkos naujovės, labai reikia, nes pusė miestelio dar neturi centralizuotai tiekiamo vandens.

Jubiliejiniai vartai, skirti miestelio 505 metų sukakčiai paminėti, kviečia užeiti į Senjorų parką.Rimos Kazakevičienės nuotr.

Miestelėnai džiaugiasi ir Seirijuose įkurtu vaikų dienos centru, kur susirinkti turi neįgalieji, sportuojantys žmonės.

Šiuo metu Seirijuose priskaičiuojama per 700, o visoje seniūnijoje per 2 tūkst. gyventojų. Miestelyje veikia gimnazija, vaikų darželis, kultūros namai, kavinė-viešbutis. Būtinąsias paslaugas gyventojams teikia ambulatorija, yra vaistinė, kirpykla, kelios parduotuvės, dvi ritualinių paslaugų įmonės.

Miestelis turi ir viešbutį. Rimos Kazakevičienės nuotr.

Darbo vietų nedaugėja

UAB „Pošnelė“ direktorius Ričardas Šedys, tęsiantis savo tėvo 1996-aisiais sukurtą verslą, pasakojo, kad iš pradžių namo rūsyje įrengtas alaus baras klestėjo, žmonių eilutė net ant laiptų stovėdavo. Dabar vietoj baro įkurtos salės gedulingiems pietums, tačiau sukurti darbo vietų kitiems R.Šedys sakė nebeturintis galimybių.

„Žmonių mažėja. Perkamumas menksta. Kaime labai sunku. Samdyti žmogaus negalime, neišsilaikytume, todėl patys su žmona dirbame. Teikiame visas ritualines paslaugas: pasirūpiname ir karstu, ir gedulingais pietumis“, – pasakojo verslininkas.

Žmonės per darbymetį gali padirbėti pas stambesnius ūkininkus, kurių seniūnijoje nėra labai daug. Šalia miestelio įsikūrę Arūno Žėko ir Tomo Urbonavičiaus augalininkystės ūkiai. Nors žemės čia nėra labai derlingos, ir iš jų ūkininkai sugeba išpešti neblogą derlių. A.Žėkas dar randa laiko aktyviam sportui. Jis aktyviai dalyvauja įvairiose sporto varžybose gindamas Seirijų seniūnijos komandos garbę, taip pat savo sodyboje rengia naktinį paplūdimio tinklinio turnyrą „Sagavo taurė“. Tinklininkų prie Sagavo ežero suplaukia iš visos Lietuvos.

„Seirijai pamažėle tampa senjorų miesteliu, tačiau negalime skųstis, kad čia visai nebėra jaunų šeimų Vos tik atsiranda parduodamas namas, jame tuojau pat įsikuria jauna šeima. O ir tuščių tėvų namų vaikai neapleidžia ir neskuba jų parduoti. Leisti atostogas ir savaitgalius savame krašte visada smagu. Be to, netoliese telkšo Dusios, Metelio, Seirijo ežerai“, – apie miestelio gyvenimą pasakojo Seirijų seniūnijos specialistė Lina Sakalauskienė.

Mokslo židinys

Miestelio bibliotekininkė Agnė Bražinskienė rūpinasi ne tik šiuo kultūros židiniu, bet ir senjorų lavinimu. Prieš trejus metus jai kilo mintis miestelyje įsteigti Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) padalinį. Idėjos sumanytoja ir pati nesitikėjo, kad veikla taip plačiai išsikleis. A.Bražinskienė pasakojo maniusi, kad į kvietimą studijuoti TAU atsilieps apie 20 žmonių, bet buvo sulaukta net 120. Jau išleista pirmoji Seirijų TAU auklėtinių laida. Organizatoriai ir toliau ketina kviestis lektorių, žymių žmonių, kad studentams būtų kuo įdomiau. Šiemet naujuosius mokslo metus pasiryžę pradėti 85 klausytojai.

Už nuveiktus gerus metų darbus, prasmingas iniciatyvas tradiciniame Padėkos vakare seirijiečiams įteikiami Gerumo obuoliai. Seirijų bendruomenės nuotr.

„Kaip kaimeliui, sakyčiau, nemažai. Į paskaitas renkasi įvairių profesijų ir amžiaus žmonės, nes nėra metų cenzo. Priimame visus, kuriems įdomu, kurie nori lavintis ir turi tam laisvo laiko“, – kalbėjo Seirijų TAU padalinio vadovė.

Jaunimo mokslo pasiekimais seiriejiškiai taip pat didžiuojasi. Šiemet Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnaziją baigė ypač stipri abiturientų laida – Aistė Turčinavičiūtė surinko net tris šimtukus, o ir iki ketvirtojo trūko labai mažai.

Veiklos netrūksta

Po ilgokai trukusios kultūros namų pastato renovacijos miestelyje vėl atgyja kultūrinis gyvenimas. Seirijuose švenčiamos valstybinės ir tradicinės šventės, o metų pabaigoje rengiamas Padėkos vakaras. Miestelio gyventojus ir svečius per šventes linksmina kaimo kapela, moterų ansamblis, mėgėjų teatro pasirodymai.

Seirijiečius suvienija kultūriniai renginiai. Seirijų bendruomenės nuotr.

Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijoje įkurti du muziejai, kuriais šiuo metu rūpinasi mokytoja Rita Turčinavičienė. Viename saugoma sukaupta medžiaga apie dailininką A.Žmuidzinavičių, jo mokinio Juozo Talandžio paveikslai, kitame – mokyklos istorija, senieji vadovėliai, buvusių mokyklos mokytojų ir mokinių parašytos knygos.

Mokyklos muziejai – puiki erdvė edukacijai. Seirijų bendruomenės nuotr.

Vienus metus Seirijuose dvasinę tarnystę atliekantis klebonas Sigitas Bitkauskas džiaugiasi, kad miestelio žmonės tikintys. „Man yra tekę dirbti ne viename regione ir ne vienoje parapijoje, taigi turiu su kuo palyginti. Seirijiečiai labai pamaldūs. Vaikais net stebiuosi. Artėjant adventui visa klasė išpažinties ateina. Abiturientai prieš atestatų įteikimo šventę užsisako šv. Mišias“, – kalbėjo klebonas ir pridūrė neabejojantis, kad ilgainiui jo ryšys su miestelio žmonėmis tik stiprės.

Dvasinę tarnystę Seirijuose atliekantis klebonas S. Bitkauskas džiaugėsi, kad miestelio gyventojai yra pamaldūs. Rimos Kazakevičienės nuotr.

Lankytinos vietos

  • Seirijų Švč.Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia.
  • Senosios žydų kapinės.
  • Trys parkai.
  • Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos muziejus.
  • 400 metų Didysis ir Drevėtasis Širvinto miško ąžuolai.
  • 1863 m. vykusio Statiškės mūšio vieta.
  • Paserninkų piliakalnis su gyvenviete.

Rekomenduojami video