Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasario  šaukliai: velykiniai margučiai ir verbos

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje eksponuojama tautodailininkės Birutės Baltutienės kūrybinių darbų paroda „Pavasario  šaukliai: velykiniai margučiai ir verbos“.

Birutė Baltutienė parodose, mugėse, šventėse dalyvauja nuo 2003 metų, tad šie metai yra jubiliejiniai. Kūrėja teigia: „Dar nenusivyliau savo pomėgiu ir užsiėmimu.“ Parodoje eksponuojami Velykų margučiai dekoruoti įvairiais raštais ir spalvomis. Jie simbolizuoja gamtos prisikėlimą, gyvybės atsiradimą. Tautodailininkė margina ne tik vištų, bet ir stručio, žąsų kiaušinius, riša šventines verbas.

Verbos – tai dar vienas artėjančių švenčių simbolis. Verbų kompozicija labai priklauso nuo  augalų spalvos. Joms rišti parodos autorė naudoja laukų, darželio augalus, žolynus, javus. Džiovinti augalai labai trapūs, tad ir jų rišimas reikalauja daug kantrybės bei kruopštumo.

Niekas tiksliai nežino, kada krikščionys perėmė kiaušinių dažymo tradiciją, tačiau tai greičiausiai įvyko viduramžiais – bent jau apie XIII amžių. Vienas ankstyviausių įrašų apie velykinius kiaušinius yra išlikęs iš 1290 metų, kai Anglijos karalius Eduardas I įsakė nuspalvinti 450 kiaušinių ir išdalinti juos giminaičiams. Kiaušiniai tais laikais buvo palyginti nebrangūs, o tai tikriausiai padėjo dekoravimo tradicijoms lengviau įsitvirtinti tarp mažiau kilmingų šalies gyventojų.

Nors kiaušinių dažymą glaudžiai siejame su Velykomis, kai kurie istorikai teigia, kad kiaušinių jų dekoravimo tradicija buvo ankstesnė už krikščionybę. Archeologai netgi rado stručio kiaušinių Pietų Afrikoje esančiame urve. Jie išraižyti raštais prieš maždaug 60 000 metų. Spalvingi margučiai jau seniai buvo persų Naujųjų metų šventimo dalis, siejami su pavasario pradžią žyminčia Egipto Sham Ennessim švente.

Bibliotekoje eksponuojama ir Donės Normantienės (Šilutė) kūrybinių darbų paroda „Motutės skrituliukai“.

Kviečiame aplankyti parodas ir pasisemti idėjų artėjančioms pavasario šventėms. Parodos F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje (I aukštas, Tilžės g. 10) veiks iki balandžio13 dienos.

Virginija Degutienė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos bibliotekininkė

Rekomenduojami video