Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Krakių bendruomenė – sėkmingiausia Lietuvoje

Mykolo Romerio universitete apdovanoti aktyviausių Lietuvos bendruomenių konkurso laureatai. Aštuntą kartą surengtame respublikiniame konkurse „Bendruomenė – Švyturys 2022 – kelias į sėkmę“ šiais metais įteiktos 7 nominacijos, į kurias pretendavo net 57 Lietuvos bendruomenės. Džiugu, kad nominacijoje „Vietos bendruomenės sėkmės istorija“ geriausia išrinkta Kėdainių rajono Krakių bendruomenė.

Įvardinti darbai

Pristatant krakiškius, buvo įvardinti šie jų darbai: „Krakių bendruomenės centro veikla susideda iš mažų tikslų ir užmojų, kurių įgyvendinimas yra labai svarbus visai Krakių miestelio ir Kėdainių rajono bendruomenei.

20 metų veikianti bendruomeninė organizacija inicijuoja ir įgyvendina veiklas ir projektus, skirtus vietos bendruomenės narių socialinių problemų sprendimui, kultūrinių ir edukacinių poreikių tenkinimui, bendruomeninės ir savanoriškos veiklos skatinimui ir plėtojimui.

Krakių bendruomenės centro veikloje dalyvauja 60 narių. Bendruomenei daugiau negu dešimtmetį sėkmingai vadovauja krakiškė Daiva Dubinkienė.

Per pastaruosius trejus metus Krakių bendruomenės centras projektų įgyvendinimui pritraukė arti 100 tūkst. eurų. Vienas svarbiausių projektų, įgyvendintų 2018−2020 metais, buvo „Viešosios erdvės, skirtos vietos gamintojų maisto produktų pristatymui į rinką, įkūrimas“. Tai bene vienintelė bendruomenė Lietuvoje, pasinaudojusi Lietuvos kaimo plėtros programos 2014−2020 m. parama pagal veiklos sritį „Bendradarbiavimas įgyvendinant vietos lygio populiarinimo veiklą, skirtą trumpoms grandinėms bei vietos rinkoms plėtoti“.

Projekto sėkmė: 2020 m. birželio 17 d. Krakių miestelio centre, šimtamečiame pastate, atidaryta jauki „Krakių bendruomenės svetainė“, sukurtos dvi darbo vietos. Tai tikras verslumo ir bendruomeniškumo puoselėjimo pavyzdys, skatinantis vietos maisto produktų gamintojų ir vietos bendruomenės bendradarbiavimą gaminant, reklamuojant ir parduodant pagamintą produkciją.

Svetainėje galima įsigyti vietos gamintojų produkcijos, paskanauti patiekalų, pagamintų iš vietos ūkininkų užaugintų daržovių. Svetainėje laukiami ir svečiai, norintys dalyvauti edukacinėje programoje „Žydų kaimynystėje 150 metų: kodėl žydiškai reiškia atvirkščiai?“.

Nuo seno Krakėse mokydamiesi vieni iš kitų, perimdami įvairius kultūrinius papratimus greta gyveno ir sugyveno lietuvių ir žydų tautos. Kuo panašios? Kuo skirtingos? Ko viena iš kitos išmoko? Ką perėmė? Ką valgė ir kaip šventė? Sužinokite, pažinkite, patirkite, išragaukite naujoje edukacinėje programoje vaikams ir suaugusiems – kviečia veikliosios Krakių bendruomenės centro atstovai.

Kita sėkmingai krakiškių įgyvendinama edukacinė programa: „Kelias į marčias: išverptas, išaustas, išsvajotas“. Autentiška 19 a. pb.–20 a. pr. sodybos aplinka nukelia į Vidurio Lietuvos kaimą, į „balanos gadynę“. Dvi kaimo senmergės, kurioms taip ir nebuvo lemta tapti marčiomis, pasakoja apie savo svajonių kelią į marčias, moko buities darbų, siūlo paragauti įvairių valgių, pasakoja savo meilės istorijas.

Prisiminimai nuveda į piršlybų scenas, į vaidinimą su muzika ir šokiais įtraukiami ir svečiai. Programa vyksta pirmojo diplomuoto Lietuvos agronomo, etnografo, literato, švietėjo, „Balanos gadynės“ autoriaus Mikalojaus Katkaus (1852–1944) muziejuje.

Sveikindama Krakių bendruomenės centro atstoves socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė linkėjo sėkmės, o Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis ne tik dėkojo krakiškiams už iniciatyvas ir veiklas, bet ir nuoširdų darbą garsinant tiek savo miestelį, tiek visą rajoną.

Krakių bendruomenės centro veikla susideda iš mažų tikslų ir užmojų, kurių įgyvendinimas yra labai svarbus visai Krakių miestelio ir Kėdainių rajono bendruomenei.

Be Krakių bendruomenės nominacijas pelnė:

Nominacijos „Vietos bendruomenės lyderis – vadybininkas“ nugalėtoja paskelbta Kybartų bendruomenė (Vilkaviškio rajono savivaldybė).

Trečioji nominacija „Bendruomeniškiausios seniūnijos arba savivaldybės“ atiteko Jūžintų seniūnijai (Rokiškio rajono savivaldybė).

Ketvirtoji nominacija „Glaudžiai su mokykla bendradarbiaujanti vietos bendruomenė“ skirta Pabradės bendruomenei „Domus“ (Švenčionių rajono savivaldybė).

Penktosios nominacijos „Sveiką gyvenseną propaguojanti vietos bendruomenė“ nugalėtoja paskelbta Panevėžiuko bendruomenė (Kauno rajono savivaldybė).

Šeštąją nominaciją „Vietos infrastruktūrą gerinanti vietos bendruomenė“ pelnė Vasaknų bendruomenė (Zarasų rajono savivaldybė).

Septintoji nominacija „Glaudžiai su policija bendradarbiaujanti vietos bendruomenė“ įteikta Paupių bendruomenei (Klaipėdos miesto savivaldybė).

Tradicinį konkursą „Bendruomenė – švyturys 2022 – kelias į sėkmę“ jau ne vienerius metus organizuoja Mykolo Romerio universitetas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Vidaus reikalų ministerija bei informacinis partneris „Savivaldybių žinios“. 

Parengta pagal Kėdainių r. savivaldybės inf.

Rekomenduojami video