Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Igliškėliai – ne vien miestelis pakelėje

Važiuojant magistraliniu keliu Vilnius–Marijampolė, likus dešimčiai kilometrų iki Suvalkijos sostinės, žvilgsnį patraukia Igliškėlių bažnyčios ir parapijos namų kompleksas. Pats miestelis kur kas kuklesnis nei iš tolo šviečiantys maldos namai, o ir gyvenimo tempas jame palyginti ramus, išsaugojęs Lietuvos kaimo koloritą.

Skambutis tylėjo

Igliškėlių miestelis ir su juo susijungęs Igliškėlių kaimas, o kitoje pusėje prisišlieję Patilčiai –trys kaimai kaip broliai. Viskas bendra. Ta pati bažnyčia, kapai, parapijos namai, biblioteka. Kaimus siejo ir mokykla, tačiau mokyklų reorganizacija neaplenkė Igliškėlių pagrindinės mokyklos – jos nebeliko. Krašto vaikai mokykliniu autobusiuku vežami lavintis į Igliaukos Anzelmo Matučio gimnaziją. Mažėjant gyventojų, uždarytas ir medicinos punktas. Kol kas stabiliai veikia tik dvi parduotuvės.

„Kadaise miestelyje buvo dvi mokyklėlės – pradinė ir pagrindinė. Dabar liko tiktai tušti pastatai“, – pripažino Marijampolės seniūnas Juozas Milius.

Prieš keletą metų buvo uždaryta „pradinukė“, o šiemet nebeliko ir nuo 1871 m. veikusios pagrindinės. „Visiems žmonėms labai gaila mokyklos. Čia mokėsi jų tėvai, jie patys, jų vaikai, o anūkai jau negalės tęsti tradicijos. Dabar eini pro šalį – tuščia, lapų prikritę. Apima liūdesys“, – kalbėjo Igliškėlių seniūnaitis Petras Isoda.

Daugiau moterų

Igliškėlių miestelyje ir gretimame Igliškėlių kaime vis mažiau lieka vyrų, daugėja našlių. Marijampolės seniūnas J.Milius prieš kurį laiką suskaičiavo, kad čia gyvena kelios dešimtys našlių ir vienas našlys.

Iniciatyvi Igliškėlių gyventoja Lina Raguckienė, prieš rinkimus gyventojams nešiojusi rinkėjų lapelius, pastebėjo, kad tik kelios močiutės gyvena vienos, bet jos nėra vienišos, nes jas kas nors aplanko. Kiti garbaus amžiaus žmonės gyvena su vaikais, anūkais.

„Beveik visi turime užuovėją – prie kaimo linkstančius vaikus. Jau dabar dauguma žinome, kad po mūsų bus kam namuose gyventi, jie neištuštės“, – teigė L.Raguckienė.

Darbų mažai

Igliškėliuose senesni žmonės gauna pensijas, o kiti verčiasi žemės ūkiu. Tie, kuriems žeme rūpintis jau per sunku, savo hektarus išnuomoja stambesniems ūkininkams.

„Dauguma darbingo amžiaus žmonių važinėja į darbą Marijampolėje, o kai kurie prie parduotuvės stovi“, – sakė seniūnas.

Uždarius mokyklą, mokytojai liko be darbo, prieš porą metų tokia lemtis ištiko ir Igliškėlių medicinos punkte dirbusius specialistus. Anot vietos gyventojų, kai darbų nėra, dauguma stengiasi užsiauginti gyvulių, daržovių, bulvių. Aplinkui vyrauja smulkūs ūkeliai.

„Mūsų sodyba už bažnyčios. Visi aplinkui laiko po karvutę, nusišienauja pievas. Mes turime ne vieną karvutę, dar laikome kiaulių, triušių, įvairių paukščių. Gyvename kaimiškai“, – apie vietos žmonių gyvenimo būdą pasakojo 10 ha nuosavos žemės kartu su vyru Algimantu dirbanti L.Raguckienė, pagal savo receptus spaudžianti ir skanius sūrius.

Rankų sudėjusios nesėdi ir senjoros, jos stengiasi puoselėti namų aplinką. Igliškėlių senbuvė Genovaitė Raginienė teigė, kad tvarkydama aplinką jaučia malonumą, be to, visą laiką juda. Kai rudenį prasideda darganos, o ypač žiemą, Genovaitei dienos prailgsta, nes negali plušėti darže ir gėlyne. Šiemet jos darže gerai užaugo moliūgai. Nuėmusi derlių, jais papuošė savo kiemą.

Igliškėlių kaimo bendruomenės pirmininkė Aušra Žideckienė turi vilčių, kad kaimo žmonėms bus naudingi šiemet Marijampolės savivaldybės vietos veiklos grupėje vyksiantys mokymai, orientuoti į verslumą. „Darbų nėra, daug kas praradę turėtas darbo vietas, todėl reikia galvoti, kuo užsiimti. Konkrečios veiklos mūsų bendruomenė dar nėra numačiusi, bet manau, kad po mokymų tai galėsime nuspręsti visi kartu“, – sakė A.Žideckienė.

Kultūros židinys

Vienas iš Igliškėlių miestelio traukos centrų – biblioteka. Ilgametės Igliškėlių bibliotekininkės Magelės Aleksandravičienės teigimu, vaikai į biblioteką užsuka vis rečiau, nes vėlai sugrįžta iš Igliaukos mokyklos. Todėl nelieka laiko repeticijoms bibliotekininkės įkurtame lėlių teatre.

„Šiandien labai trūksta vaikų, su kuriais vaidindavome lėlių spektakliuose“, – „Valstiečių laikraščiui“  pasakojo 19-uosius metus bibliotekos židinį kūrenanti M.Aleksandravičienė, kartu pasidžiaugdama, kad suaugusieji kelio į biblioteką nepamiršo – dar skaito knygas, laikraščius.

Pasak bibliotekininkės, į biblioteką užsukantys žmonės gana skirtingi, todėl ir pašnekesių temos būna įvairios. Vienos moterys atėjusios noriau kalba apie maisto atsargų ruošimą žiemai, kitos – apie mezgimą, o yra tokių, kurios nori išsipasakoti. Skiriasi ir pasirenkamų knygų tematika. Vieni skaitytojai prašo detektyvų arba karo istorijų, renkasi partizanų laikotarpio tematiką, o moteris labiau domina meilės romanai.

Traukia miestiečiai

Prie Igliškėlių glaudžiasi Patilčių kaimas ir Švento Petro išvadavimo bažnyčia, kurią Igliškėlių žmonės vadina ir savo bažnyčia. Tokios gražios bažnyčios su šalia įkurtais jaukiais parapijos namais, pritaikyta šarvojimo sale, kokius turi Igliškėlių ir Patilčių gyventojai, dabar norėtų daugelis. Tam kažkiek pagelbėjo ir Igliškėlių kaimo bendruomenės pastangomis parengtas šarvojimo namų projektas.

Parengus kitą projektą, per miestelį nutiestas naujas saugus pėsčiųjų takas, vedantis nuo autobusų stotelės iki bažnyčios. Greta Igliškėlių laisvalaikio užimtumo salės bendruomenė įsirengė jaukų kampelį susitikimams – pasistatė medines sūpuokles ir didelę pavėsinę.

Sportuoti miestelio žmonėms pritaikytas mokyklos aikštynas. Jame pastatyti treniruokliai, teritorija aptverta. Žmonės patenkinti, kad neužmirštami ir mirusieji – tvarkomos kapinaitės. Juda svarbaus žvyrkelio Igliškėliai–Sasnava asfaltavimo darbai.

„Šitas senoviškas kaimas ne tik gražus. Jame tvyro gera dvasia, tik kultūrinis gyvenimas prigesęs. Jame gyvenantys žmonės labai draugiški, gero charakterio. Manau, kad šitas kaimas tikrai neišnyks. Tuščius namus tuojau pat nuperka miestiečiai. Tokie miesteliai netoli Marijampolės dabar formuojasi kaip gyvenamieji kvartalai“, – miesteliui gerą ateitį numatė Marijampolės  seniūnas.

Rekomenduojami video