Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Virusas užkrėtė ekologiškos vaikų mitybos sistemą

Saugant vaikus nuo užkrato, per koronaviruso išprovokuotą karantiną Lietuvos lopšeliai bei darželiai buvo uždaryti, mokyklos – taip pat. Vaikai negauna ne tik mokslo žinių, bet ir vietinių ūkininkų tiekiamų ekologiškų maisto produktų, namuose tėvelių dažnai vėl maitinami persūdytais, pernelyg riebiais ir per saldžiais patiekalais, o nuobodžiaudami, sėdėdami prie kompiuterių ar televizorių mažamečiai vieną po kito tuština bulvių traškučių maišelius. Ar nesužlugo prieš beveik dvejus metus pradėta vaikų sveikos mitybos programa?

Rankų nenuleidžia

Ukmergės r. ūkininkas Ričardas Kvekšas buvo stipriai įsitraukęs į vaikų sveikos mitybos programą. Pagal sutartis tiekdavo ekologišką jautieną vietinėms vaikų ugdymo ir švietimo įstaigoms. Nuo kovo 16 d., karantino pradžios, nebegali.

„Žinoma, kad patiriu nuostolių. Jautieną parduodavau ne tik vaikų darželiams, bet ir gimnazijoms. Maždaug 10 proc. mano produkcijos nupirkdavo mokyklų ir darželių administracijos. Patys nuveždavome mėsą į ugdymo ir švietimo įstaigų virtuves. Kol kas išsisukame, netekę dalies nuolatinių pirkėjų. Rankų nenuleidžiame. Tikimės rudenį vėl tiekti jautieną darželiams. Mums ir patiems rūpi, kad jaunoji karta maitintųsi sveikai“, – „Ūkininko patarėją“ tikino R. Kvekšas.

Kunigaikščių patiekalas per brangus

Pasak ūkininko, darželių auklėtojos džiaugėsi, kad net auklėtinių savijauta nuo R. Kvekšo jautienos pagerėjo, mažyliai neslogavo, dvejus metus nesirgo gripu, gal net vaikų imuninė sistema sustiprėjo. „Darželiams kažkas bandė įsiūlyti pigesnės, bet prastos mėsos. Jie atsisakė, laukia mūsų. Nepraradome daugumos nuolatinių pirkėjų per pandemiją. Naujus klientus sudomino mūsų produkcija“, – sakė R. Kvekšas.

Ukmergiškis mėsinių galvijų augintojas dar laiko ir tauriųjų elnių kaimenę. Bet labai vertinga elniena darželiams būtų per brangi. Tai delikatesinis maistas. Brandinta elnienos nugarinė, kumpis iš elnio mėsos – viduramžiais didžiųjų kunigaikščių, šiais laikais – turtingų verslininkų, oligarchų puotų, pokylių pagrindinis patiekalas. O vaikai tikriausiai susigraudintų, pravirktų, sužinoję, kad valgo išdarinėtą elniuką.

Apskritai alksta

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis ŪP teigė, kad vaikai iš socialiai remiamų šeimų tik darželiuose, mokyklose gaudavo vertingo maisto, o dabar gal apskritai neturi ko valgyti.

„Viešojo maitinimo programos „Maistas darželinukams iš vietinių ekologinių ūkių“ finansavimas nutrūko. Neparduotos ekologiškos daržovės, mėsos gaminiai sugrąžinti atgal į ūkininkų sandėlius. Saugoti, rūpintis, kad produktai nesugestų, brangiai kainuoja. Blogiausia, kad dabar sezono pabaiga. Jeigu jis būtų neseniai prasidėjęs, gal kaip nors ilgainiui išparduotume“, – aiškino S. Daniulis.

Lupikaujantys tarpininkai

Darželiai pageidauja, kad juos iškart pasiektų visas ekologiškų produktų srautas. Dažniausiai nedidelis ūkininkas gali tiekti vos vienos rūšies maisto produktą, kitas smulkus žemdirbys – kitokį, bet irgi ne daugiau.

„Tik dideli, stambūs ūkininkai iškart gali auginti ir bulves, ir morkas, ir kopūstus, ir burokėlius. Ir per žiemą juos išlaikyti. Todėl tarp darželių ir daugumos ūkininkų neišvengiamai atsiranda nesąžiningų tiekėjų, bandančių pasinaudoti susiklosčiusia padėtimi. Tos tarpininkaujančios įmonės iš ūkininkų produktus stengiasi nupirkti pigiau, o ikimokyklinėms įstaigoms parduoti brangiau. Todėl esame priversti iš esmės keisti savo veiklos strategiją ir taktiką. Įkūrėme žemės ūkio kooperatinę bendrovę BIO LEUA (įmonės direktoriumi buvo paskirtas žinomas Kauno r. ūkininkas Nikolajus Dubnikovas), sunešime savo produkciją ir žingsnis po žingsnio bandysime centralizuotai visą produktų paketą, kaip pageidauja pirkėjai, tiekti ne tik darželiams, bet vėliau galbūt ir ligoninėms, kariuomenei, kalėjimams. Mūsų pačių sudarytas prekybos koordinatorius, BIO LEUA, nelupikaus kaip atsitiktinės įmonės tarpininkės“, – tvirtino S. Daniulis.

Maistą veža į namus

Lazdijų r. merė Ausma Miškinienė prieš keletą metų buvo Žemės ūkio ministerijos Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vedėja. Paaukštinta, paskirta žemės ūkio viceministre, prižiūrėjo viešąją įstaigą „Ekoagros“ ir rūpinosi programa „Maistas darželinukams iš vietinių ekologinių ūkių“. Todėl pareigūnei labai svarbu, kad žmonės įprastų sveikai maitintis nuo pat vaikystės.

„Kol moksleiviai, ikimokyklinukai negali pietauti uždarytose mokyklose ir tyliuose, be vaikiško klegesio darželiuose, vargingai gyvenantiems rajono vaikams nemokamą maistą nuvežame į namus. Ne visada tai būna ekologiški ar išskirtinės, nacionalinės kokybės produktai. Bet tikrai labai geri. Mamos iš gautų konservuotų žirnelių, miltų, ryžių, avižų, miežių kruopų gali ir pačios pagal savo receptus pagaminti skanių patiekalų visai daugiavaikei šeimai. Būtų kur kas pavojingiau, jeigu vaikai, lankydami mokyklas, sukeltų pavojų dar ir savo tėveliams, seneliams. Aišku, nerimaujame, kad karantinas gali greitai nesibaigti. Kasmet po vasaros atostogų vaikai į mokyklą rudenį grįždavo linksmi, įdegę, pailsėję, pasirengę tęsti mokslus“, – ŪP kalbėjo A. Miškinienė.

Pralaimi sukčiams

Lazdijų r. merė neabejoja tėvelių noru ir sugebėjimu po visų raginimų, patarimų maitinti vaikus sveikai.

„O tas paskutinis karantino mėnuo netruks prabėgti. Aišku, nesame patenkinti, kad ūkininkai, norintys tiekti produktus ugdymo, švietimo, socialinėms įstaigoms, dažniausiai pralaimi viešųjų pirkimų konkursus did­meninės prekybos įmonėms, kurios paskui maitina mokinius, darželinukus, ligonius pigesniu, prastu maistu, pirktu Lenkijoje“, – piktinosi buvusi žemės ūkio viceministrė.

Europos Sąjungos sveikatingumo politika nesikeis

Almantas KRANAUSKAS

SAM Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėjas

Ne visiems tėveliams užtenka žinių maitinti savo atžalas kokybiškai. Vis dėlto galvojame, kad vaikai lengvai nepamiršo sveiko maisto, prie kurio jau turėjo priprasti nuo 2018 m. rugsėjo, ir tikrai vėl nepamėgo greito, menkaverčio valgio. Karantinas netrukus, balandžio

27 d., baigsis, o nuo naujųjų mokslo metų vaikai vėl valgys normalų, nepersūdytą, nepersaldintą maistą. Juk norėtume pagaliau atsikratyti tos nemalonios lyderystės – Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje pagal infarktų, insultų dažnį. Nuo mažumės lietuviai suvalgo 4 kartus daugiau cukraus, negu jo reikia organizmui. Todėl nutunka, suserga cukralige ir rizikuoja gauti širdies smūgį, patirti smegenų infarktą.

Visavertė vaikų mityba – ne kokia nors Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybės užgaida ar tik trumpalaikis projektas. Sveikos gyvensenos sampratą įteisina Lietuvos teisės aktai. Visos Europos Sąjungos šalys mokyklose, ikimokyklinėse įstaigose privalo vaikus maitinti sveikai. Tai bendroji ES sveikatingumo politika.

Jeigu kas nors ir keistųsi, tai tik ikimokyklinio ugdymo, vaikų socialinės globos įstaigų, bendrojo lavinimo mokyklų auklėtinių maitinimo tvarkos aprašas. Jį nuolat tobuliname pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, Europos Komisijos mitybos gerinimo strategiją, naujus europinius ir pasaulinius sveikos mitybos standartus.

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS

Rekomenduojami video