Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Techninės apžiūros gali virsti išbandymu ir ūkininkams, ir jas atliekantiems specialistams

Kai kurie šalies ūkininkai į laukus išriedėjo su žemės ūkio technika, kurios techninė apžiūra jau besibaigianti. Mat žemdirbiai per karantiną negali susitvarkyti žemės ūkio transporto priemonių techninės apžiūros, nes savivaldybių specialistai dėl karantino nedirba. Tai tapo rimta problema, kurią pripažįsta ir patys valdininkai.

Darbai nelauks

Lietuvos ūkininkų sąjunga kreipėsi į Susisiekimo ir Žemės ūkio ministerijas bei Lietuvos automobilių kelių direkciją, kad spręstų, ką daryti.

Pasak Lietuvos ūkininkių sąjungos pirmininko Jono Talmanto, siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą, nuo kovo 16 d. šalyje paskelbtas karantinas, o įvesti laikini ribojimai palietė ir žemės ūkio transporto priemonių technines apžiūras – traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų techninės apžiūros darbai sustabdyti, o pagal galiojančias Kelių eismo taisykles į kelius išriedėjusios žemės ūkio transporto priemonės privalo būti praėjusios techninę apžiūrą ir turėti galiojančius atliktos techninės patikros dokumentus. „Pavasaris ateina nepaisydamas karantino ir virusų siautėjimo. Visi pavasariniai žemės ūkio darbai turi būti atlikti laiku, nes tai turi didelę įtaką visų metų derliui. Naudodami žemės ūkio transportą ūkininkai privalo ne tik išvažiuoti dirbti į laukus pavasario darbams, bet ir vykdyti kasdienius savo darbus prižiūrėdami gyvulius. Tačiau dėl įsigaliojusio karantino neretas pateko į situaciją, kai nebegali to daryti, nes pasibaigė techninės apžiūros galiojimo terminas ir šiuo metu nėra galimybių, kad jų traktoriams būtų atlikta reikalinga techninė apžiūra“, – teigiama Ūkininkų sąjungos kreipimesi.

Jie prašo susiklosčiusią situaciją, į kurią pateko žemdirbiai dėl COVID-19, vertinti vadovaujantis išmintingumo kriterijais ir nedelsiant vienokiu ar kitokiu būdu ją spręsti. Ūkininkų sąjunga siūlo pratęsti dar galiojančių, bet besibaigiančių, arba jau pasibaigusių žemės ūkio transporto priemonių techninės apžiūros talonų galiojimo terminą iki kol bus atšauktas karantinas ir ūkininkams vėl bus sudarytos sąlygos atlikti techninę apžiūrą.

Rimta problema

Valstiečių laikraščio“ kalbinti šalies ūkininkai neslėpė, kad tokia situacija, kuomet neaišku, kas ir kada atliks jų turimos žemės ūkio technikos techninę apžiūrą, kelia nemenką susirūpinimą. Juolab, kad pavasario darbai jau prasidėjo. Žinoma, dirbant laukuose nėra labai svarbu ar traktoriams atlikta techninė apžiūra, ar ne, tačiau su ta pačia technika žemdirbiai išvažiuoja ir į kelius.

Ne vienas ūkininkas užsiminė, kad gerai, kol neįvyksta kokia nors nelaimė. Tačiau jai nutikus žemdirbiams, vairuojantiems žemės ūkio techniką, neturinčią galiojančių atliktos techninės patikros dokumentų, kiltų daug nemalonumų. Ir būtų nesvarbu, ar tai nutiko dėl to, kad per karantiną nebuvo kam atlikti techninę apžiūrą, ar dėl kokių nors kitokių priežasčių.

Lazdijų rajone ūkininkaujantis Artūras Matusevičius neslėpė, kad vieno traktoriaus, su kuriuo dirba savo ūkio laukus, esančius šalia sodybos, techninei apžiūrai teikti net neketina, nes juo neišvažiuoja į kelius.

Seni rusiški traktoriai jau dabar, kai techninę apžiūrą atlieka savivaldybių administracijų specialistai, sunkiai įveikia keliamus reikalavimus. Nors žiūrima daugiausia tik į elementarius dalykus – ar visi žibintai žiba, ar vairas nekliba“, – pripažino ūkininkas.

Todėl jis tą traktorių šiek tiek pats pasiremontuoja ir laiko prie namų, o štai kitą ūkio transportą teks pateikti techninei apžiūrai. Tik kada – dar nežino.

Norėtų aiškumo

Tai, kad šiemet kyla daug neaiškumų dėl žemės ūkio technikos techninės apžiūros, pripažino ir Marijampolės savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Eugenijus Alesius. Jis minėjo, kad yra sudarytas techninių apžiūrų grafikas ir anksčiau žemdirbiai jo kiekvieną pavasarį laikydavosi, o šiemet situacija kitokia. Todėl jis dar kovo 20 dieną Žemės ūkio ministerijos darbuotojų teiravosi, kaip bus daroma šiemet.

[caption id="attachment_95430" align="alignnone" width="368"]Eugenijus Alesius Eugenijus Alesius[/caption]

Pasak E.Alesiaus, kovo mėnesį jų specialistai techninių apžiūrų dar neatlieka, nes ir grafike jos numatytos šiek tiek vėliau – nuo balandžio 1-osios. Jo teigimu, yra siūlymų nukelti technines apžiūras po karantino, o iki to laiko galiotų ankstesnė apžiūra. Tuo tarpu žemės ūkio bendrovėse tvarka galėtų būti kitokia. „Galvojame, kad galbūt ŽŪB apžiūras atliksime, nes jeigu vienas inžinierius mechanikas ir vienas mechanizatorius peržiūrės visą techniką – nieko baisaus neatsitiks. Žmogus kontaktuos su kitu per atstumą, todėl nemanau, kad labai ką nors pažeisime. Bet tą dar spręsime“, – kalbėjo Marijampolės savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vadovas.

Anot jo, žemės ūkio technikos techninių apžiūrų atidėjimas vėlesniam laikui taip pat nėra pats geriausias kelias problemai spręsti, nes netrukus žemės ūkyje prasidės didysis pavasario darbymetis ir tuomet trukdysis darbai.

Sprendimai

Nors Ūkininkų sąjunga ir kreipėsi dėl žemės ūkio technikos techninių apžiūrų į Susisiekimo ministeriją, kaip „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino šios ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Perednienė, tai ne jų kuruojama sritis, nes traktorių techninė apžiūra ir registracija yra Žemės ūkio ministerijos kompetencijoje. Ji sprendžia, kada ir kaip tai turėtų būti daroma bei kaip elgiamasi karantino metu.

Kai šis straipsnis buvo parengtas spaudai, Žemės ūkio ministerija atsakymų į šiuos klausimus dar neturėjo. „Informacija ruošiama“, – tokį atsakymą gavo „Valstiečių laikraštis“.

PO NUOTR>traktoriai

Per karantiną savivaldybių specialistai nedirba, todėl ūkininkai negali susitvarkyti žemės ūkio transporto priemonių techninės apžiūros.

PO NUOTR>alesius

E.Alesius: „Galvojame, kad galbūt ŽŪB apžiūras atliksime, nes jeigu vienas inžinierius mechanikas ir vienas mechanizatorius peržiūrės visą techniką – nieko baisaus neatsitiks, žmogus kontaktuos per atstumą.“

Rekomenduojami video