Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mėsinių galvijų augintojai: situacija nepavydėtina

Lietuvos mėsinių galvijų augintojai teigia, kad užsidarius sienoms jie neturi kur parduoti išaugintų mėsinių galvijų, o jei kas ir perka, tai supirkėjų siūloma kaina gyvulių augintojų netenkina.

Kaina – žemyn

Lazdijų rajono mėsinių galvijų ūkių šeimininkai susirūpinę stebi besikeičiančią rinką. Šio rajono ūkininkas Nerijus Sukackas iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen.) „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad bendra situacija visoje Europoje nėra labai gera – gyvulių supirkimo kainos stipriai krito. „Lietuvos perdirbėjai, galimai tuo naudodamiesi, irgi nukirpo kainas“, – sakė N.Sukackas, kurio tvartuose be prieauglio šiuo metu yra 11 karvių.

Ūkininko duomenimis, už suaugusio mėsinio buliaus 1 kg gyvo svorio Lietuvos gyvulių supirkėjai balandžio antrą savaitę tesiūlė 1,3–1,4 euro, o tai esą labai žema kaina. Nors kaina labai priklauso ir nuo parduodamo galvijo, iki karantino ūkininkams buvo mokama maždaug 1,8–1,9 euro už 1 kg gyvo svorio. Tad balandžio viduryje kainos buvo nusiritusios žemyn apie 30–40 euro cento už gyvo svorio kilogramą.

[caption id="attachment_104602" align="alignnone" width="300"]Nerijus Sukackas Nerijus Sukackas[/caption]

Pats N.Sukackas šį pavasarį jau pardavinėja atjunkytus veršelius. Šiuos perka norintieji juos auginti. Ūkininkas sakė, kad todėl jam pačiam labai didelių kainų „žirklių“ dar nesijaučia. Bet tie, kas pardavinėja nupenėtus jaučius, jo nuomone, greičiausiai turės laukti iki paskutinio momento, jei kainos nekils ir sienos neatsidarys plačiau. Mat ir Lenkijoje galvijų pirkimas žymiai sumenkęs, nes kaina pas juos irgi nėra labai konkurencinga.

Čia viso pasaulio bėda, tendencijos visur panašios. Kita vertus, žmonėms vis tiek reikia valgyti – ar restoranuose, ar namuose. Todėl ši situacija greičiausiai laikina. Juolab, kad maisto kainos žada kilti – galvijų irgi. Mėsa – ne pienas, ūkininkai dar gali palaukti su pardavimais“, – svarstė Dzūkijos krašto mėsinių galvijų augintojas N.Sukackas.

Padėtis sudėtinga

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorius Mindaugas Kinderis

Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad pastaruoju metu ūkininkai iš tiesų skundžiasi dėl kritusių gyvulių supirkimo kainų. Ir anksčiau jos buvo žemos, bet dabar dar labiau nukrito. Todėl dabar ūkininkams nėra lengva.

Jeigu karantinas tęsis ilgai ir rinkos bus uždarytos, Lietuvos ūkininkams bus liūdna situacija. Na, o jeigu karantinas ilgai netruks ir sienos atsidarys, tai tada ir kainos, tikėkimės, atsistatys. Svarbiausia, kad supirkimo kainos ir taip buvo žemos, arti savikainos ribos. Tad jeigu jos bus nukritusios dar ilgiau, mums bus sudėtinga išsilaikyti“, – teigė M.Kinderis.

lentelė

Pasak jo, dar gerai, kad šiuo metu, pavasarį, mėsinių galvijų ūkiuose ne pats gyvulių pardavimų sezonas, jis būna rudenį. Bet vis tiek užaugintų gyvulių yra, o peraugęs gyvulys – vėl negerai, nes tada siūloma mažesnė kaina.

Yra laikas, kada reikia parduoti išaugintą gyvulį ir viskas. Jeigu pralauksi, gausi žemesnę kainą dėl to, kad gyvulys peraugęs“, – aiškino Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorius.

Anot M.Kinderio, dabar palankiausias laikas tiems, kurie jautieną gali pardavinėti ir patys – yra pasiruošę tam tinkamas sąlygas, įsikūrę cechus. Tai yra savotiškas išsigelbėjimas, užtikrinantis produkcijos realizacijos galimybę. O visais kitais atvejais, situacija sudėtinga. Lietuviai jautienos perka ir valgo mažai – paskaičiuota, kad vienas gyventojas per metus suvalgo tik apie 5 kg jautienos.

M.Kinderio teigimu, asociacija tikisi, kad Žemės ūkio ministerija padės ne tik pienininkams, bet ir mėsinių galvijų augintojams – įtrauks juos į pirkimų rezervą ir intervencinius pirkimus. Tada ir šiai šakai būtų šioks toks palengvinimas.

Lėmė karantinas

Kaip skelbia Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, pirmosiomis kovo mėnesio savaitėmis galvijų supirkimo kainos Lietuvoje buvo dar gana stabilios. Tačiau dėl COVID-19 šalyje paskelbus karantiną, situacija ėmė keistis. Jau pirmąją karantino savaitę, kaip ir prognozavo didžiosios Lietuvos galvijų supirkimo įmonės, galvijų supirkimo kaina sumažėjo 6,08 proc., o supirkimo skaičius – 11,12 proc.

Antrąją karantino savaitę vėl buvo stebimas kainų mažėjimas – 7,85 proc. ir 29,52 proc. Palyginti su prieš metus buvusia situacija, šiemet vidutinė galvijų supirkimo kaina buvo 6,18 proc. mažesnė.

Kaip nurodo Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, apžvelgiant situaciją Latvijoje bei Lenkijoje matyti, kad galvijų supirkimo kainos tik prasidėjus karantinui ėmė mažėti ir šiose šalyse – pavyzdžiui, 13-tą šių metų savaitę, palyginti su 11-ta savaite, Latvijoje galvijų supirkimo kaina sumažėjo 9,41 proc., Lenkijoje – 8,28 proc. Analizuojamu laikotarpiu vidutinė galvijų supirkimo kaina Europos Sąjungoje (ES) sumažėjo 3,08 proc.

Rekomenduojami video