Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Javapjūtė ir džiugina, ir liūdina

Ūkininkai, žemės ūkio bendrovės į laukus išvairavo kombainus. Vieni suko į žieminių miežių, o kiti į rapsų laukus. Kai kuriuose plotuose birželio mėnesį praūžusi liūtis ir vėjas priplakė prie žemės žieminius kviečius ir vasarinius miežius. Javai sunkiai keliasi, grūdas vangiai bręsta.

Pirmieji Nemunėlio Radviliškio, Širvėnos seniūnijų ūkininkai jau nukūlė žieminius miežius. Pasak ūkininkų derlius geras, bet grūdas – smulkus. Anglininkų kaimo ūkininkas Gediminas Arnašius patenkintas: iš hektaro byrėjo daugiau kaip po 5 tonas žieminių miežių. Ūkininkas šiemet užaugino ir nukūlė 34 ha žieminių miežių. O žieminiams rapsams dar trūksta saulės. Jie neprinokę. 10 ha jų nukūlė, o 30 ha dar liko bręsti.

Žieminius rapsus kulia Vabalninko krašto ūkininkai.

– Aplinkui kaimynai ūkininkai kulia tik žieminius rapsus. O mes dar neskubame. Mūsų ūkis – ekologinis. Auginame 20 ha rugių-vikių mišinio ir žieminių kviečių. Grūdų neparduodame, naudojame juos savo karvių ūkiui. Jeigu technika negenda, javapjūtę baigiame per dvi dienas, – pasakojo šukionietis ūkininkas Virginijus Bieliakas.

Augalininkystės ūkio savininko Kęstutis Armono 40 ha rapsų lauke, jeigu tik gamta leis, šią savaitę jau bus pabaigtuvės. Žieminiai rapsai, pasak ūkininko, jau net per daug pernokę. Praėjusią savaitę kūlė 6,5 proc. drėgnio grūdus (drėgnumo riba 8-10 proc.). Bet antradienio naktį stipriai lijo ir rapsų bazinis drėgnumas viršijo bazinius kokybės rodiklius, šoktelėjo iki 12-13 proc. Nuimtų žieminių rapsų derlius jau keliauja į džiovyklas.

– Birželio mėnesį prasiautęs vėjas ir lietus išguldė žieminius kviečius ir vasarinius miežius. Kviečius išguldė mažiau, vasarinių miežių laukai prie žemės priploti labiau. Suguldytų javų varpose grūdai gali pradėti dygti, pūti. Planavome iš hektaro prikulti po 6 tonas grūdų, o dabar derlius bus perpus mažesnis, – kalbėjo Kęstutis Armonas.

Išguldyti vėlyvųjų veislių javų plotai ir kai kuriems Suosto ūkininkams. Jie jau praranda viltį ar prasidėjus javapjūtei susirinks tiek pinigų kiek ant laukų „išbarstė“.

Žemės ūkio bendrovė „Arsėta“ šiais metais augina 20 ha žieminių rapsų, 80 ha pupinių kultūrų, 130 ha vasarinių miežių, 200 ha vasarinių kviečių ir 400 ha žieminių kviečių.

– Mažą laukelį rapsų nukūlėme ir grįžome. Rapsai dar nesunokę, trūksta kelių dienų iki brandos. Praėjusiais metais rudeninė sėja suvėluota, javai vienuose plotuose geltonuoja, kitur dar žali kaip rūta. Vėjas, lietūs ir mums javus išguldė. Koks bus derlius, toks bus geras. Javapjūtės starto laukia 3 kombainai. Jeigu orai būna palankūs, javapjūtę baigsime per dvi savaites. Praėjusių metų derlius parduotas, grūdų saugyklos laukia naujo derliaus, – kalbėjo bendrovės „Arsėta“ direktorius V. Neimontas.

Žemės ūkio kooperatyvas „Biržų linų pluoštas“ darbymetį pradėjo nuo kmynų. Dar prieš lietų baigtas kulti 50 ha plotas. Kooperatyvo valdytojas Justinas Liorentas įsitikinęs: šių dienų lietūs pratęs žieminių kviečių pjūties terminus. Kooperatyvas augina apie 150 ha žieminių kviečių ir 150 ha avižų.

Medeikių žemės ūkio bendrovės direktorius Darius Landauskas „Biržiečių žodžiui“ džiaugėsi geru šių metų rapsų derliumi. Ir vylėsi, kad šią savaitę bus įveiktas visas 400 ha žieminių rapsų laukas. Kitą savaitę planuojama išleisti kombainus į žieminių kviečių laukus. Medeikių žemės ūkio bendrovė be minėtų 400 ha žieminių rapsų dar augina 900 ha žieminių kviečių, 400 vasarinių miežių ir 300 ha pupų.

Biržų krašto ūkininkai „Biržiečių žodžiui“ tvirtino: šių metų javapjūtė vėluoja savaite. Praėjusiais metais pirmieji Biržų krašto ūkininkų kombainai į laukus išriedėjo pirmąją liepos mėnesio savaitę.

 

Regina VAIČEKONIENĖ

www.birzietis.lt

Rekomenduojami video