Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Geri derliai ir netradiciškai ūkininkaujančiųjų laukuose

Šiemet Lietuvoje prognozuojamas rekordinis kviečių derlius. Pagal šios kultūros eksportą vienam gyventojui mes galime tapti pirmi pasaulyje. Specialistai paskaičiavo, kad Lietuva užaugins 6 mln. t kviečių ir gali tapti šalimi, auginančia daugiausiai kviečių vienam gyventojui pasaulyje. Apie didžiulius prikuliamų javų kiekius liudija ir šalies žiniasklaidoje pasirodantys pranešimai, kad supirkėjai ima stigti lėšų. Derliumi nesiskundžia ir mūsų krašto žemdirbiai, tik jo kokybė šiek tiek prastesnė. O kaip sekasi ekologiškai ūkininkaujantiems ar užsiimantiems nearimine žemdirbyste?

Rieda į Latviją

Ekologiškai javus auginantis Tolvydas Neniškis iš Panemunio (Pandėlio sen.) sakė jau pavasarį matęs, kad šiųmetis derlius būsiąs geras. Dabar tik knieti sulaukti javapjūtės pabaigos ir įsitikinti, ar pasitvirtins šis spėjimas. Nesistebi ir didžiuliais grūdų kiekiais chemizuotuose ūkiuose, nes prie to prisideda ir palankios oro sąlygos.

Išankstinių pardavimo sutarčių ūkininkas nesudarinėjo, nes ekologinis ūkis šiek tiek rizikingas – sunku numatyti, kiek prikulsi. Dėl to dabar dairosi supirkėjų, galinčių mokėti didesnėmis kainomis. Skubėti nėra kur, nes turi galimybių iškultą derlių laikyti savose saugyklose. Būtent todėl tik rugpjūčio 22 d. į perdirbimo fabriką Latvijoje parduoti išvežtos pirmosios tonos avižų.

„Iškart nuvykęs, paskambino vairuotojas. Jis eilėje buvo 67-as. Pusantros valandos laukė, kol paims mėginį, po to – didelės spūstys prie išpylimo“, – apie srautus kalbėjo T. Neniškis. Kvietrugiai keliaus į Rygos uostą, nes juos pasiūlė perpardavėjams.

Kviečiai gerai užderėjo, nuogąstaujama dėl pupų

Nearimine žemdirbyste užsiimantis Jonas Venslovas iš Kalvių kaimo (Kamajų sen.) taip įvertino šį sezoną: „Įdomūs metai.“ Iš vieno hektaro byrėjo iki 4 tonų kviečių. Jų pjūtis baigta prieš dvi savaites. Parduota 600 tonų, o likusi dalis laikoma saugyklose.  Pasak jo, derliumi nesiskundžia ir bendraminčiai, beriantys į laukus nedidelius kiekius trąšų. Dar laukia grikių ir pupų derliaus nuėmimas. Koks jis bus, nesiryžtama prognozuoti. J. Venslovas mano, kad kiek menkesnis gali būti pupų derlius, nes jas apgadino kruša ir sausra.

Rekomenduojami video