Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Auga vidutinius ir smulkiuosius pieno gamintojus jungianti asociacija

Lietuvos vidutinių pieno ūkių gamintojų asociacija (LVPŪA) atsinaujino ir surengė ataskaitinį susirinkimą. Asociacija yra kūrimosi ir spartaus augimo stadijoje. Jau akivaizdu, kad tai savarankiškai veikianti ir tikrai vienintelė šalyje ne stambiųjų, bet gausiausios pieno gamintojų grupės – vidutinių  ir smulkiųjų pieno gamintojų – interesus ginanti asociacija.

LVPŪA susirinkime dalyvavo LR ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus.

Neseniai asociacijai pradėjusiai vadovauti nedidelio, tačiau šiuolaikinio ūkio Kupiškio rajone savininkei Renatai Vilimienei nereikėjo gilintis į pieno rinkos niuansus. Ūkininko pažymėjimą Vilimų šeima turi nuo 2000 – ųjų. Ūkyje šalia Šimonių – 25 melžiamos karvės. Ar tai – optimalus skaičius?

„Jeigu pieno supirkimo kainos būtų didesnės, tai ir karvučių laikytume daugiau. Mokame skaičiuoti, o skaičiavimai rodo, kad dabar svarbiau didinti ūkio darbų efektyvumą – daug dėmesio skiriame pašarų ruošimui, galvijų genetikai, atrenkame aukštesnės kokybės galvijus. Šiuo metu vidutiniškai melžiame 8 t pieno per laktaciją“, – sakė R.Vilimienė.

Taigi pradėjusi vadovauti LVPŪA ūkininkė iš karto atskyrė pelus nuo grūdų – tikruosius vidutinių ir smulkiųjų pieno gamybos ūkių rėmėjus nuo apsimestinių. R.Vilimienei talkina asociacijos valdybos pirmininkė Regina Bernatonienė bei dar devyni valdybos nariai iš įvairių šalies rajonų. R.Vilimienė padėkojo asociacijos kūrėjams Juzefai Tamavičienei bei Vytautui Buivydui.

Prie padėkų prisidėjo ir LVPŪA svečias – LR ŽŪR pirmininkas A.Svitojus: „Gaila, kad vidutinių ir smulkiųjų ūkininkų interesus ginanti organizacija nebuvo įkurta prieš 20 metų. Bet geriau vėliau, negu niekada. Jūs esate Lietuvos kaimo gyvybingumo garantas. Ne stambieji pramoniniai ūkiai, bet jūs, šeimos ūkių savininkai“, – drąsino pieno gamintojus A.Svitojus.

LR ŽŪR pirmininkas vidutinių ir smulkiųjų pieno gamintojų atstovus užtikrino, kad LR ŽŪR yra ta organizacija, kurios sudėtyje LVPŪA visada gali tikėtis paramos ir surasti artimiausią kelią iki valstybės vykdomosios valdžios.

Svarbus LVPŪA veiklos bruožas – konkretumas. Štai ir į ataskaitinį susirinkimą atvykę ūkininkai patyrė daug naudos, nes jame buvo sprendžiami ne tik organizaciniai asociacijos klausimai. Tikrai svarbių patarimų apie mokesčių naujoves 2020 – aisiais pieno gamintojams pateikė VDU Žemės ūkio akademijos prof. dr. Astrida Miceikienė.

Pieno gamintojai aptarė ir pateikė savo nuomones dėl naujausių aplinkosaugos reikalavimų (dėl pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo sistemos tobulinimo).

VMVT atstovai ūkininkams pateikė informaciją apie dažniausiai pasitaikančias klaidas ūkiuose – kokius dokumentus privalo pildyti gyvulius laikantys ūkininkai. Su ŽŪM atstovais diskutavo apie tai, kad valstybė turėtų daugiau dėmesio skirti santykiams tarp pieno gamintojų ir pieno supirkėjų.

„Mes patys ūkininkaujame, patys ir bandome dalyvauti visuose mums svarbiuose renginiuose, Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžiuose, Žemės ūkio ministerijos renginiuose. Klausomės ir pateikiame savo pasiūlymus. Į kai kuriuos atsižvelgiama, o kai kurie ignoruojami“, – sakė R.Vilimienė.

Deja, vidutinių pieno gamybos ūkių savininkų vilčių nepateisino skambiai pavadintas  LR  Ūkio subjektų, perkančių – parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas. Vidutiniai pieno gamintojai įsitikinę, kad pieno supirkimo kaina nustatoma neskaidriai, ignoruojant pieno gamintojų argumentus.

„Mūsų netenkina galiojanti tvarka, kai pieno supirkimo kainos suskirstytos į 10 grupių. Supirkimo kainos turi būti vienodos, žinoma, supirkimo formulėje gali būti numatytos išlaidos transportui, priedai – išskirtinės kokybės pienui. Bet viskas turi būti aišku ir skaidru. Neteisinga, kai sprendimus priima tik viena pusė – perdirbėjai“, – sakė R.Vilimienė.

LVPŪA pirmininkė trumpai apžvelgė dalyvavimo Pieno taryboje niuansus.

„Ir Pieno taryboje mūsų pozicija aiški ir nekintanti – pieno supirkimo kaina turi būti nustatoma vienoda visiems gamintojams, kaip yra daugumoje ES šalių“, – sakė R.Vilimienė.

LVPŪA valdyba neseniai susitiko su Žemės ūkio ministru A.Palioniu.

„Turime vilčių, kad minėtas įstatymas bus pakeistas“, – sakė R.Vilimienė.

Rekomenduojami video