Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ėdžios ministro draugams

Vyriausiosios tarnybinės etikos (VTEK) akiratyje atsidūręs savo paties įsteigtos viešosios įstaigos aprūpinimu lėšomis pagarsėjęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas siautėja toliau. VšĮ Baltijos aplinkos forumas (BAF) patyliukais pakviesta dalyvauti dar viename 17 mln. eurų vertės ilgalaikiame projekte.

Tomas Čyvas

Aplinkos ministro K.Navicko išskirtinį palankumą VšĮ BAF žiniasklaida aprašė jau ne kartą. Šiuo metu VTEK aiškinasi, ar ministras nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimo vengti interesų konflikto, ir praėjusių metų pabaigoje oficialiai pareikalavo pateikti papildomų dokumentų. Apie machinacijas atliekų srityje, apie 17 mln. eurų vertės meldinės nendrinukės apsaugos projektą „Valstiečių laikraštis“ jau rašė. Bet apetitas didelis, o kadencija – ne begalinė. Panašių projektų reikia kuo daugiau, nes juk reikės kažkur grįžti jai pasibaigus. Tas kažkur ministrui ir yra jo įsteigtas BAF. Čia jis dalininko teises laikinai suspendavo, bet, atrodo, akylai prižiūri, kad nieko šiai įstaigai netrūktų ir draugai neišsivaikščiotų.

Kompanija jau surinkta?

Ministrui palaikyti brangią viešąją įstaigą gali padėti ir LIFE programos integruotasis projektas „Lietuvos NATURA 2000“ teritorijų tinklo apsaugos ir tvarkymo optimizavimas“. Dažnas, išgirdęs tokį įmantrų pavadinimą, nesiryš net pasidomėti, kas gi tai yra. Dar 2017 m. pabaigoje internete pasirodė skelbimai, kviečiantys pretenduoti į šio projekto pagrindu kuriamas darbo vietas. Pavyzdžiui, Valstybės saugumų teritorijų tarnyba paskelbė savo svetainėje ieškanti komunikacijos specialisto šiam reikalui.

[caption id="attachment_70536" align="alignnone" width="300"]Aplinkos ministras K. Navickas Aplinkos ministras K. Navickas[/caption]

Apie projekto esmę ir pradžią Aplinkos ministerijos teko teirautis atskirai, nors finansavimo sutartis tarp Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir Europos Komisijos pasirašyta dar 2017 m. gruodžio 14 d. Į klausimą, kada šis brangus ir didelis projektas bus pristatytas visuomenei, Aplinkos ministerijos Viešųjų ryšių skyrius atsakė: „Projektas prasidėjo visai neseniai, 2018 m. sausio 1 d., ir viešinimą numatyta pradėti jau netrukus.“

Kaip tvirtinama tame pačiame ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus atsakyme (be konkretaus asmens parašo), „projektą įgyvendins Aplinkos projektų valdymo agentūra kartu su partneriais: Aplinkos ministerija, Valstybine saugomų teritorijų tarnyba, Žemės ūkio ministerija, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija, Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, VšĮ Baltijos aplinkos forumu, Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų biologijos ir miškininkystės institutu, VĮ Varėnos miškų urėdija ir VĮ Druskininkų miškų urėdija.“

Taigi, partneriai surinkti, viskas suplanuota. Į klausimą, kokiais kriterijais remiantis jie atrinkti, Viešųjų ryšių skyrius atsakė: „Projekto partneriai (tiek valstybės institucijos ir įmonės, tiek viešosios organizacijos) buvo iniciatorių pakviesti remiantis ne tik pagal sėkmingam projekto įgyvendinimui labiausiai tinkamas ir reikalingas kompetencijas bei darbo patirtį NATURA 2000 teritorijų išsaugojimo ir plėtros srityje, bet ir dėl patirties bei žinių tokiose srityse kaip miškininkystė bei miškų bioįvairovė, kaimo plėtros programų priemonių rengimas ir taikymas, vietos bendruomenių įtraukimas į gamtos apsaugos veiklas, socialinių ir ekonominių aspektų, kaip būtinų sąlygų užtikrinant palankią saugomų rūšių ir buveinių apsaugos būklę, išmanymas.“

Lygiausi tarp lygių

Prisiminus, kaip aršiai ministras K.Navickas puolė miško urėdijas, kaip kovojo už jų sujungimą į vieną centralizuotą medienos kirtyklą, turinčią efektyviai aprūpinti stambaus medienos verslo ryklius, keista matyti partnerių sąraše ir porą urėdijų. Juk jas apskritai numatyta reformuoti į nežinia ką. Bet visai nekeista, kad ir vėl susigalvotus kriterijus, pasitarus nežinia su kuo, atitiko BAF.

Kaip jau skelbta, K.Navickas neatsitiktinai palankus būtent šiai viešajai įstaigai. BAF dalininko teises jis ketveriems metams perleido kitam asmeniui, kitaip tariant, iki Vyriausybės kadencijos pabaigos (BAF darbuotoja Goda Gudienė yra buvusio viceministro Mindaugo Gudo, skubiai pasitraukusio iš pareigų, kai VTEK pradėjo tyrimą dėl K.Navicko veiklos, žmona; BAF darbuotoja Gintarė Jonušauskaitė-Krušnienė nuo 2017 m. lapkričio tapo ministro patarėja – red. past.).

Kuo gi dar, be to, kad yra globojamas ministro, išsiskiria tas amžinas didelių projektų partneris? Gal VšĮ BAF iš tiesų vienintelė tegali atlikti kažką tokio stebuklingo, kad kitų neverta ieškoti?

Nuo 1991 m. veikiančio Lietuvos gamtos fondo (LGF) – visuomeninės gamtosaugos organizacijos, kurios veikla susijusi su gyvosios gamtos išsaugojimu, vadovas Edmundas Greimas sakė esąs nustebęs dėl tokių keistų partnerių atrankos procedūrų. „Partneriu gerai būti, kai ministerija nuo pat pradžių įtraukia tave į paraišką. Reikia suprasti, kad tas, kas jau nuo pat pradžių parenkamas partneriu, garantuotai turi užtikrintą pyrago dalį. Jo padėtis yra išskirtinė. Visi kiti, ką paskui pakvies, turės eiti per kokius nors viešuosius pirkimus, per atvirą konkursą. Gaus po kokį antrinį gabaliuką, už kokį nors atliktą darbelį – gal viešinimą, gal tvarkymą, kur jau reikės darbuotis grėbliais ar traktoriais, jei išvis gaus. <...> Kaip aš suprantu, norint tapti Aplinkos ministerijos partneriu, reikia turėti gerų ryšių ar globėjų ministerijoje. Mano žiniomis, pagal nurodytus gebėjimus, be BAF, Lietuvoje galima rasti dar keturias ar penkias panašias organizacijas. <...> Tai tokie stiprūs vidutiniokai, ir tiek. Tiek mes, tiek kokia nors Lietuvos ornitologų draugija irgi atitinka visus tuos pačius reikalavimus kaip ir BAF, o kai kurioje srityje gal ir daugiau patirties turi“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė gamtininkas.

E.Greimo teigimu, Europos Sąjungos reglamentai reikalauja, kad projektas pirmiausia būtų pristatytas visuomenei. „Jie jau dabar renka komandą, o projektas iki šiol nepristatytas. Gal čia tiems žmonėms bus pirma užduotis?“ – spėliojo jis.

Ėdžios skandalų šešėlyje

Kol socialiniai tinklai ir žiniasklaidos eteriai užkimšti paprastesnėmis, lengviau suvirškinamomis temomis, valstybės ir Europos pinigus „aplinkos saugotojai“, dargi įžūliai pasivadinę žaliaisiais, gali čiaumoti saugiai.

Pasak gamtosaugininko visuomenininko Tomo Kovėros, tokio „drąsaus“ ministro dar nebuvo. „Tuo metu, kai žiniasklaida jau rašo, VTEK tiria ryšius su jo paties įsteigta viešąja įstaiga, kaip niekur nieko pradedamas dar vienas gigantiškas projektas. Iš niekur nieko, be jokios viešos atrankos prie didelio pinigų puodo vėl pasikviečiami saviškiai. Ministras priima keistus įsakymus, pakreipia pinigų srautus – tiek dėl milijoninio meldinės nendrinukės apsaugos projekto, tiek dėl atliekų deginimo (o paskui – užkasimo). Keista, kad kol kas tai nelabai domina ne tik teisėsaugą, bet ir Seimo Antikorupcijos komisiją. Parlamentinė kontrolė miega, kaip ir specialiosios tarnybos“, – stebėjosi gamtosaugininkas.

[caption id="attachment_70535" align="alignnone" width="300"]Tomas Kovėra Tomas Kovėra[/caption]

Parlamento Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius, kuris jau anksčiau „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino laukiąs VTEK išvadų dėl ankstesnių ministro nuotykių, dabar žada imtis aktyvesnių veiksmų. „Pavedžiau komisijos sekretoriatui gauti informaciją iš Aplinkos ministerijos ir Aplinkos projektų valdymo agentūros. Konkretūs pinigai, todėl manau, KAD IR VYKDOMŲ PROJEKTŲ REZULTATAI TURI BŪTI APČIUOPIAMI. Iš pateiktos informacijos nežinome, ar buvo sudarytos sąlygos projekte dalyvauti ir kitiems subjektams. Ar apskritai buvo renkama ir vertinama konkrečių juridinių asmenų kompetencija, patirtis. Gavę šiuos duomenis, komisijoje spręsime dėl tolesnių parlamentinės kontrolės veiksmų“, – situaciją „Valstiečių laikraščiui“ komentavo V.Gailius.

Aplinkosaugos nulis

Pasak T.Kovėros, esminis klausimas – kodėl būtent VšĮ BAF buvo parinkta į partnerius. Ar ministras, 2017 m. kovo 25 d. patvirtindamas ir išsiųsdamas galutinę projekto paraišką Europos Komisijai, nematė, kad joje, be valstybinių ir mokslo institucijų, yra vienintelė viešoji įstaiga, kurioje jis, kaip teigia spauda, savo dalininko teises ne sustabdė, o tik suspendavo 4 metų laikotarpiui?

Vertinant darbo patirtį NATURA 2000 teritorijų išsaugojimo ir plėtros srityje (ypač NATURA 2000 planavimo) BAF turi mažiausią patirtį, palyginti su kitomis analogiškomis organizacijomis – VšĮ Gamtos paveldo fondu (GPF), asociacija Lietuvos ornitologų draugija (LOD) ir labdaros ir paramos fondu Lietuvos gamtos fondu (LGF). Šitą teiginį galima būtų pagrįsti, jeigu surašytume visų keturių nagrinėjamų juridinių asmenų patirtį (sutartis ir vykdytas projektus) NATURA 2000 teritorijų išsaugojimo ir plėtros srityje. Vaizdas būtų toks, kad daugiausia sutarčių ir projektų šioje srityje būtų atlikusios GPF, LGF ir LOD. Bet ne BAF.

Kiti kriterijai – patirtis bei žinios miškininkystės bei miškų bioįvairovės srityse, kaimo plėtros programų priemonių rengimas ir taikymas, vietos bendruomenių įtraukimas į gamtos apsaugos veiklas, socialinių ir ekonominių aspektų, kaip būtinų sąlygų užtikrinant palankią saugomų rūšių ir buveinių apsaugos būklę, išmanymas – nėra unikalūs BAF. Kai kuriose srityse, pvz., miškininkystės bei miškų bioįvairovės, BAF neturi patirties. Visose kitose srityse, kaip antai kaimo plėtros programų priemonių rengimo, vietos bendruomenių įtraukimo, socialinių ir ekonominių aspektų išmanymo, BAF taip pat niekuo neišsiskiria. Be paminėtų LOD, LGF ir GPF, yra ir kitų kompetentingų viešųjų įstaigų ir ekspertinių organizacijų, kurios lygiai taip pat kaip ir BAF, o daugeliu atvejų net geriau, atliktų užduotis, susijusias su šiomis temomis,“– piktinosi T.Kovėra.

Galų gale nė viena iš minėtų organizacijų – nei LOD, nei LGF ar GPF – nebuvo pakviesta tapti šio projekto partneriu. Nebuvo skelbtas joks konkursas ar bent jau formali atranka šių organizacijų kompetencijai ir tinkamumui dalyvauti projekte kaip partneriui nustatyti.

Dera priminti, kad ligšiolinius parlamentinės kontrolės mėginimus ignoruodavo ir premjeras Saulius Skvernelis. Antai Seimo narių paklausimą dėl milijoninio meldinės nendrinukės apsaugos projekto jis persiuntė nagrinėti pačiam ministrui. Tai primena sovietinį anekdotą, kai į skundą dėl namų valdybos (atitinka kokią nors komunalininkų įmonę) pirmininko savivalės visada atsako tas pats pirmininkas, nesvarbu, į kokio lygio valdžią kreipiamasi. Tokiu būdu ir sureguliuojami milijoniniai pinigų srautai, dėl suprantamų priežasčių nesusilaukiantys tokio žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio, kaip populistiniai mūšiai dėl prekybos alkoholiu, receptų elementariems vaistams ir cukraus kiekio bandelėse. Dėl savo nišinės specifikos ir labai gudrių pavadinimų tokie projektai yra itin patogios ėdžios šios Vyriausybės draugams.

FAKTAI:

LIFE programos integruotasis projektas „Lietuvos „Natura 2000“ teritorijų tinklo apsaugos ir tvarkymo optimizavimas“ (NATURALIT) pradėtas įgyvendinti š.m. sausio 1 d. ir tęsis 10 metų.

Didžiąją dalį jam įgyvendinti reikiamų lėšų (17 000 044 eurai) sudarys ES programos LIFE parama (10 200 026 eurai). Likusi suma bus skirta iš valstybės biudžeto lėšų.

AM duomenys

Rekomenduojami video