Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata
Atskirk pelus nuo grūdų
Konkursai
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Rubrika
Akiniai iš turgaus – daugiau naudos ar žalos?

Dažnas lietuvis skaitymo arba saulės akinius įsigyja ten pat, kur perka morkas, kopūstus ar kojines – turgavietėse ar prekybos centruose. Nors kokybiški, asmeniškai pritaikyti akiniai yra gana brangūs, specialistai teigia, kad rizikuoti nereikėtų, ir siūlo paieškoti alternatyvų.

Skaityti skirtų akinių kainos prekybos centrų lentynose svyruoja nuo kelių iki dešimties eurų, o susigundžiusieji nuolaidomis juos gali įsigyti ir vos už tris eurus. Ant kiekvienos akinių poros užklijuotas lipdukas, nurodantis, kokio stiprumo yra lęšiai. Turguje skaityti skirtų akinių kainos panašios, bet informacijos apie lęšių stiprumą nėra, tačiau pardavėjai šią problemą sprendžia paprastai – klientams siūlo akinius tiesiog „pasimatuoti“.

Turi visą kolekciją

Visą kolekciją akinių yra sukaupusi Varėnos rajono gyventoja Irena Dulnienė. Bibliotekoje visą gyvenimą dirbanti moteris tikino regėjimu nesiskundžianti, bet laikraščius ir knygas skaitanti tik su akiniais. Be jų nesėda ir prie kompiuterio.

„Nuolat akinių nenešioju, bet darbe po ranka turiu net dvejus. Vienus skaityti skirtus akinius gavau dovanų nuo sesers, kuri per skubėjimą įsigijo netinkamus, o kitus pati nusipirkau prekybos centre. Kainavo kiek daugiau nei du eurus. Dar vienus nebrangius akinius turiu namie, juos net mano vyras kartais užsideda norėdamas ką nors greitomis perskaityti“, – pasakojo pašnekovė.

Moteris prasitarė, kad ir dažnas bibliotekos lankytojas, atėjęs pavartyti spaudos, iš kišenėlės traukia ne pagal jo regėjimo ypatumus parinktus, bet prekybos centre ar turguje įsigytus akinius. Esą niekas dėl to per daug nesuka galvos, nors specialistai ir įspėja, kad toks taupumas dažnam gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

I. Jasienė

Žalingas taupumas

Optikos salonų tinklo „Rega“ vadybininkė Ingrida Jasienė apie tokius atvejus kaip ponios Irenos teigė girdėjusi ne kartą.

„Žmonės dažnai akinius įsigyja nespecializuotose parduotuvėse, turguje ar kitose prekyvietėse. Tačiau tokie akiniai pritaikyti tik trumpam pasižiūrėjimui. Juos patogu nešiotis rankinėje ir išsitraukti, kai prireikia greitai į ką nors žvilgtelėti ar ką nors perskaityti“, – sakė ji.

I.Jasienės pasakojo, kad užsukę į jų saloną žmonės dažnai klausia, kodėl su tokiais akiniais pabuvus vos pusvalandį ima skaudėti galvą. Pasak pašnekovės, tai lengvai paaiškinama.

„Dažnai žmogaus akys mato nevienodai gerai arba skiriasi atstumai tarp vyzdžių centrų. Tačiau nespecializuotose parduotuvėse parduodami akiniai gaminami ne atsižvelgiant į tokius ypatumus, o išvedant tam tikrą vidurkį. Tad vienam žmogui tokie akiniai gali tikti, o kitas jų nešioti negalės, – aiškino „Regos“ vadybininkė ir pridūrė, kad galvos skausmas užsidėjus netinkamus akinius – pirmas signalas, rodantis, kad akys prie jų neprisitaikys ir žmogus nuolat jaus didelį diskomfortą. – Galvos skausmas, akių sukimo pojūtis – tokius skundus išgirstame iš lankytojų. Kartais jie atsineša akinius ir prašo apžiūrėti, kas negerai. Ne sykį teko matyti, kad tokių akinių lęšių centrai būna daug aukščiau ar žemiau, nei turėtų būti. Tai ir sukelia minėtus nemalonius pojūčius.“

Prioritetas – patogumas

Lietuviai, anot pašnekovės, vis dar tiki mitu, kad reikėtų nešioti mažesnio stiprumo akinius, nei gydytojas paskyrė, ir atėję jų įsigyti prašo silpnesnių, nei nurodoma recepte.

„Manoma, kad akys neturėtų tinginiauti, bet iš tikrųjų, jeigu akiniai per silpni, akys ir toliau vargsta. Nebūna išnaudojama maksimali galima akinių nauda, – sakė I.Jasienė ir priminė, kad akiniai turi būti patogūs, nesmukčioti, nespausti ar nekristi sukiojant galvą. – Kai kurie žmonės yra alergiški metalui. Tokiems žmonės patartina rinktis akinius plastikiniais rėmeliais.“

Pasak specialistės, matuojantis akinius būtina nusišypsoti ir įsitikinti, kad jie neliečia skruostų.

„Jei akiniai liečia skruostą, karštomis dienomis, kai žmogus daugiau prakaituoja, jie gali nemaloniai įsispausti ir kelti diskomfortą, o kartais netgi gali prasidėti alerginė reakcija, – aiškino I.Jasienė ir pridūrė, kad norint, jog akiniai tarnautų ilgesnį laiką, būtina juos tinkamai prižiūrėti. – Daugelis to nežino, bet akinius reikia plauti, nes nuo prakaito rėmas praranda blizgesį.“

Kai kepurė geriau už akinius

Liūdnos pasekmės gresia ir mėgstantiesiems pigius, bet nuo žalingo saulės poveikio neapsaugančius akinius tamsintais stiklais. Žmogaus vyzdys prie ryškios šviesos linkęs susitraukti, o nenešiojant akinių jis būna natūraliai susitraukęs ir kenksmingų saulės spindulių praleidžia nedaug – taip jau seniai nusprendė pati gamta. Pridengus akis netinkamais akiniais nuo saulės, anot pašnekovės, akys per prastus lęšius gaus dar daugiau blogųjų saulės spindulių nei tuo atveju, jei žmogus apskritai nedėvėtų akinių.

„Kai mes akis pridengiame kokiu nors tamsintu, bet spindulius praleidžiančiu stiklu, vyzdys išsiplečia, ir blogųjų spindulių į akis pakliūva gerokai daugiau, nei būnant be akinių“, – aiškino I.Jasienė.

Anot jos, jei žmogus negali įsigyti kokybiškų akinių nuo saulės, saulėtą dieną geriau pasipuošti kepure ar skrybėlaite platesniais kraštais.

„Ji bus naudingesnė nei pigūs, bet nekokybiški akiniai“, – patarė „Regos“vadybininkė ir pabrėžė, kad akiniai nuo saulės turi atitikti savo paskirtį – saugoti akis, nors žmonės dažniausiai labiau rūpinasi, kaip jie atrodys su vieno ar kito modelio rėmeliais.

Įspėja senjorus

Pasak specialistės, ypač savo akių apsauga nuo kenksmingų saulės spindulių turėtų rūpintis senjorai, nes sulaukus vyresnio amžiaus itin padidėja rizika išsivystyti kataraktai ir glaukomai.

„Ilgai būnant saulėje be apsauginių akinių gali imti greičiau vystytis jau diagnozuotos ligos. Tai ypač pasakytina apie kataraktą. Ja sergantiems žmonėms rekomenduojami akinių modeliai, dengiantys didesnį plotą aplink akis. Dažniausiai šie modeliai būna plačiomis „kojytėmis“, o viršuje turi tam tikrą „stogelį“, – apie akinių pritaikymą sergantiesiems akių ligomis pasakojo pašnekovė.

Išeitis taupantiesiems

Geri akiniai – brangus malonumas, tačiau I.Jasienė įsitikinusi, kad visuomet yra būdų, kaip įsigyti kokybišką prekę ir sutaupyti. Anot jos, jei biudžetas ribotas, vis tiek geriau pirkti individualiai pritaikytus akinius, o sutaupyti pasirenkant senesnio modelio rėmelius.

„Kiekviename salone galima rasti su nuolaida parduodamų ankstesniais metais populiarių akinių modelių. Rinkdamasis iš parduodamų su nuolaida modelių klientas gali būti tikras, kad akinių stiklai bus kokybiški“, – sakė ji.

Nors daugeliui žmonių lemiamas pasirinkimo veiksnys yra kaina, pašnekovė patarė nepamiršti, kad kokybiški akiniai tarnauja ilgiau, o keičiantis regėjimui galima į anksčiau įsigytus, pamėgtus ir ilgai nešiotus rėmelius įsidėti naujus stiklus.

„Optikos darbuotojai dažnai sulaukia lankytojų klausimo, kur dėti nebenešiojamus akinius. Visuomet patariame juos atnešti į saloną. Mes juos išvalome, sutvarkome ir vėliau padovanojame kitiems žmonėms. Aš pati dažnai keičiu akinius ir dar tinkamus naudoti rėmelius dovanoju giminaitėms“, – pasakojo ji.

Kita vertus, nors mados keičiasi, tinkamai parinkti akiniai gerai atrodo ir po kelerių metų. „Žvelgdama į savo dešimties metų senumo akinius pagaunu save galvojant, kad jie puikiai atrodo ir dabar“, – prisipažino I.Jasienė.

 

Viktorija Mitkutė

Rekomenduojami video