Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sniego padengti sodai rizikuoja prarasti daug derliaus

„Labai grėsminga, sudėtinga situacija, rizikuojame prarasti daug derliaus“, – apie gegužės 12-osios sniegą kalba „Luksnėnų sodų“ bendrovės Alytaus rajone direktorius Vaidas Stanaitis.

Pietų Lietuvoje didžiausiai obuolių augintojai „Luksnėnų sodai“ per šalnas pernai buvo netekę 70 procentų derliaus, tad šiemet, sodams sužydus ypač gausiai, tikėjosi atsigauti. „Deja, to padaryti kol kas neleidžia gamta“, – padėtį mūsų portalui pakomentavo V. Stanaitis.

Jeigu toliau snigs, bus šlapdriba ar šals, tai reikš didelius nuostolius. Beje, jų šiandien jau patirta, nes nuo sniego jau nušalo dalis žiedų. Pasak „Luksnėnų sodų“ vadovo, Lenkijos sodininkai panašiais, netikėtai užklupusios žiemos, atvejais mėgina gelbėtis degindami šieną, tačiau tai kažkiek apsaugo nuo šalnų, tačiau ne nuo sniego ar šlapdribos, tad Luksnėnai, obuolius auginantys ir gerai žinomam prekės ženklui „Linkėjimai iš kaimo“, kol kas visiškoje nežinioje.

Obuolių augintojams siūlomas ne tik šieno deginimas ir dūmų sklaidymas vandens garais, sukuriant apsauginį rūką, tačiau ir speciali įranga, kuri atšalus orams purškia šiltą vandenį ant obelų ir neleidžia žiedams sušalti, tačiau tai reikalauja ypatingų investicijų.

Tarp taip pat brangių, tačiau efektyvių priemonių yra ir laistymas, kai virš obelų sumontuojami purkštukai, kurie formuoja rūką ir neleidžia šaltam orui sušaldyti žiedų, mat vandens temperatūra yra teigiama ir purškiant didelį kiekį tai natūraliai pakelia oro temperatūrą.

Žinoma, jeigu oro temperatūra Luksnėnuose kils, o sniegas greit nutirps ir žiedus veiks ne minusinė, o nulinė ir teigiama temperatūra, sodininkų nuostoliai bus mažesni. Deja, orų orų prognozės ateinančioms dienoms nieko gero nežada, todėl luksnėniškiams – labai neramu.

Luksnėniškiai, obuoliais aprūpinantiems ir didžiuosius prekybos centrus, neramu ne tik dėl neprognozuojamų orų, tačiau ir valdžios pažadų. „Lyg ir žadėjo valstybė padėti, pagalbą esam pateikę prašymus, tačiau iki šios dienos dar nesame gavę nė vieno euro pernai metų nuostolių kompensavimui“, – sakė „Luksnėnų sodų“ direktorius.

Bendrovė „Luksnėnų sodai“, kurioje pastaraisiais metais dirba iki 20 žmonių, o sezono metu priimama dar 100, buvo įkurta 1994 metais, prieš tai veikė kaip sodininkystės ūkis, o patys sodai derlių duoda jau apie pusšimtį metų.

alytaus gidas

Rekomenduojami video