Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žudikai aukas slepia automobilių bagažinėse

Užsienio šalyse gyvenantys lietuviai, bendraudami su Lietuvoje likusiais savo artimaisiais, pastaruoju metu vis dažniau mėgsta kreiptis sparnuota jau tapusia fraze: „Tai kaip laikotės ten, bagažinių Lietuvoje?“ Mūsų emigrantai taip juokauja, bet iš tikrųjų juokas neima – mat po sparnuota fraze slepiasi tragiški nusikaltimai, neigiamai garsinantys Lietuvą. Daug kam labai įstrigusios itin skaudžios istorijos, kai nužudytas žmogus buvo vežiojamas, o vėliau ir aptiktas automobilio bagažinėje. Toks nusikaltimas įvykdytas jau ir šiemet.

Į bagažinę – slėpti

Bene skandalingiausias nusikaltimas, kai nužudytos nepilnametės (17 m.) kūnas buvo aptiktas mašinos bagažinėje, Lietuvą pašiurpino 2013-ųjų rugsėjį. Tąkart Panevėžio krašte 2 jauni nusikaltėliai (22 m. ir 33 m.) miške sudegino savo mašiną su joje paslėpta 17-mete, kurią paryčiais buvo pagrobę pakeliui ir išniekinę. Budeliai įkalinti iki gyvos galvos.

Griežta bausmė, kaip paaiškėjo, neatbaidė kitų panašių nusikaltėlių – jie netgi pasimokė iš panevėžiečių, kad mašinos bagažinė – patogi slėptuvė. Mat po to vėl vis pasigirsdavo skandalingų žinių apie bagažinėse chuliganų, plėšikų, žagintojų ar žudikų slėptas aukas – Karmėlavoje (Kauno r.), Vilkaviškyje, Varėnoje...

Policijos įvykių suvestinėse bagažinės ypač dažnai buvo linksniuojamos pernai. Laimei, ne visi tokie faktai baigėsi tragiškai. Tačiau vienas jų 2017-aisiais vėl tapo, galima sakyti, metų nusikaltimu – kai keli jauni čigonai, kėdainiškiai, Kauno–Vilniaus kelyje vakare pagrobė brangų automobilį su jo vairuotoja (25 m.), kurią netrukus, pavežioję bagažinėje, nužudė.

Na, o šių metų sausį mašinos bagažinėje buvo aptiktas sargu Trakų rajone dirbusio Marijano Siniavskio (59 m.) kūnas. Šio vyro ieškota 2 paras. Jau nuo pirmųjų valandų spėliota, kad iš savo darbo vietos (statybvietės Mamavio k.) naktį pradingęs sargas gali būti tapęs žudikų auka. Po 2 parų, Varėnos krašto miške, ties istoriniu Pirčiupių kaimu, aptikus sudegusį sargo automobilį, netrukus oficialiai paskelbta, kad spėlionės pasitvirtino. Manoma, kad pirmiau vyras buvo nužudytas, po to sudegintas kartu su jo automobiliu.

Lemtinga sargo naktis

Šiuo metu dėl sargo nužudymo suimti 3 įtariamieji – visi jie alytiškiai, tik vienas jų – Tautvydas Pūtys (22 m.) – pastaruoju metu gyveno Vilniuje. Šio jau teisto ir dar teisiamo chuligano bendrininkai – irgi jau teistas Aurimas Jaruševičius (20 m.) bei vienas nepilnametis (15 m.). Visi 3 įtariamieji suimti kol kas 3 mėnesiams. Visi surankioti radus miške sudegintą pradingusio sargo automobilį.

Tyrėjai dar dėlioja šio nusikaltimo faktus. Pirmiausia, sargą M. Siniavskį pažinojo toje pačioje aikštelėje ekskavatorininku neseniai dirbęs T. Pūtys. Kol kas jis tikino nusikaltimo metu „nusidėjęs“ mažiausiai – daugiau tik stebėjęs. Antra, įtariamieji įtikinėjo, kad nužudymas nebuvo planuotas iš anksto – esą norėta tik „prislopinti sargą“, jeigu jis trukdysiąs trijulei grobti degalus iš saugomos aikštelės. Tačiau kol kas tyrėjų manoma kitaip, mat plėšikai buvo atsivežę peilį.

Tyrime jau kilo abejonių dėl jaunuolių psichikos – esą užpultas sargas nespėjo plėšikams stipriau pasipriešinti, nes buvo parkritęs, tad žaloti jo peiliu nebereikėję. Tačiau sargas buvo nužudytas. O kadangi peilis buvo atsineštas plėšikų, tai ir peršasi išvada, jog žudyti ruoštasi iš anksto.

Visa tai, kaip ir daugiau nusikaltimo aplinkybių, turi būti paneigta arba įrodyta tyrimo metu bei teisme. Sargo žudikams gresia griežtos nelaisvės bausmės – nuo 8 metų iki 20 metų arba iki gyvos galvos, išskyrus nepilnametį: mat nepilnamečiams pati griežčiausia bausmė gali būti įkalinimas tik iki 10 metų (dėl jauno amžiaus). Beje, Lietuvoje nepilnamečiai už nužudymą nuteisiami tik tada, kai nusikaltimo metu jiems jau būna 14 metų.

Tyrėjų teigimu, kraupus nusikaltimas sargo darbo vietoje įvykdytas jaunuoliams siekiant pasipelnyti – pagrobti daug degalų. Apie šiuos žinojo anksčiau aikštelėje dirbęs T. Pūtys. Pasipriešinęs sargas užpuolikų buvo mušamas, spardomas ir sužalotas peiliu. Po to nutarta slėpti padaryto nusikaltimo pėdsakus. Nepatyrę žudikai įvykio vietoje paliko nemažai pėdsakų.

Nužudytos svajonės

Atsitiktinumas ar mįslinga lemtis, tačiau teisėsaugininkai, pradėję tirti minėto sargo nužudymą, negalėjo nesistebėti, kad tai buvo jau antra žmogžudystė šiais metais šalyje, kai žudikų auka tapo sargas, arba apsaugininkas, kaip kitaip vadinami tokie darbuotojai. Mat sausio 5-osios vakarą buvo nužudytas jaunas apsaugos darbuotojas Klaipėdoje, prekybos ir pramogų centre „Akropolis“. Irgi darbo metu, irgi žuvo gindamas įmonės turtą.

Tokia kraupi lemtis ištiko jauną klaipėdietį Rosvaldą Pošką (24 m.), uostamiesčio universitete studijavusį anglų kalbą ir planavusį po kelių mėnesių jau gauti bakalauro diplomą bei kurti šeimą su mylimąja. Kad būtų lengviau pragyventi, vaikinas kartu darbavosi apsaugininku.

Tačiau jauno vyro svajones vienu peilio dūriu akimirksniu nužudė irgi jaunas klaipėdietis – anksčiau neteistas ir gana padoriu iki tol laikytas Maksimas Orlovskis (29 m.). Jo smūgis peiliu buvo taiklus – pataikė apsaugininkui į kaklą, gyvybiškai itin svarbią žmogaus kūno vietą, iš kurios labai gausiai kraujuoja. Sužalotasis tuoj pat ir nukraujavo mirtinai.

Įtariamasis, po dūrio skubiai pabėgęs, buvo sulaikytas po trijų valandų savo namuose, kur jis gyveno su motina. Netrukus M. Orlovskis buvo suimtas kol kas 3 mėnesiams. Jis tikina tik gynęsis nuo esą žiaurių apsaugininkų, įtarusių jį prekių vagyste.

Žuvo dėl 1,20 euro...

Šis pirkėjas, bylos duomenimis, ne kartą buvo pastebėtas sukčiaujantis parduotuvėje. Anot incidento metu taip pat sužaloto kito apsaugininko, tą vakarą pirkėjas buvo pastebėtas, kai savitarnos kasoje už norimą brangesnę prekę – mandarinus – atsiskaitė kaip už gerokai pigesnius svogūnus, tai yra įrenginio ekrane pažymėjo ne tą prekę. Pastebėtasis buvo sulaikytas apsaugininkų, kol apsaugos poste, esant trims darbuotojams, mirtinai sužalojo vieną jų. Sukčiavimą sulaikytasis neigė – sakė, kad ne tą langelį visų prekių įvairovėje paspaudęs netyčia...

Žinoma, visas detales turėtų tiksliai išaiškinti tyrėjai, pasitelkę ir prekybos centro vaizdo filmavimo kamerų atmintį. Iškalbinga tik tokia detalė – parduotuvei šis vagišius (ar sukčius) būtų padaręs 1,20 euro nuostolį...

Iškalbinga ir dar viena detalė: R. Poška apsaugininku minėtame centre darbavosi paskutinę dieną ir galėjo skaičiuoti jau visai paskutines darbo valandas, mat po kelių dienų tokį patį darbą jis turėjo pradėti kitame prekybos centre, arčiau savo namų.

Kapavietė – po šakomis

Apsaugininką Klaipėdoje nužudė, kaip skelbta po įvykio, blaivus pirkėjas. Ar Trakų rajone sargą pražudė irgi blaivūs piktadariai, kol kas neatsakyta, nes visi 3 buvo sulaikyti po poros parų. Apie girtumą gali paliudyti tik jie patys arba ištirtas jų kraujas. O dar viename šių metų nužudyme greičiausiai bus kalčiausias būtent alkoholis, kaip dažniausiai ir būna žmogžudysčių bylose.

Sausio viduryje už grotų atsidūrė Prienų rajono gyventojas Romas J. (45 m.). Iki šiol jis buvo teistas net 8 kartus – kartą jau ir už nužudymą. Įtariamasis suimtas kol kas mėnesiui, po to jo likimas bus sprendžiamas toliau.

Įtariama, kad prieniškis dar 2017-ųjų lapkričio pradžioje, bendraudamas su alytiškiu Zenonu M. (57 m.), kilus konfliktui, jį nužudė, o tada kūną paslėpė miškelyje Alytuje.

Pradingusio sūnaus iškart pasigedo jo mama. Moteris teigė, kad sūnus išėjo iš namų ryte ir nebegrįžo, telefono su savimi jis neturėjo, niekas apie jį nežinojo.

Nežinia tvyrojo 2 mėnesius, kol sausio 10-ąją miškelyje, netoli pėsčiųjų tako, darbininkai, tvarkę šakų krūvas, vienoje jų pastebėjo batais apautas kojas. Tuoj pat suprato, kad tai žmogaus kūnas.

Netrukus buvo nustatyta, kad aptiktas nelaimėlis patyręs smurtą – nors kūnas buvo pradėjęs irti, tačiau daugybinės durtinės žaizdos kojoje ir šone buvo akivaizdžios. Anot specialistų, sužalotasis mirė nukraujavęs. Žmogų atpažino jo artimieji.

Šis alytiškis, tyrimo duomenimis, buvęs ramaus būdo, nekonfliktiškas, mėgdavęs be reikalo slankioti gatvėmis, elgetaudavęs. Nužudytojo kūnas slypėjo už poros šimtų metrų nuo gatvės, kurioje žmogus ir gyveno.

Taigi per 20 sausio dienų šalyje buvo įregistruoti 3 aiškūs nužudymai. Dėl kitų tragiškų įvykių turimi duomenys dar tikslinami.

Smalsuoliams primintina, kad pernai sausį Lietuvoje buvo užregistruoti 8 nužudymai. Teisėsaugininkai linkę teigti, jog nužudymų šalyje vis mažėja. Tiksliau – kasmet mažėja tik galutinis nužudymų skaičius, bet jis statistikoje „nepririšamas“ prie bendro Lietuvos gyventojų skaičiaus, kuris, deja, irgi nuolat sparčiai mažėja.

Tik faktai:

Policijos duomenimis, 2017 metais Lietuvoje buvo užregistruoti 129 nužudymai ir pasikėsinimai nužudyti (užpernai – 161).

Nerimą kelia nepilnamečių žudikų auganti statistika: 2016 metais tokių įtariamųjų buvo 5, o pernai – jau 14.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

 

Rekomenduojami video