Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Virusas keičia automobilių pardavėjų ir pirkėjų įpročius

Pirmadienį šalyje paskelbtas karantinas ir įsismarkuojantis koronavirusas kaip reikiant keičia tiek naudotų, tiek naujų automobilių pardavėjų įpročius. Nors pagal pirmąsias ribojimų dienas išvadas daryti anksti, pardavėjai planuoja blogesnius metus nei pernai. Tuo tarpu naudotų automobilių pardavėjai mano, kad dabar kaip tik geras metas pirkti mašiną.

Viską sustyguoti

Bendrovės „Fakto auto“ generalinis direktorius Donatas Rutkauskas „Valstiečių laikraščiui“ sako, kad uždarius mokymo įstaigas nėra lengva sustyguoti darbuotojų, turinčių mažų vaikų, darbo grafikus.

„Manau, čia tik pradžia, čia tik mūsų daržo problemos. Akivaizdžiai sumažėjo automobilio pirkimu besidominčių žmonių, o po kurio laiko susidursime su automobilių tiekimo problemomis, būtų naivu manyti, kad globalios problemos ims ir aplenks Lietuvą“, – kalba jis.

Vismantas Baršys, naudotų automobilių aikštelę Vilniuje valdančios bendrovės savininkas, nusiteikęs ne taip pesimistiškai.

„Manau, dabar kaip tik labai geras metas pirkti naudotą mašiną – žmonių srautai sumažėjo dėl karantino, o nuo liepos planuojamas automobilių taršos mokestis turėtų paskatinti automobilį įsigyti iki to laiko“, – samprotauja pašnekovas.

Jis juokauja, kad rizika užsikrėsti virusu perkant automobilį yra minimali: „Juk iš esmės bendrauji tik su vienu žmogumi – pardavėju. Galima nuo jo laikytis saugiu 1 metro atstumu. Tai tikrai mažesnė rizika, nei apsilankyti prekybos centre nusipirkti duonos.“

Degalinės persitvarko

Lietuvai nuo pirmadienio gyvenant karantino sąlygomis, degalinės imasi papildomų saugumo priemonių: organinio stiklo pertvaromis atskiria kasose dirbančius darbuotojus, uždaro vidines sėdimas poilsio zonas, net vienkartinius kavos puodelius klientams paduos tik jų paprašius.

Pagal pardavimus didžiausias Lietuvoje degalinių tinklas „Circle K Lietuva“ planuoja, kad visų pilno aptarnavimo degalinių kasose stiklo pertvaros bus įrengtos vėliausiai pirmadienį, dabar permatomos sienelės jau yra mažiausiai pusėje tinklo degalinių.

„Prekiaudami būtinojo reikalingumo prekėmis – degalais ir maistu, imamės griežtų priemonių, kad prisidėtume prie siekio stabdyti koronaviruso COVID-19 plitimą šalies teritorijoje. Prašoma tarpusavyje laikytis bent metro rekomenduojamo atstumo, nesibūriuoti. Pirmiausiai maksimaliai apribojame darbuotojo ir kliento kontaktą: juos skirs organinio stiklo siena, atstumą nuo kasos, panašiai kaip ir vaistinėse, žymės speciali dryžuota juosta. Uždarėme ir sėdimas poilsio zonas degalinių viduje“, – sako „Circle K Lietuva“ generalinis direktorius Skirmantas Mačiukas.

Jo teigimu, dėl karantino ir rekomenduojamo darbo iš namų nuo pirmadienio keliaujančiųjų srautai turėtų sumažėti, tačiau visų užsukančių prašoma tarpusavyje laikytis bent metro rekomenduojamo atstumo, nesibūriuoti.

„Šviežiais kepiniais pradėjome prekiauti tik iš uždarų spintų, žnyples rekomenduojame liesti tik užsimovus vienkartines pirštines. Šalia kavos aparatų nelieka vienkartinių puodelių ir įrankių – juos paduosime individualiai klientui paprašius. Mūsų darbuotojai instruktuoti dėl ypač griežtos higienos, yra aprūpinti ir naudoja skirtingas vienkartines pirštines sąlyčiui su maistu bei su pinigais, todėl manome, kad toks kontakto apribojimas yra efektyvus. Degalines ir atskiras jų zonas dezinfekuojame ne tik vykstant darbui, bet ir užsidarydami 10–15 minučių. Tai bus trumpalaikės, tačiau būtinos pertraukos higienai užtikrinti“, – atkreipia dėmesį S.Mačiukas.

Jis teigia, kad degalų trūkumas nepasijaus. „Nekasdieniam darbo režimui pradėjome ruoštis jau prieš kurį laiką, todėl esame užsitikrinę pakankamus degalų rezervus. Be to, nuolat palaikome ryšį su degalų gamintojais, kurių darbas, kaip ir krovininio transporto judėjimas, nesustos. Todėl skatiname vairuotojus elgtis ramiai, degalų yra ir bus“, – sako pašnekovas.

Vairuotojai degalus skatinami piltis naudodami vienkartines pirštines, atsiskaityti už juos savitarnos terminaluose, jei įmanoma – mokėti ne grynaisiais pinigais, o bankine kortele. Karantino laikotarpiu mūsų degalinės nepriims 100 eurų ir stambesnių kupiūrų. „Degalinės yra apsirūpinusios vienkartinėmis pirštinėmis, skirtomis klientams, visapusio aptarnavimo degalinėse įrengtos dezinfekcinio skysčio vietos. Atvykus į degalinę, rekomenduojame dezinfekuoti rankas, naudoti vienkartines pirštines ir laikytis visų atsargumo priemonių, kad įvykdytume savo pilietinę pareigą ir užtikrintume karantino sąlygų laikymąsi“, – teigia S.Mačiukas.

Šviežiai paruošto maisto prekybą išplėtojęs tinklas šiuo metu derasi su neįvardijama bendrove, kuri galėtų priimti ir klientams pristatyti šviežio maisto užsakymus.

Apžiūros veiks

Kovo 16-ąją įsigaliojus Vyriausybei sprendimui visoje šalyje skelbti karantiną, techninės apžiūros įmonės dirbs, tačiau imsis kur kas didesnių atsargumo priemonių ir griežtai laikysis medikų teikiamų rekomendacijų, kaip derėtų elgtis pandemijos metu.

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ direktorius Gintautas Šlėderis po pasitarimo su Susisiekimo ministerijos vadovais patvirtino, kad visos mūsų šalyje veikiančios techninės apžiūros stotys transporto priemones tikrins stengiantis kiek įmanoma minimizuoti viruso plitimo riziką.

„Sustabdyti TA įmonių veiklos nėra galimybių, nes tai sukeltų virtinę problemų visam šalies transporto sektoriui. Kita vertus, su tokio masto infekcinės ligos protrūkiu niekas, įskaitant ir privalomosios techninės apžiūros sistemą Lietuvoje, nėra susidūrę, todėl stengsimės kiek įmanoma sumažinti riziką vadovaudamiesi Ekstremalių situacijų operacijų centro rekomendacijomis“, – teigia G.Šlėderis.

Visos TA įmonės, atsižvelgdamos į konkrečių techninės apžiūros stočių ypatumus, imsis papildomų priemonių, leisiančių minimizuoti kontrolierių kontaktus su automobilių savininkais ar valdytojais. Geriausia – atlikti transporto priemonės patikrą jiems nedalyvaujant. T. y., atvykusiems į TA stotį patariama tiesiog perduoti kontrolieriui automobilio raktelius ir reikiamus dokumentus, o patiems palaukti rezultatų lauke (jei oro sąlygos leidžia tai daryti), klientų laukimo patalpose arba prie išvažiavimo iš apžiūros pastato vartų.

Transporto priemonės valdytojo dalyvavimas apžiūroje galimas tik išskirtiniais atvejais, jei pats kontrolierius dėl atitinkamų priežasčių taip nurodo valdytojui. Rekomenduojama, kad vienu metu vienoje patikros linijoje būtų ne daugiau dviejų automobilių; vengti artimo kontakto su klientais bei kolegomis ir laikytis saugaus atstumo (mažiausiai 1 metro). Taip pat nurodyta natūraliai vėdinti patalpas ne rečiau kaip 5 kartus per dieną. Darbo vietos paviršius (stalų, kėdžių, palangių ir kt.) valyti naudojant specialiąsias priemones ne rečiau kaip kartą per dieną“, – vardija G.Šlėderis.

Visos TA įmonės savo darbuotojus jau aprūpino vienkartinėmis apsaugos priemonėmis, įsigijo dezinfekavimo skysčio, supažindino su rekomendacijomis dėl prevencinių priemonių. Kontrolieriams nurodyta nevykti į darbą pajutus peršalimo ar infekcijos simptomus. Darbo metu pasijutus prastai draudžiama toliau dirbi – būtina nutraukti darbą ir laikytis atsakingų institucijų nurodytos tvarkos. Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, ypač tais, kuriems pasireiškia kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Laikytis rankų higienos – reguliariai (po kiekvienos transporto priemonės patikros) kruopščiai plauti rankas muilu ir vandeniu po 20–40 sekundžių arba dezinfekuoti rankas specialiomis priemonėmis.

Taip pat laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo: kosėti ar čiaudėti į sulenktos alkūnės vidinę pusę arba uždengti burną ir nosį servetėle. Panaudotą servetėlę būtina iškart išmesti.

TA įmonių administracinėse patalpose ir techninės apžiūros stotyse durų rankenos (pvz. lauko durų, koridorių, tualetų ir kt.) dezinfekuojamos ne rečiau kaip 3 kartus per dieną. Karantino laikotarpiu nebus organizuojami nei vidiniai, nei išoriniai mokymai. Nurodyta iki minimumo sumažinti bet kokius kolektyvinius susirinkimus, o nesant galimybės to padaryti – kviesti kuo mažiau dalyvių. TA stočių darbas gali būti keičiamas priklausomai nuo situacijos visoje šalyje bei kompetentingų institucijų sprendimų.

 

Adomas Grinius

Rekomenduojami video