Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vasario 16-ąją reikia švęsti visiems

Šiemet, minint Vasario 16-ąją, jau antrą kartą į patriotines eitynes visuomenę kvies jaunimo organizacijos. Perėmusios organizavimo deglą, jos nepavargsta kartoti, kad šis renginys - tai šventė, o ne politika. Eitynėse laukiami visi, nepaisant skirtingų politinių įsitikinimų ar priklausymų organizacijoms.

Vasario 16-osios eitynes ilgą laiką lydėjo kivirčai su sostinės valdžia, kai reikėdavo iki paskutinių akimirkų grumtis, norint gauti leidimą renginiui. Šiemet panašių problemų nekilo. „Vakaro žinių“ kalbintas vienas iš renginio organizatorių politologas Vytautas Sinica mano, jog taip yra dėl renginio skleidžiamo pozityvumo. „Ilgus metus pavydžiai žiūrėjome į tautines šventes švęsti mokančius ir - dar svarbiau - drįstančius latvius ir estus, įspūdingas jų nepriklausomybės dienos eitynes. Manau, pernai pavydėti nereikėjo.

Tiesa, Vilniaus merui Remigijui Šimašiui tas pasididžiavimas rezistencija nėra būdingas, nes jis inicijuoja įvairių rezistentų viešojo atminimo naikinimo akcijas. Laimei, būtent šias eitynes organizuojančio „Pro Patria“ jaunimo iniciatyva Jono Noreikos atminimo lenta garbingai grįžo į savo teisėtą vietą, nepaisant R.Šimašiaus savivalės. O pirmojo savanorio Kazio Škirpos gatvės pavadinimas vis dar panaikintas, dėl šio sprendimo vyksta teismo procesas. Smerkiame K.Škirpos atminimo trynimą, jam metamus absurdiškus kaltinimus ir nenutylėsime to eitynėse. Tačiau, reikia pripažinti, bent patriotinių renginių Vilniaus meras nedraudžia“, - sako V.Sinica.

Vasario 16-osios eitynės tradiciškai vykdavo Kaune. Prieš dvejus metus jaunimas ėmėsi iniciatyvos ir perkėlė renginį į Vilnių, pavertė jį vakariniu deglų žygiu. Pernai renginys tapo masinis, sutraukęs tūkstantinę dalyvių minią. Prisimindamas pernai renginį, V.Sinica sako matęs, kaip praeiviai gatvėse stovėjo ir stebėjosi dalyvių gausa ir pozityvia renginio atmosfera: „Pajutome, kad mokame švęsti ir didžiuotis, kad niekam nereikia dėl to gąsdintis. Sieksime šią dvasią išsaugoti ir šiemet.“

Renginio organizatoriai tikina, kad renginyje nebus vietos politikavimui. „Tai patriotinio jaunimo - ne politikų, ne partijų, ne partinio jaunimo organizacijų ar kokių kitų grupių - organizuojama šventė, kurioje kviečiama dalyvauti visa Tauta, visi, kuriems brangūs tie patys Nepriklausomybės idealai, Laisvės kovos ir jų istorinė atmintis“, - sako V.Sinica.

Jis atskleidžia, kokią žinutę šiemet eitynės transliuos visuomenei: „Vasario 16-oji yra visų pirma šventė, modernios tautinės valstybės gimimas. Tai, ko gero, svarbiausia data Lietuvos istorijoje.

Neseniai Marius Ivaškevičius pareiškė, kad Lietuva turėtų atsisakyti Vasario 16-osios šventės, esą gana ir Kovo 11-osios. Tai absurdiškas istorijos perrašymas. Kovo 11-ąją ne kūrėme naują valstybę ir ne atkūrinėjome Žečpospolitą (kaip gal kam nors norėtųsi), o atkūrėme Vasario 16-ąją sukurtą valstybę. Tarptautinės teisės požiūriu tai pagrindinis argumentas, leidęs atkurti nepriklausomybę. 1918 metais sukurta valstybė buvo ir išlieka pavyzdys, iš kurio turime mokytis ir į kurį verta lygiuotis.

Taigi švenčiame Jono Basanavičiaus projekto - modernios tautinės Lietuvos valstybės - gimimą ir, galima sakyti, triumfą - esame ta pati valstybė ir po daugiau nei šimto metų.

Simboliškai pradedame deglų eitynes prie J.Basanavičiaus paminklo ir Filharmonijos, kur kadaise rinkosi Didysis Vilniaus Seimas. Kartu norime priminti ir kitą Vasario 16-ąją - 1949 metų partizanų deklaraciją, skelbusią atkuriamą Lietuvos valstybingumą. Trečia, kiekvienam, kuris nenusuka žvilgsnio nuo valstybės problemų, akivaizdu, jog šiandien nacionalinė valdžia abejinga, o Vilniaus valdžia atvirai priešiška rezistentų atminimui. Norime išreikšti pagarbą nepelnytai juodinamiems Birželio sukilimo dalyviams, ypač K.Škirpai, ir pasakyti, kad netoleruosime melagingos sovietinės istorijos atgimimo Lietuvoje.“

Rekomenduojami video