Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vasarą sunkiausių nusikaltimų irgi neišvengiama

Vasaros pradžioje „Akistata“, tradiciškai apžvelgdama praėjusio mėnesio nužudymus Lietuvoje, linkėjo, kad vasarą, kai būna intensyvus atostogų metas, atostogautų ir... žudikai. Tačiau dabar, vasarai skaičiuojant kone paskutines dienas, jau galima teigti, kad linkėjimas neišsipildė.

Vis po 7–10 nužudymų

Žinant, kad šalies policija šiais metais kiekvieną mėnesį užregistruodavo po 7–10 žmogžudysčių, belieka teigti, jog nei birželis, nei liepa nuo kitų mėnesių šia statistika nesiskyrė. Birželį, pirminiais policijos įvykių suvestinių duomenimis, Lietuvoje buvo pradėti mažiausiai 9 ikiteisminiai tyrimai dėl nužudymo, o liepą – mažiausiai septyni. Galima tik pasidžiaugti, kad šiais vasaros mėnesiais nebuvo vadinamųjų dvigubų nužudymų, kai žiauraus ar tik protą tuo metu praradusio nusikaltėlio aukomis tampa iškart du žmonės ar net ir daugiau. Tokiomis žmogžudystėmis Lietuvą šiurpino kovas (12 nužudytųjų 9-iuose nusikaltimuose) ir gegužė (buvo vienas toks dvigubas nužudymas).

Pats juodžiausias dėl nužudymų mėnuo Lietuvoje šiemet buvo vasaris – užregistruota 10 žmogžudysčių. O šviesiausiu mėnesiu šiuo požiūriu galima vadinti liepą – buvo pradėti taip pat 7 ikiteisminiai tyrimai dėl nužudymo, tačiau netrukus paaiškėjo, kad vienas tyrimas turėtų būti užbaigtas ne kaip nužudymo byla.

Negyva naujagimė

Šis ikiteisminis tyrimas – tai naujagimės mergytės, taip ir nesusipažinusios su šiuo pasauliu, istorija Telšiuose. Ji prasidėjo, kai praeivis Telšiuose pastebėjo, jog Masčio ežere, visai netoli kranto, plūduriuoja įtartinas daiktas.

Tuoj paaiškėjo, kad tai buvo į polietileninį maišelį įkištas naujagimio kūnelis – apvyniotas rankšluosčiu ir jau kiek apiręs. O kad visa tai nuskęstų, prie maišelio buvo pririštas akmuo.

Telšių policijos pareigūnai nedelsdami pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl naujagimio nužudymo, nes minėti pirminiai duomenys išdavė, jog su kūdikiu pasielgta nežmoniškai.

Tačiau kiek vėliau savo išvadą pateikę teismo medicinos ekspertai nurodė, kad naujagimė mergytė jau gimusi negyva ir tai nutikę maždaug 34-ąją moters nėštumo savaitę, tai yra likus dar kelioms savaitėms iki reikiamo termino. Ant kūnelio neaptikta jokių smurto žymių. Dar nustatyta, kad naujagimė gimusi prieš savaitę ar dvi, ir tik tada kūnelis skandintas.

Taigi panašu, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nužudymo bus nutrauktas. Tačiau pareigūnai po įvykio skelbė, kad vis tiek būtina išaiškinti ir surasti pačią gimdyvę, nes tik tuomet turėtų būti nustatytos visos įvykio detalės, galbūt paaiškėtų, kodėl kūnelis nuskandintas, o ne palaidotas. Bet dėl to gimdyvei negresia jokia bausmė – tik moralinis vertinimas.

Šiemet tai jau bene septintas naujagimis Lietuvoje, dėl kurio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nužudymo. O Lietuvoje esančiuose Gyvybės langeliuose, „Akistatos“ duomenimis, buvo palikti 5 kūdikiai – taip išsaugota jų gyvybė.

Nužudyta per 60 žmonių

Tikroji nužudymų statistika paaiškėja tik gerokai vėliau, nes kiekvieną mėnesį pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl nužudymo nėra tikslus jų skaičius. Mat kiekvieną mėnesį būna taip, kad operatyviai užregistruotas vienas ar kitas žmogaus mirties atvejis vėliau, gavus tikslias ekspertų išvadas dėl mirties priežasties, virsta jau nužudymo byla, nes nustatoma, jog išorinėmis smurto žymėmis nepaženklintas žmogus mirė vis dėlto nuo kitų asmenų panaudoto smurto, arba būna, kad tik po kelių dienų ar net kelių savaičių, mėnesių miršta nukentėjusysis, patyręs smurtą, su kuriuo mirtis ir būna susijusi. Užtat oficiali juodoji nužudymų statistika visada būna dar juodesnė, nei kas mėnesį priskaičiuoja „Akistata“, apžvelgdama Policijos departamento kasdien viešinamas užregistruotų įvykių suvestines.

Taigi, „Akistatos“ duomenimis, šią vasarą žudikų aukomis Lietuvoje tapo mažiausiai 16 žmonių (rugpjūtį iki 7-osios dienos nebuvo nė vieno užregistruoto nužudymo), o iš viso nuo metų pradžios 2017-aisiais šalyje buvo nužudyta per 60 žmonių. Žvelgiant pagal tokių nusikaltimų vietoves, žmogžudysčių gausa šiemet ženklina Kauno kraštą (11), Klaipėdos (7), Vilniaus (6), o iš mažesnių rajonų – Jonavą (3). Tokie nusikaltimai iki šiol palietė beveik 30 Lietuvos rajonų, tad tik keliolikoje jų žmogžudysčių šiemet neužfiksuota.

Jokia naujiena, kad daugiau įtariamų žudikų šiais metais vėl buvo vyriškos giminės, o ir žudikų aukomis tapo daugiau vyrų, nei moterų.

Žmogžudysčių priežasčių kaskart ieško nemenkas būrys specialistų, pareigūnų, valdininkų, giminaičių, kuriuos palietė tokie nusikaltimai, tačiau ir niekaip su nužudymais nesusiję žmonės, būdami aktyvūs internete, gerai žino, kodėl Lietuvoje tiek daug smurto ir nužudymų. Anot tokių savo nuomonės garsintojų, „Lietuvos kasdienybė – smurtas, plėšimai, išžaginimai, nužudymai – jau seniai nieko nestebina, o tokius nusikaltimus gimdo bedarbystė, skurdas, turtinė nelygybė, neviltis dėl to ir „vaistas“ nuo nevilties – alkoholizmas, žmogų greitai privedantis iki asmens degradacijos, cinizmas.

Konfliktiški vyrai

Vienas tokių pavyzdžių – liepą Kaune įvykdyta ciniška žmogžudystė: dviejų jaunų chuliganų „laisvalaikio“ auka tapo niekuo dėtas kaunietis statybininkas (43 m.). Dėl šio vyro nužudymo du įtariami kauniečiai (28 m. ir 22 m.), anksčiau teisti už vagystes (antrasis į laisvę sugrįžęs vos prieš mėnesį), po nusikaltimo buvo suimti ir įkurdinti už grotų, kur lauks teismo dienos.

Lemtingąjį vakarą abu chuliganai atsitiktinai surinko telefono numerį ir atsiliepusiam nepažįstamam kauniečiui, statybininkui, pamelavo, kad jo vardu neva gautas siuntinys. Tai buvo chuliganų, prisistačiusių siuntų tarnybos darbuotojais, pramoga. Statybininkas atvyko į nurodytą vietą Kaune, prie prekybos centro, netrukus pokalbis su apgavikais peraugo į rimtą konfliktą, ir apgautas statybininkas buvo suspardytas, mirtinai sumuštas.

Įtariami žudikai buvo nustatyti ir sučiupti po kelių dienų. Vienas jų iškart pripažino kaltę. Nusikaltimo tyrėjai neslėpė, kad stebisi apgavikų patyčių auka tapusio kauniečio noru susitikti su „paštininkais“ ir išsiaiškinti.

Kitas kelių vyrų konfliktas nužudymu liepą baigėsi Džiuginėnų kaime (Telšių r.), poilsiavietėje prie Germanto ežero. Ankstų rytą atėjęs pažvejoti žmogus ant tilto aptiko negyvą jaunuolį sumušta galva. Tuoj buvo nustatyta, kad tai vietos nakvynės namų gyventojo (21 m.) kūnas. Iškart buvo sulaikyti ir du įtariamieji (20 m. ir 21 m.), tų pačių nakvynės namų gyventojai. Abu buvo girti, paryčiais keliavo esą namų link. Visi trys vaikinai, iki tragedijos girtavę prie ežero, yra žinomi Telšių policijai, ne kartą teisti. Abu įtariamieji dabar suimti 3 mėnesiams.

Šeimų tragedijos

Žiaurus smurtas itin apraizgęs šeimas – sutuoktinių ir sugyventinių poras. Nėra dienos, kad policijos pareigūnai neskubėtų gesinti „gaisrų“ šeimose, o medikai neteiktų pagalbos daugiau ar mažiau sužalotiems šeimų „karų“ dalyviams. Deja, ne vienuose namuose porų nesantaika baigiasi nužudymu.

Liepą tokia tragedija pašiurpino Milastonių kaimą (Alytaus r.). Čia, sodyboje, buvo rasta negyva alytiškė (39 m.) ir čia pat – pasikoręs jos sugyventinis (46 m.). Kelerius metus kartu gyvenusi pora augino du šios moters, našlės, vaikus. Manoma, kad mirtiną dramą prišaukė nesveikas sugyventinio pavydas.

Dar viena šeimos drama liepos pabaigoje užfiksuota Motiškių kaime (Jurbarko r.). Čia, irgi savo namuose, kaip įtariama, moteris (37 m.) peiliu nužudė savo gerokai vyresnį sugyventinį (61 m.).

Įtariamoji suimta 2 mėnesiams. Tyrėjų duomenimis, ši mirtina tragedija – išgertuvių pasekmė. Bedarbių pora dėl girtavimo buvo žinoma senokai. Po nusikaltimo įtariamoji buvo nelinkusi pripažinti savo kaltę.

Nužudytas kalinys

O Alytaus policijos pareigūnai aiškinasi liepą įvykdyto kalinio nužudymo Alytaus pataisos namuose aplinkybes ir priežastis.

Bausmę atliekantis nuteistasis (46 m.) „zonoje“, gyvenamojoje vietoje, buvo nužudytas metaliniu strypu, nors tokį daiktą kaliniams turėti už grotų draudžiama. Dėl ko kilo konfliktas tarp dviejų nuteistųjų, dar tiksliai neatsakyta. Įtariamas žudikas (38 m.) suimtas. Smurtautojo dūrio priešininkui į krūtinę būta ir stipraus, ir taiklaus – kliudyta nelaimėlio širdis. Sužalotąjį, dar sugebėjusį ieškotis „zonos“ medikų pagalbos, mirtis ištiko netrukus.

Pirminiais duomenimis, abu šie nuteistieji buvo priklausomi nuo narkotikų. Tokie kaliniai, be gyvenimo uždaroje erdvėje problemų, visada turi dar ir papildomų sunkumų – neteisėti ir nešvarūs sandėriai, skolos, abstinencijos būsena ir panašiai. Visa tai lydima konfliktų, smurto.

Šiais metais tai jau antras kalinio nužudymas šalies kalinimo įstaigose.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video