Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaikų maitinimo rinkos dalybose pasitelkiami jau ir tarakonai

Vaikų ir ligonių maitinimo tema nežada dingti iš eterio. Gerai ar blogai nusistovėjusią rinką norima perdalinti bet kokiais metodais.  Žinia, kad kai kam, ko nors netinkamo pavartojus, atrodo, kad sienomis ropoja ir tarakonai, ir žiurkės arba laksto velniai. Deja, šįkart kalba ne apie narkotines haliucinacijas, o apie užribines konkurencijos metodikas.

Kas tik šiuo metu nesiekia pasišildyti blyksčių, objektyvų ir net žvakelių šviesoje, kai kalbama apie vaikų arba ligonių mitybą? Ministrai, Seimo nariai, žymūs dietologai, visuomenininkai, šiaip internetiniai sociopatai.  Kiekvienai padėrmei porą atrastum.  Visgi, kai tai daro konkuruojančios firmos, drama virsta šaržu.

Bet kokie metodai tinka

Štai 2019 metų sausio 3 dieną LRT radijuje vykusios laidos „Aktualijų studija“ metu laidoje prašoma  viešinčios Ugdymo ir gydymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos vadovės Eurikos Turonienės nurodyti tam tikras aplinkybes or būtent, laidos vedėja pažymi <...> Jūs esate pasakojusi pati, kad jums teko kai kuriose mokyklose pakeisti UAB „Pontem“ arba VšĮ „Kretingos maistas“ (dabar VšĮ „Bruneros“) ir ką jūs radote? <...>. Eurika Turonienė užtrikrintai ir emocingai atsako, jog <...> mes radome siaubingas sąlygas, neatitinkančias visiškai higienos reikalavimų, neveikiančias ventiliacijas, mes radom tarakonų lizdus, veisyklas, kur buvo nenaikinta metų metais, nes išsigando net dezinfekcinė tarnyba mūsų iškviesta .”

Laidos garso įraše girdima E. Turonienės pasisakymų apie tariamus mūsų paliktus tarakonų lizdus ir veisyklas. Taip sudaromas įspūdis, kad vos ne visos Vilniaus ir net šalies mokyklos gyvena tarakonynuose. Ir, jei tik konkuruojančias įmones iš visur išvarysime – tarakonai išeis drauge su buvusiais maitintojais.

Deja, nei prieš tai, nei laidos metu, nei po jos niekaip nebuvo atskleistas joks šaltinis ar dokumentas apie išties egzistavusius tarakonų lizdus ar veisyklas dar tuo metu, kai minimose mokyklose paslaugas teikė UAB „Pontem“ ir VšĮ „Bruneros. Tik išreiškiamas pasibaisėjimas ir išrėkaujama daug daug emocijų.

Pasidomėjus pavyko gauti UAB „Utenos deratizacija“, užsiimančios kenkėjų priežiūra ir naikinimu, raštus, kuriuose nurodoma, jog UAB „Namų dvasia“, kuriai vadovauja E. Turonienė, priekaištai dėl tarakonų egzistavimo Salomėjos Neries, Simono Daukanto ir Karaliaus Mindaugo gimnazijose yra visiškai nepagrįsti. Mat minėta įmonė vykdė kenkėjų priežiūrą šiuose objektuose kaip tik aptariamu laikotarpiu.

Asmeniškai suinteresuota kaltintoja neatlyžta

E. Turonienė, savo ruožtu, paaiškino, kad kenkėjų lizdai yra faktas ir jos samdytos uždarosios akcinės kenėjų žudymo bendrovės duomenys yra esą patikimesni. „Masinius tarakonų lizdus aptikome patys, perėmę valgyklos patalpas ir pradėję jas tvarkyti. Baisu buvo pastumti bet kokį baldą, ar šaldytuvą -  pasipildavo tarakonų debesis. Kvietėme UAB „Kenkėjų kontrolės tarnyba“ - net jie, pamatę tokią situaciją, pasibaisėjo, kad tai įmanoma maitinimo įstaigoje. Tik po penktojo dezinfekcinės tarnybos atlikto valymo, galėjome pradėti vakgyklos veiklą. Ačiū Dievui, spėjome pasiekti rezultatą iki mokslo metų pradžios. Nes klausimas kabojo ant plauko - ar valgykla galės būti atidaryta su lyg rugsėjo 01 d. Apie rastą situaciją, UAB „Namų dvasia“ informavo mokyklos tėvų komitetą ir administraciją - susiėmėm ir pasiekėme rezultatą visi kartu,“ - raštu parašė ji.

Telefonu E. Turonienė teigė esanti teisi, žodžių neatsiimanti. O UAB „Kenkėjų kontrolės tarnyba“, pasak jos, esanti valstybės įmonė (iš tiesų privatizuota jau prieš 7 metus), kuri net penkis kartus turėjusi važiuoti ir valyti iš konkurento paveldėtą blogį.

Į klausimus, pateiktus E. Turonienei, ar perimant maitinimo tašką buvo surašyti aktai, fotografuota situacija, apie kurią taip baisiai kalbama ir pan., - atsakyta nebuvo. Nei vizualinių, nei dokumentinių kenkėjų buvimo minėtose mokyklose įrodymų pateikta taip pat nebuvo, o atsiųstose nuotraukose matyti tik tiek, kad vienoje iš mokyklų atliktas remontas.

VMVT nepatvirtina

Viešųjų pirkimų srityje konkurenciją perkelti į žiniasklaidą, apeinant netgi teisinius kelius, darosi įprasta – tad kam čia vargintis reikšti pretenzijas iš karto ir kodėl jų neišgalvojus po kelių mėnesių?  Kalbinti VŠĮ „Bruneros“ ir UAB „Pontem“ atstovai komentuoti šios situacijos suvis nepanoro, nes teigia negavę jokių pretenzijų nei iš tų kelių mokyklų, kurias maitino sostinėje administracijos, nei iš maisto tiekimą perėmusių konkurentų. Tad beliko paklausti už padėtį šioje sirtyje atsakingų institucijų – fiksuoti ten tie vabalų aer gal net graužikų lizdai ar ne ir kokiu mastu?

Kaip aiškina VMVT patarėja Daiva Ruželienė, VMVT 2018 metais nėra gauta jokių signalų apie kenkėjų buvimą minėtyose mokyklose.

„Pastebėjęs kenkėjų, moksleivis, tėvas ar pedagogas turėtų kreiptis į įstaigos vadovą arba, jeigu tai maisto tvarkymo patalpos, į maitinimą organizuojančią įmonę. Iš kito privataus ūkio subjekto perimanti patalpas įmonė, pastebėjusi kenkėjų, privalėtų informuoti patalpų savininką ar, pavyzdžiui, steigėją,“ - nurodė ji.

Susisiekus su UAB „Kenkėjų kontrolės tarnyba“ direktoriaus pavaduotoje Angele Matuziene, pastaroji patvirtino, jog šios bendrovės brigados naikino kenkėjus Simono Daukanto progimnazijoje. Apie kitus du taškus ji teigė jokios informacijos neturinti ir ten, anot jos, bendrovė jokių paslaugų neatliko.

„Į Daukanto progimnaziją tikrai teko važiuoti keletą kartų, nes vieno karto ir neužtenka. Būna, kad įmonės sudaro sutartį „dėl akių“ ir kenkėjų profilaktika būna vykdoma kartą į pusmetį. To tikrai nepakanka ir jei kas nors apleidžiama, tai paskui reikia daugiau pastangų. Kaip buvo šiuo atveju pasakyti negaliu. Tarakonai užsiveža su maistu, su įranga, ateina kitais būdais – sunku pasakyti. Tai nebūtinai reiškia, kad žmonės nevalyvi. Juos tenka naikinti ir prabangiuose viešbučiuose, restoranuose, kituose objektuose – svarbu tai reguliariai daryti. Informacijos apie kitokius kenkėjus tose mokyklose tikrai neturiu. Apie graužikus tikrai nieko nežinome. O šiaip, jei kam įdomu, tai didesnė problema Lietuvoje dabar yra vėl atsiradusios, iš užsienio užvežtos blakės, kurios buvo visai išnykę. Jas išnaikinti sudėtingiau,“ - pasakojo A. Matuzienė.

Kova nuožmėja

Pastaruosius pusantrų metų kova valdiško maitinimo pirkimų rinkoje konkurencija darosi vis aršesnė. Į ją beveik atvirai kišasir ir politikai. Siekis perdalinti rinką užnuodijo net 2018 m. vasarą vykusią Dainų šventę ir dabar netyla pasipiktinę balsai dėl to, kad pirkimus laimi esą vis tos pačios įmonės.

Iš tiesų, esama nemažai informacijos rodančios, kad patyliukais auga nauji drakonai. Prieš kurį laiką rinkoje džiūgavo įsitvirtinusi UAB Grūstė“, įsikūrusi Mažeikiuose. Ji didelį rinkos gabalą atsiriekė keistai greitai. Bendrovė irgi buvo linksniuota  dėl neturtingiems žmonėms dalintų konservų, kuomet buvo viešai minimi net apsinuodijimo atvejai, purtyta Valstybinės darbo inspekcijos dėl originalių darbo apmokėjimo schemų ir pan. Tiesa, tiek atkaklaus dėmesio ir kryptingos kritikos, kaip UAB „Pontem“ ar VŠĮ „Bruneros“ - nesusilaukė. Įdomu tai, kad jos vadovai yra net viešai džiūgavę, kad įsitvirtinti rinkoje jiems labai padeda Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), nuo ko pastaroji, žinoma, atsižegnojo. 

Praėjusiais metais, jau Dainų šventės metu savo trigrąšį į rinkos dalybas ėmė kišti ir sdostinės meras Remigijus Šimašius. Pradžioje puolė „gelbėti“ badą neva kentusius šyvdentės dalyvius. Tam buvo pasitelkti prekybos centrai ir kitos įmonėlės, kurios privežė šaldytų picų, traškučių, ir kitokių produktų, kurie dabartinio sveikos mitybos vajaus kontekste išvis paskelbti šėtono išmislu. Bet meras savo pasiekė – viešųjų ryšių akcija jam pavyko. Dar vėliau sostinės valdžia drįso viešai pasigirti net apmokėsianti, mokesčių mokėtojų pinigais) vienos labai garsios ir brangios advokatų kontoros paslaugas. Pastaroji padėsianti mokykloms padaryti, jog konkursus laimėtų tik geros įmonės ir ypač smulkusis verslas (201808 15 min.lt). Kelias iš tiesų buvo rastas – dalis mokyklų ėmė daugiau visko įsigyti mažos vvertės pirkimais. Ten procedūros paprastesnės, bet ar taip užtikrinama  daugiau skaidrumo – neakivaizdu. Visi, kas bent kiek dirbo pardavimų vadybos srityje pasakys, kad schemos, kaip tokie pirkimai apiforminami iš anksto pasirinkus pažįstamą tiekėją, yra labai paprastos ir leidžiančios apiforminti viską per porą valandų.

Mažosios vertės pirkimais į rinką tylisai, tyliai įsėlino ir minėta Ugdymo ir gydymo įstaigų maisto gamintojų asociaciją – žr. pridedamą schemą.

51174856_971412126381062_4377065076171997184_n

Asociacijos prezidentė E. Turonienė ir jos sutuoktinis Arvydas Turonis, kaip matyti schemoje, yra akcininkai UAB „Namų dvasia“ ir UAB „Maisto pramonės ekspertai“. Bendrovė „Namų dvasia“ jau maitina sostinėje bent 10 mokyklų. Taip pat viešai giriasi maitinti ir bent 20 darželių. Iš tiesų įmonės apyvarta vis auga, nors portale Rekvizitai.lt pateikiama informacija rodo bemaž nuolatinį įsiskolinimą SODRAI. Maža to, kreditorių turima informacija nurodo, kad bendrovės vėlavimo atsiskaityti reitingas priskiriamas 10 klasei, t. y. pačiai aukščiausiai. Tikimybė, kad nebus atsiskaityta laiku viršija 92 proc. Kaip tokiomis aplinkybėmis galima nuolat laimėti viešuosius pirkimus galbūt žino nebent VPT, kurios vadovė Diana Vilytė nuolat viešai aimanuoja dėl niekaip nepersidalinančios rinkos ir tų pačių „negerų“ bendrovių, kurios užsispyrusiai laimi.

Pati E. Turonienė paskutiniuose savivaldos rinkimuose balotiravosi į miesto tarybą remiama „Lietuvos sąrašo“, o šiaip bičiuliaujasi su sostinės meru R. Šimašiumi. Nekurkime sąmokslo teorijų ir manykime, kad koruopciniuose skandaluose besimurkdančio Liberalų Sąjūdžio lyderis su stebuklingu ir sparčiu naujo rinkos drakoniuko augimu neturi nieko bendro išskyrus bendrus pietus ir nuotraukas. Politinė dedamoji šioje kovoje yra susijusi ir su egzotiškuoju sveikatos apsaugios ministru Aurelijumi Veryga. Jo oponentai politikoje ir žiniasklaidoje, panašu, yra linkę išnaudoti bet kokį argumentą jo nenaudai, o jei reikia, tai jį net išgalvoti. Antai ir penktadienį portale lrt.lt vėl sukletas triukšmas, kad UAB „Pontem“ laimėjo pieno produktų tiekimo konkursą. Išsigandusi triukšmo ministerija irgi paskubėjo išreikšti susirūpinimą, kad pienas gal kažkoks negeras ir skelbė viską tikrinsianti. Prieš tai bandyta „skalpuoti“ ministrą ir ministeriją dėl garsios dieotologijos žiniuonės Ramintos Bogušienės knygos, kuri tapo neoficialiu valgiaraščiu daugelyje įstaigų, nes dama kažkaip įsigudrino ją išplatinti su ministerijos vėliava. Čia po ranka ir vėl pasipylė UAB „Pontem“ baubas, kuriuo tarsi vėzdu ministras buvo viešai aptalžytas. Ir viskas, kaip dera, suplakta į vieną vinegretą: Dainų šventė, negeri konservai, kitos senos istorijos. Net nesimpatizuojant A. Verygai visi šie triukšmai atrodo gerokai komiškai.

51499521_327164851260441_6663663432148975616_n

Kaip ten bebūtų, kova rinkoje nuožmėja. Tikėtina, kad netrukus konkurentai ims vieni kitiems į maitinimo taškus vežioti ir fotografuoti peles ir žiurkes, o gal ir nuodingas gyvates. Juk ko nepadarysi dėl švento tikslo – pamaitinti vaikučius ar ligonius geriau už kitus? O artėjant prezidento rinkimų kampanijai neatmestina, kad vaikučių pabiručių gelbėjimas nuo vienų drakonų ir atidavimas kitiems – geresniems ir ne tiek nusibodusiems – taps atskira debatų tema. Tada socialiniame tinkle Youtube turėtų pasirodyti rinkiminiai filmukai su alkanais arba nutukusiais vaikais, slibinais maitintojais ir riteriais politikais, kurie kapoja vis ataugančias pabaisų galvas ir galiausiai laimi.

Rekomenduojami video