Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tegul žaliuoja daigai ant palangės

Vasaris. Ne veltui šis žiemos mėnuo vasaros vardu prisidengęs. Tai laikas, kai ilgėja dienos, primindamos apie artėjantį šiltąjį metą, apie darbus, kurių nevalia pamiršti. Vasarį sėjamos paprikos, baklažanai, salierai, kai kurios vasarinės gėlės.

Pomidorų sėja

Žiūrėk, ir kovas čia pat. Vadinasi, artėja pomidorų sėja. Taigi pats laikas pasidairyti jų sėklų. Jei pomidorus auginsite šiltnamyje, juos pasėti reikia kovo pirmoje pusėje. Rinkitės indeterminantines (ilgastiebes) hibridines veisles, nes jos ilgiau dera, duoda gausesnį derlių ir yra atsparesnės ligoms. Kokią veislę pasirinkti, jei šiltnamis nedidelis? Augalai turi būti liauni, nevešlūs, bet duoti gausų derlių. Kaip tik tokie yra hibridai Tucano ir Dartagnan. Ant liaunų stiebų jie išaugina ilgas kekes su dideliais vaisiais. Tucano, kaip ir žinomo Colibri, jie yra ovalūs, o Dartagnan – ištempto ovalo formos. Panašius vaisius veda ir derlingoji Giulietta. Naujasis hibridas Oasis gerai pakelia aukštesnę temperatūrą, todėl jo didelius apvalius vaisius galėsite valgyti ir karštą vasarą.

SEKL EXO KS N G 470 1920.indd

Anksčiausiai nokti pradeda širdies formos Gourmandia vaisiai. Jie gali užaugti iki 250 g svorio ir daugiau. Panašiu metu subręsta hibridų Montfavet 63–5 (110–130 g) ir Diplom (80–100 g) vaisiai. Jie apvalūs ir mažesni. Panašaus dydžio yra hibridų Cristal ir Franzi vaisiai, tik nokti jie pradeda vėliau. Labai atsparūs ligoms hibridai Cetia, Florenzia, Syta. Jų vaisiai užauga stambūs, mėsingi, išvaizdūs ir skanūs. Panašus į juos ir Mahitos, tik patys augalai šiek tiek mažesni, todėl tinkami auginti žemesniuose šiltnamiuose. Daug kam patinka avietinių pomidorų skonis. Jei esate vienas iš jų, auginkite hibridus Fenda (vaisiai apvalūs, iki 200 g) ar Pink Wonder (vaisiai šiek tiek briaunoti, iki 200 g svorio). Bene skaniausius raudonus vaisius veda Corazon. Iš kitų jie išsiskiria briaunotos kriaušės forma, yra labai mėsingi. Tamaris – vienas iš populiariausių hibridų.

SEKL PROFI KS N 170 6998.indd

Mėgstamas dėl skanių vaisių, o augalai nėra jautrūs temperatūrų svyravimams.

Populiarūs mažus vaisius auginantys hibridai. Jais galima puošti patiekalus, patogu valgyti – įdėjai visą į burną ir nereikia jaudintis, kad apsitaškysi. Be to, juos net nepjaustytus tinka suberti į salotas. Toks yra hibridas Mandat. Jo vaisiai raudoni, 10–15 g svorio, pailgi ir saldesni nei kitų hibridų. Jie auga ilgomis kekėmis po 20–25 vaisius. Ištempto riešutėlio formos geltonus vaisius (10–15 g) veda Nugget. Apresa vaisiai didesni, oranžinės spalvos, užauga 35–40 g svorio. Veislė Oxheart Orange nokina didelius oranžinius širdies formos vaisius, Yellow Stuffer – geltonus, forma panašius į paprikas. Tokios pat formos tik raudonus vaisius veda Red Cavern, o Green Zebra vaisiai gelsvai žali, su ryškiais žaliais dryžiais. Ananas vaisiai išskirtinio skonio, minkštimas nokdamas centre nusidažo oranžine spalva, kraštų link būna geltonesnis.

Agurkų sėja

Ateinančios vasaros orus nuspėti sunku, tačiau reikia apsispręsti, kokių agurkų pasisėti. Tai vienos populiariausių daržovių, auginamų Lietuvoje. Rekomenduojame rinktis partenokarpinius hibridus. Kodėl būtent juos? Partenokarpinių agurkų vaisiai užsimezga be apvaisinimo. Jiems nereikia bičių pagalbos, todėl dera bet kokią vasarą tiek šiltnamyje, tiek lauke.

SEKL PROFI N G 470 2011.indd

Partenokarpinių hibridų vaisiai neapkarsta. Lenara labiau tinkamas auginti šiltnamiuose, nes beveik neišaugina šoninių ūglių, šios veislės agurkus prižiūrėti ir jų derlių rinkti lengva. Vaisiai labai skanūs. Tokius vaisius veda ir hibridai Liszt, Cabaret, Componist, Mandy, Mirabelle, Merengue, Motiva, Presto, Orfeus. Kybria priskiriamas prie daugiavaisių hibridų. Lapų pažastyse, jei augalui „patinka“ sąlygos, išauginami 2–3 vaisiai. Wagner vaisiai labai skanūs šviežiai paraugti, Karaoke – vienas iš atspariausių ligoms.

SEKL PROFI KS 14101844PA.indd

Puccini ne tik atsparus ligoms, bet ir gerai pakelia nepalankias aplinkos sąlygas, todėl puikiai dera lauke. Nepaprastai gausų derlių duoda Gerschwin. Jis labiau pritaikytas auginti lauke. Jo vaisių odelė storesnė ir kietesnė nei kitų hibridų, todėl jie tinkami raugti žiemai. Labai skanūs hibridų vaisiai, kurių odelė su smulkiais kauburėliais. Tokius išaugina hibridai Dirigent, Shubert, Adam ir Karen. Šie agurkėliai traškūs, mažomis sėklinėmis ir plona odele. Salotinio tipo hibridas Tolstoj, augintinas visų tipų šiltnamiuose. Vaisiai 17–19 cm ilgio, su labai retais kauburėliais. Ilgus, iki 30–35 cm, vaisius lygia odele duoda hibridas Saladin. Raugti žiemai tinkami lauko agurkų Faster, Regal, Cross Country, Sonate, Fantasy vaisiai. Rodničiok natur vaisiai šviesiai žali, jų užauga mažiau, bet už kitus yra skanesni.

Žemuogės ir braškės

Žemuogės ir braškės derės jau šią vasarą, jei jas pasėsite vasarį. Veislės Red Wonder (uogos raudonos) ir Yellow Wonder (uogos geltonos) asortimente naujos. Jų kereliai ūsų neišaugina, dera iki pat šalnų. Sunokusios uogos didelės, nepaprastai skanios, saldžios ir kvapios. Braškes Temptation geriau auginti klombose, konteineriuose ar kabamuosiuose vazonuose, nes jų ryškiai raudonos, sultingos ir kvapios uogos dera ant ilgų svyrančių žiedynkočių.

SEKL EXO KS N 070 0980.indd

Tai viena iš geriausių ankstyvų veislių. Tokias veisles reikia auginti pakeltas, kad uogos nesiektų žemės. Braškių veislė Treska derėti pradeda po keturių mėnesių nuo sudygimo. Uogos stambios, tamsiai raudonos, tvirtos, sultingos ir skanios.

Niekada derliumi nenuvilia prancūziški cukinijų hibridai Cora, Elite ir Tarmino. Jų vaisiai cilindriški, tamsiai žali. Šviesesnius užaugina Elite. Šiemet asortimentą papildė dar du hibridai – Diamant ir Terminator. Jų vaisiai tamsiai žali, sunokę tinkami sandėliuoti. Diamant gerai pakelia temperatūrų svyravimus, todėl tinka auginti ankstyvam derliui.

Ridikėliai

Ankstyvą pavasarį, kol dar pomidorų daigai rikiuojasi ant palangių, šiltnamyje šakniavaisius gali auginti ridikėliai. Vienas iš ankstyviausių hibridų – Apache. Jo šakniavaisiai pailgi, raudoni su baltu galiuku. Mondial hibridas irgi ankstyvas, tik jo šakniavaisiai apvalūs.

Kaip ir Apache, kokybiški šakniavaisiai užauga tiek šiltnamyje, tiek lauke. Juos galima sėti visą sezoną. Apvalūs Celesta šakniavaisiai greitai auga, būna vienodi, ilgai neišpursta. Labai ankstyvą veislę Supernova tinka auginti šiltnamyje ir lauke pavasarį ir rudenį. Jos šakniavaisiai didesni užauga lauke. Visą sezoną sėtinos veislės Parat, Lada, Kvarta, Ester, Champion, Viola (violetiniai) ir hibridas Vienna. Anksti pavasarį ir rudenį tinka auginti Carmen, Faraon, Babtų Žara ir geltonus šakniavaisius auginančią Zlata.

Morkos

Koks daržas be morkų! Reikėtų auginti bent dvi jų veisles: vieną ankstyvam, kitą – vėlyvesniam derliui. Hibridus Saturno ir Jerada galima auginti lauke ir po priedangomis. Šakniavaisiai greitai įgauna spalvą, yra cilindriški, lygia odele, ilgai gali būti lauke. Keliomis dienomis vėlyvesnė veislė Naomi ir hibridas Marion. Labai skanūs vidutiniškai ankstyvų veislių Monanta (Nantes 5) ir Tip Top (Nantes 3) šakniavaisiai.

398701mork

Vėlyvasis hibridas Morelia gerai dera vidutiniškai sunkiose dirvose. Jo sėklos suklijuotos juostose. Šakniavaisiai tinkami sandėliuoti. Ilgai laikyti skirti žinomi hibridai Riga, Major, Crofton (25 000 s.), daug karotino turi veislė Karotina.

Žirniai

Vos atšilus dirvai, sėjami žirniai. Kuo anksčiau įterpiamos sėklos, tuo mažiau augalus pažeidžia kenkėjai. Jei pavasaris vėsesnis, lysves derėtų uždengti daržo plėvele. Anksčiausiai derlių duoda veislė Premium. Šiek tiek vėliau užauga Avola, Oskar ir Karina ankštys. Po jų dera Ambasador, Gloriosa, Kelvedon Wonder ir Lincoln. Žirniai Markana turi mažiau lapų, bet išleidžia daug ūsų, kurie sukimba tarpusavyje, todėl gali augti be atramų. Pačios didžiausios Progress N. 9 ankštys. Ilgiausiai dera vijoklinė veislė Telefon, kurios ūgliai siekia 1,5–2 m. Cukrinių (šparaginių) žirnių Sugar Bon ir Oregon Sugar Pod ankštys neturi pergamentinio sluoksnio, todėl jos valgomos kartu su saldžiomis sėklomis.

Sėja juostomis turi privalumų: patogu sėti, juostos sugeria dirvos drėgmę, sėklos pasėjamos tolygiai, išdygusių daigų nereikia retinti. Asortimente jų turime 16 rūšių. Į juostas suklijuotos kelių veislių morkų, ridikėlių, bazilikų, lapinių ir šakninių petražolių, krapų, tuščialaiškių česnakų ir kitų daržovių sėklos. Juostos yra 4, 5 ar 7 metrų ilgio.

Jau prekiaujame svogūnų sėjinukais. Jų atsivežėme iš Olandijos. Šiuo metu pirkėjams siūlome dvi veisles – Stuttgarter Riesen ir Sturon. Jų kaina – 1,95 euro už kg. Kovo mėnesį sėjinukų asortimentą papildysime kitomis veislėmis.

Užsukite į interneto svetainę www.sekluva.lt ir daugiau sužinokite apie parduodamas sėklas. Jas galima pirkti ir internetu. Kiekvienam internetinės parduotuvės pirkėjui – dovana!

Jei norite pasitarti, įsigyti daugiau prekių sodui ir daržui, apsilankykite „Sėkluvos“ specializuotose parduotuvėse. Perkantiesiems sėklų už 5 eurus ir daugiau padovanosime vertingų veislių sėklų.

Didmeninė prekyba sėklomis:

Vievyje, Vilniaus g. 37, tel.: (8 528) 2 70 17, (8 528) 2 62 92

Mažmeninė prekyba sėklomis ir kitomis prekėmis sodui bei daržui šiose parduotuvėse:

Vilniuje (prie Kalvarijų turgaus), Kalvarijų g. 66, tel. (8 5) 232 42 15

Kaune (šalia „Kauno saulėtekio“), V. Krėvės pr. 81, tel. (8 37) 35 25 72

Utenoje, Kauno g. 19, tel. (8 389) 5 00 01

Vievyje, Trakų g. 13 tel. (8 528) 2 62 10

Ukmergėje, Kauno g. 2, tel. (8 340) 4 41 11

Marijampolėje, V. Kudirkos g. 45, tel. (8 343) 2 55 55

Mūsų sėklos parduodamos ir kitose parduotuvėse:

Akmenėje – K.Kasakausko g. 15, tel. (8 425) 5 93 17

Naujojoje Akmenėje – V.Kudirkos g. 5, tel. (8 616) 8 26 99

Alytuje – Kepyklos g. 17, tel. (8 315) 5 55 68

Ariogaloje – Vytauto g. 165c, tel. (8 428) 5 04 24

Baisiogaloje – Maironio g. 44, tel. (8 422) 6 53 30

Biržuose – Vytauto g. 33a, tel. (8 687) 7 52 00

Druskininkuose – Turgaus g. 3, tel.(8 313) 5 29 19

Jonavoje – J.Janonio g. 4, tel. (8 687) 3 98 35 ir A.Kulviečio g. 8a, tel. (8 682) 3 93 75

Joniškyje – Žemaičių g. 1b, tel. (8 426) 6 13 35

Kaišiadoryse – Gedimino g. 12, tel. (8 600) 5 65 41

Kalvarijoje – Laisvės g. 36, tel. ((8 611) 3 74 91

Kelmėje – B.Laucevičiaus g. 9, tel. (8 686) 6 17 44

Kėdainiuose – Janušavos a. 16, tel. (8 685) 7 76 16

Didžioji g. 56–1, tel. (8 347) 5 57 40 ir Dvaro g. 4, tel. (8 347) 5 25 70

Klaipėdoje – Taikos pr. 80b, tel. (8 46) 34 47 92 ir Sportininkų g. 18, tel. (8 46) 41 20 32,

Laukininkų g. 13, tel. (8 46) 22 82 53

Kuršėnuose – A.Basanavičiaus g. 14–3, tel. (8 41) 58 54 84

Lazdijuose – Sodų g. 3, tel. (8 612) 0 52 69

Mažeikiuose – Gamyklos g. 33a, tel. (8 443) 6 65 59 ir Respublikos g. 11, tel. (8 670) 5 69 00

Nemenčinėje – Švenčionių g. 46, tel. (8 5) 237 29 77

Panevėžyje – Nemuno g. 32, tel. (45) 51 51 05

Pasvalyje – Panevėžio g. 11a, tel. (8 613) 0 17 52

Plungėje – S.Dariaus ir S.Girėno g. 13, tel. (8 682) 2 99 79

Prienuose – Liepų g.10, tel. (8 618) 5 75 31

Radviliškyje – Gedimino g. 26, tel. (8 614) 0 90 79

Raseiniuose – Maironio g. 5, tel. (8 699) 3 44 77

Rokiškyje – Kauno g. 65, tel. (8 458) 5 15 61

Šakiuose – E.Steponaičio g. 10, tel. (8 698)1 64 70

Šeduvoje – Laisvės a. 5, tel. (8 422) 5 61 90

Šiauliuose – Vilniaus g. 204, tel. (8 41) 52 43 71

Šilalėje – S.Dariaus ir S.Girėno g. 54, tel. (8 614) 4 03 43

Šilutėje –Tilžės g. 8–1, tel. (610) 0 37 36

Širvintose – kioske turguje, tel. (8 615) 9 48 90

Švenčionėliuose – Priestočio g. 21, tel. (8 687) 5 48 36

Tauragėje – Vytauto g. 50, tel. (8 685) 1 32 65, Sandėlių g. 2, tel. (8 676) 2 72 05,

S.Dariaus ir S.Girėno g. 23, tel. (8 600) 1 53 93

Telšiuose – Naujoji 5a, tel. (8 444) 5 42 45

Trakuose – Vytauto g. 62, tel. (8 687) 2 58 25

Vilkaviškyje – Daukanto g. 2, tel. (8 616) 1 78 76

Vilniuje – Taikos g. 1, parduotuvėje „Viskas sodininkams“, tel. (8 5) 242 24 74

Žiežmariuose – Kauno g. 40, tel. (8 346) 5 91 07

Rekomenduojami video