Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Švietimo sistemos pertvarką išbandys Biržuose?

Praėjusį penktadienį Biržuose lankėsi švietimo, mokslo ir sporto ministras. Jis atvežė idėjų ir siūlymą jų veikimą išbandyti Biržų rajono savivaldybės ugdymo įstaigose.

Pakvietė jau antrąjį švietimo ministrą

Tarptautinės mokytojų dienos išvakarėse Biržuose lankėsi švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, ministro patarėjas Kęstutis Butvydas ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) Švietimo politikos ir regioninės politikos departamento Regioninės politikos analizės skyriaus vyriausioji specialistė Meilė Labeikytė.

Ministras ir kiti ministerijos atstovai pirmiausia atvyko į Biržų rajono savivaldybę, čia susitiko su meru Vytu Jarecku, mero pavaduotoja Astra Korsakiene, savivaldybės administracijos direktoriumi Vidu Eiduku, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju Eugenijumi Januševičiumi. Susitikime dalyvavo Seimo nariai Viktoras Rinkevičius ir Audrys Šimas. Kaip pranešė savivaldybė, ministras į Biržus atvyko Seimo nario A. Šimo kvietimu.

ŠMSM vadovų vizitas į Biržus - ne pirmasis. 2017 metų kovą Biržų rajone lankėsi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė ir Seimo Mokslo ir švietimo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša. Minimo vizito metu ministrė daug kalbėjo apie ugdymo įstaigų optimizavimą, o Seimo narys „valstietis“ tikino, jog būtina išsaugoti kaimo mokyklas. Svečiai tada suteikė viltį, kad bus neuždarytas ir Kučgalyje veikęs socializacijos centras.

Šiuo metu centro jau nebeliko. Nebeliko ir ministrės J. Petrauskienės – ją pakeitė A. Monkevičius, Biržams iš Vilniaus vėl atvežęs švietimo pertvarkos idėjų.

Ministras kalbėjo apie būtinybę ilginti mokyklų vadovų kadencijas, ieškoti lėšų direktorių mentorystei, kad patyrę mokyklų vadovai ruoštų sau pamainą iš jaunų pedagogų. Ne sykį kartojo apie siekiamybę matyti kiekvieną vaiką. Tam padėtų mokyklų bendravimas, vaiko ugdymosi istorijos perdavimas. Jis vyktų paprasčiau, jei mokyklos turėtų bendrą administraciją.

Viena iš ministro išsakytų idėjų – paankstintas vaiko ugdymas, 5 metų pradinė mokykla. Kaip oficialiai pranešama, savivaldybės vadovai pritarė svečio minčiai dėl ankstyvojo ugdymo, žadėjo apsvarstyti pasiūlymą įgyvendinti pilotinį tokio ugdymo projektą savo rajone.

Eksperimentuoti su visa Lietuva negali

„Su lakūnais čia nėra nieko bendra“, - sako kalbininkai apie žodžių pilotinis projektas junginį. Pilotinis projektas - tam tikras veiklos planas. Jeigu jis pavyksta, sėkmingai dirbama toliau. Anot kalbos specialistų, taisyklingi junginiai turėtų būti - bandomasis projektas, bandomasis tyrimas.

Ministras siūlymą pasirengti ugdymo įstaigų tinklo optimizavimui ir pabandyti vykdyti pilotinį projektą išdėstė Biržų rajono ugdymo įstaigų vadovams.

Pilotinio projekto esmė būtų įstaigų jungimas. Svečias kalbėjo apie priešmokyklinio ugdymo perkėlimą į mokyklas, galimą įstaigų jungimą. Mūsų rajono vaikų darželių (Nemunėlio Radviliškio ir Vabalninko) tapimas mokyklų skyriais – puikus įstaigų jungimo pavyzdys.

„Po mėnesio turėtume detalizuoti pasirinkimą, kad nuo kitų metų galėtume tvarkyti tinklą – pasirengtume to tinklo planą, pabandytumėme vykdyti pilotinį projektą“, - kalbėjo ministras. Anot jo, taip būtų įgyvendinamas centralizuotas valdymas, taupomos lėšos vadybai, įvyktų įstaigų „persirikiavimas“, būtų galima papildyti vadovų funkcijas, kad direktoriai gautų didesnį atlyginimą, taip pat būtų plečiama pagalba švietimui.

Pilotinius projektus vykdyti svarstoma kai kuriose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos mokyklose. Iš rajonų ministras paminėjo tik Biržus.

„Daryti eksperimentų su visa Lietuva negalime“, - tikino švietimo, mokslo ir sporto ministras.

Pilotiniam projektui - Biržuose gera terpė

Ministras žavėjosi biržiečiais pedagogais, jų parengtų vaikų meniniu pasirodymu.

„Ačiū rajono savivaldybės tarybai, kad pritarėte sprendimui leisti direktoriams turėti pamokų ir taip neprarasti specialybės žinių“, - kalbėjo svečias.

Anot ministro A. Monkevičiaus, lėšų mentorystės bei kitoms idėjoms įgyvendinti galima gauti per Europos Sąjungos struktūrinius paramos fondus, nukreiptus regionų atskirties mažinimui.

„Susitarimai su universitetais ir savivaldybėmis - galimybė praskinti kelią naujovių įgyvendinimui“, - kalbėjo ministras. Biržai, pasak svečio, pilotiniam projektui pasirinkti ir todėl, kad Seime turi du atstovus, o savivaldybės meras – „iš švietimo terpės“.

Kaip jau anksčiau rašyta „Šiaurės rytuose“, Seimo narys A. Šimas yra baigęs Vilniaus pedagoginį universitetą. Draugystės ir bendradarbiavimo sutartimi tarp Biržų savivaldybės ir minėto universiteto rūpinęsis tuo metu buvęs rajono politikas A. Šimas studijas baigė ir diplomą gavo abejonių kėlusiu būdu.

Šiaulių universitete pedagoginį profesinį išsilavinimą įgijo meras Vytas Jareckas. Jam nuo 2008 iki 2012 metų, kol tapo miesto seniūnu, teko pastudijuoti, įgyti mokytojo profesinę kvalifikaciją ir sykiu dirbti technologijų mokytoju Nemunėlio Radviliškio mokykloje.

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video