Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Su naująja „Valtra“ daugiau laiko liks žmonai

 Posakį „Kalėdos – stebuklų metas“ galima būtų papildyti mintimi, kad stebuklai dažniausiai nutinka tiems, kurie nuoširdžiai ir kantriai siekia savo tikslo. Būtent tokie yra ūkininkai Alina Borkovska ir Zenonas Borkovskij, ūkininkaujantys Vilniaus rajone. 240 ha ekologiniame ūkyje dirbama suomiškais „Valtra“ traktoriais, javai kuliami suomišku „Sampo“ kombainu, o derlius džiovinamas Lietuvos ūkininkų įvertinta patikima ir našia „Antti“ grūdų džiovykla.

Vertingos dovanos

Vaigeliškių kaime, Sudervės seniūnijoje, gyvenančių ūkininkų kieme stovi net trys suomiški „Valtra“ traktoriai. Įsigiję pirmąjį ir įsitikinę suomiškos technikos patvarumu ir kokybe, paskui nusipirko dar du „Valtra“ traktorius.

Vieną nešaltą besibaigiančių 2016 metų žiemos dieną pakrikštyti naujo pirkinio – T serijos „Valtra“ traktoriaus – į ūkininkų kiemą atvažiavo UAB „Rovaltra“ direktorius Romualdas Trainaitis. Jis atvyko ne tik su šampanu, kuriuo simboliškai pašventino naująjį A.Borkovskos pirkinį, bet ir apdovanojo ūkininkus šiltomis firminėmis striukėmis. Zenonas džiaugėsi ir kita R.Tainaičio dovana – šveicarišku rankiniu laikrodžiu. Jis primins, kad po gulinčiu akmeniu vanduo neteka, kad ūkininkas turi gyventi atsižvelgdamas į gamtos ritmą – laiku sėti, laiku pjauti, tik tuomet aruodai bus pilni. Maloni staigmena naująjį traktorių įsigijusiai Alinai – miniatiūrinė „Valtros“ kopija – traktoriaus modeliukas. Jis jau trečias sutuoktinių Borkovskij namuose. Tad lieka sulaukti anūkų, kurie žaistų su jais. Tiesa, sūnūs Robertas ir Voldemaras neskuba. Vienas dar uolus moksleivis, o kitas – kompiuterinių staklių operatorius prestižinėje metalo apdirbimo įmonėje. Beja, abu vaikinai mielai talkina tėvų ūkyje darbymečio metu.

Aristokratiškas gyvenimas

Kai susėdome išgerti arbatos, keturiasdešimt aštuonerių Zenonas sakė, kad dabar pats metas investuoti į ūkį. Abu su žmona yra baigę žemės ūkio mokyklą, tad puikiai išmano savo darbą. Zenonas – mechanikas, o Alina – zootechnikė. Dar sovietmečiu įgytos žinios praverčia savame ūkyje. Jie vieni iš nedaugelio Vaigeliškių kaime dar ir karvę laiko. Alina spaudžia išskirtinio skonio varškės sūrius ir užsukusius svečius gali pavaišinti tokiu gaminiu, kokio nenusipirksi jokioje parduotuvėje.

Ūkininkų kiemą puošia trys gražuoliai – A, N ir T serijų „Valtra“ traktoriai.

Pono ant savo galvos neturintys Alina ir Zenonas kvėpuoja tyru oru, valgo ekologišką savo ūkyje užaugintą ir pagamintą maistą, plėtoja ekologišką ūkį taip, kaip jiems atrodo tinkamiausia.

Avižoms užsidirba

Seniai Zenoną pažįstantis R.Trainaitis nuoširdžiai džiaugėsi ūkininko sėkme. „Kai prieš dešimt metų Z.Borkovskij atvyko pas mane tartis dėl pirmojo traktoriaus, visomis išgalėmis stengiausi jį įtikinti, kad pirktų kiek galingesnį traktorių nei planavo. Tuomet šis šaunus vyras dirbo 50 ha žemės ir įrodinėjo man, kad galingesnės technikos jam nereikia, nes neketina plėsti dirbamų žemės plotų. Bet įtikinau – įsigijo N serijos 110 AG traktorių „Valtra“, – senus laikus prisiminė UAB „Rovaltra“ direktorius. Tuomet jis žinojo, kad praeis kiek laiko ir darbščiam ūkininkui (beje, skinančiam laurus ir artojų varžybose) prireiks dar galingesnio traktoriaus. Būtent taip po kurio laiko ir nutiko.

Po kelerių metų Borkovskij kieme stovėjo jau ir pradžioje nusižiūrėtas A serijos 100 AG „Valtra“ traktorius. Jį ūkininkas vadino mažuoju darbiniu arkliuku, padedančiu sparčiau nudirbti smulkius darbus.

Šiemet Borkovskij ūkio technikos kiemą papildė šviežiais dažais kvepiantis, blizgantis naujasis Alinos pirkinys - T serijos 197 AG „Valtra“ traktorius. Jis galingiausias ir moderniausias iš visų trijų šiuo metu ūkyje esančių „Valtra“ traktorių. Naujasis traktorius gali važiuoti net 50 km/val. greičiu tiek į priekį, tiek ir atbulas (turi atbulinę vairavimo sistemą Twintarck). Taip pat naujasis pirkinys pasižymi ir puikiomis komforto savybėmis: sumontuota kabinos amortizacija, patogi vairuotojo sėdynė , lengvai perprantamas ir darbus lengvinantis valdymo porankis. Daugiau kaip 6 kv. metrai kabinos ploto – įstiklinta, taigi vairuotojui matomumo sąlygos kuo puikiausios. Dirbant tokia šiuolaikine technika darbus galima įveikti daug sparčiau.

Tik neišmanantieji apie traktorius ir jų naudą žemės ūkyje galėtų pasakyti, kad ūkio šeimininkus apėmė kolekcionavimo aistra. Visi trys „arkliukai“ jų ūkyje darbymečio metu labai reikalingi. Kiekvienam užtenka darbo, tad galima drąsiai teigti, kad avižoms, t. y degalams, kiekvienas jų užsidirba.

Negaili patarimų

„Pirmasis mano traktorius buvo vikšrinis. Kiek vėliau paėmiau paskolą ir nusipirkau LTZ, Lipecke pagamintą traktorių. Jis tarnavo gerai ir ilgai, tačiau laikams pasikeitus tapo akivaizdu, kad reikia investuoti į šiuolaikinę techniką. Pradžioje planavau įsigyti A serijos „Valtra“ traktorių, maniau, kad jo pakaks, bet R.Trainaitis įtikino, kad verta pasirinkti galingesnį, N serijos. Po ilgų svastymų taip ir padariau. Tik-rai dėl to nesigailiu. Džiaugiuosi ir pažintimi su R.Trainaičiu, kuris visada duoda vertingų patarimų“, – sakė ūkininkas. Jis prisipažino, kad tuomet, kai UAB „Rovaltra“ direktorius ragino pirkti galingesnę „Valtrą“, jis nemanė, kad kada nors jo ūkio valdos užims daugiau nei pusę šimto hektarų. Tuo metu atrodė, kad tokio žemės ploto pakanka, daugiau plėstis nėra reikalo. Pradėjus dirbti įsigytu N serijos „Valtra“ traktoriumi, planai apie ūkio plėtrą vis dažniau šmėsčiojo jo galvoje. O vėliau, padidėjus dirbamos žemės plotams, ir vėl prireikė patikimos technikos.

Zenonas džiaugėsi, kad turėdamas „Antti“ džiovyklą ir laiko sutaupo, ir grūdus už geresnę kainą parduoda.

Dabar sutuoktiniai Borkovskij deklaruoja 240 ha dirbamos žemės. Dalis jos – sava, dalį nuomoja. Ūkyje ekologiškai auginami javai, rapsai ir grikiai. Be suomiškų traktorių, ūkyje dirba ir suomių kompanijos kombainas „Sampo“ bei suomiška džiovykla „Antti“. Ir nė karto neteko nusivilti UAB „Rovaltra“ parduota technika. Dabar, kai Alina pasinaudodama europine parama įsigijo naują „Valtrą“,  teks didinti ūkio pelningumą ir plėsti dirbamos žemės plotus. Tačiau paradoksas tas, kad, turėdamas našios technikos, net dirbdamas didesnius žemės plotus Zenonas tikino turėsiąs daugiau laisvo laiko. „Kai turi našiai dirbančios žemės ūkio technikos, gali taip suplanuoti darbus, kad laiko liktų ir šeimai. Tuomet ir žmona mažiau priekaištauja, kad nuo ankstyvo ryto iki sutemų dirbu laukuose “, – šypsojosi ūkininkas.

Miega ramiai

Ūkininkas džiaugėsi, kad paklausė ir kito R.Trainaičio patarimo – prieš kelerius metus įsigijo suomišką „Antti“ grūdų džiovyklą. Ekologine augalininkyste užsiimančiam vyrui šis įrenginys – būtinybė. „Tikrai vertingas pirkinys, tai ypač pajutau šią lietingą vasarą. Jei ne džiovykla, nevalytus ir nedžiovintus ekologiškai užaugintus grūdus būčiau turėjęs parduoti pusvelčiui javapjūtės metu. Turėdamas džiovyklą sutaupau ir daug laiko, nes nereikia stovėti eilėse norint juos priduoti. Dabar aš galiu rinktis, kada ir už kiek parduoti grūdus, o ne man diktuoja kainas“, – sakė ūkininkas. Nors derliumi jis negali lygintis su chemizuotų ūkių savininkais, tačiau miega ramia sąžine, kad nenuodija nei kitų žmonių, nei savo šeimos. O ekologiškas ūkio derlius greitai randa pirkėją.

Pasak R.Trainaičio, šiemet grūdininkams ypač pagelbėjo „Antti“ džiovyklos. Neturintiesiems jų dėl lietingos rugiapjūtės teko tenkintis gerokai mažesnėmis pajamomis.

Pasisukus kalbai apie džiovyklas, R.Trainaitis sakė, kad šiais metais, kai javų laukus merkė lietus, jos buvo labai paklausios. „Ūkininkai paskambindavo ir reikalaudavo, kad po savaitės jiems pristatytume džiovyklas. Taip nedaroma. Reikia planuoti iš anksto. Tuomet nereikės skaičiuoti milžiniškų nuostolių“, – sakė UAB „Rovaltra“ direktorius. Jis džiaugėsi, kad vis daugiau ūkininkų supranta suomiškų džiovyklų naudą. Jose galima džiovinti net ir didesnio nei 20 proc. drėgnio grūdus. R.Trainaičio teigimu, ūkininkai tikriausiai išmoko šiųmetes gamtos pamokas ir dar daugiau augalininkystės ūkių apsispręs įsigyti „Antti“ džiovyklų.

Ateities planai

Klysta manantieji, kad žiema – atokvėpio metas ūkininkams. Z.Borovskij dar pardavinėja tai, ką užaugino savo ūkyje, rūpinasi padargais, kurių reikės pavasarį, svarsto ir planuoja, kur ir ką sės. O UAB „Rovaltra“ direktorius R.Trainaitis jau dėlioja kitų metų planus. „Šiais metais pardavėme 95 „Valtra“ traktorius – dešimčia daugiau nei praėjusiais metais. Ūkininkų ir miškininkų įsigytų „Valtra“ traktorių galia – nuo 110 iki 374 AG. Kitais metais planuojame jų parduoti dar daugiau. Tikimės, kad baigiantis 2017-iesiems Lietuvos ūkininkų kiemuose stovės dar 120 „Valtrų“, – sakė R.Trainaitis. Jis pabrėžė, kad daugiau nei 40 proc. šiais metais parduotų traktorių pirkta be ES paramos. Pasak R.Trainaičio, žmones vargina ilgai trunkantis dokumentų tvarkymas, nuolatinės patikros, įsipareigojimai, kuriuos privalu vykdyti. Pasak jo, nemažai traktorių šiais metais įsigijo Žemaitijos ūkininkai.

Rekomenduojami video