Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Smulkiesiems ūkiams – dar vienas ramstis

Šiuo metu šalyje ginčijamasi dėl biudžeto, o protestuojančių ūkininkų traktoriai burzgia aplink valdžios buveines. Labiausiai nuogąstaujama dėl smulkiųjų ūkių likimo ir perspektyvų. Būtent jiems vėl siūloma pasinaudoti europine parama.

Nuo lapkričio 4 d. iki pat metų pabaigos, gruodžio 31 d., smulkieji ūkininkai jau antrą kartą šiais metais kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį ,,Parama smulkiesiems ūkiams“.

Paraiškos, kaip nurodo Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) interneto svetainė, bus priimamos agentūros teritoriniuose padaliniuose. Atkreipiame dėmesį, kad paraiškas bus galima teikti ir naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacine sistema adresu www.zumis.lt.

Šiuo paraiškų priėmimo etapu paramos gavėjams numatyta išskirstyti 9 851 488 Eur paramos.

Pasinaudojo ir klesti

Vienas iš ūkininkų, pasinaudojusių parama pagal šią KPP priemonę, – Ukmergės bitininkas Linas Kazėnas. Jau 30 metų bitininkystė besiverčiantis vyras šiandien gali pasiūlyti išskirtinės kokybės bičių produktų iš Žaliosios girios: miško, liepų, aviečių, pavasarinio pievų, rudeninio miško, grikių medaus, žiedadulkių, bičių duonos, bičių pienelio, pikio, medaus dovanų ir dovanėlių, taip pat kreminio medaus. Bitininkas gamina ir įvairaus dydžio natūralaus vaško žvakes.

Prekyba bičių produktais ūkininkas verčiasi ne tik savame Ukmergės krašte – jo siūlomos produkcijos galima įsigyti ir Vilniuje, Kaune, Jonavoje.

Pasak L.Kazėno, prieš kelerius metus sulaukęs paramos pagal minėtą priemonę, jis nusipirko įvairios įrangos. „Įsigijau medsukį, korių atakiavimo stalą, medaus filtrą, medaus siurblių, rezervuarą, taip pat medaus fasavimo ir kitokios įrangos, reikalingos gamybai. Tokiu būdu kitas apyvartos lėšas galėjau panaudoti kitur“, – sakė jis.

Ūkininko teigimu, teoriškai jis būtų galėjęs nusipirkti šios įrangos ir iš savo lėšų, bet tada būtų sustojusi ūkio plėtra. Būtų tekę rinktis, ką įsigyti: tarp transporto arba dar kitų reikmenų. Skirti 15 tūkst. eurų – tikrai nemaži pinigai.

Pati paramos gavimo procedūra, anot L.Kazėno, pareikalauja laiko ir pastangų, bet dėl finansinės paramos verta pasistengti. „Taip, paraiška užima ne lapą ir ne penkis. Reikia ir sutarčių su įmonėmis, iš kurių perki, ir viešųjų pirkimų procedūrų, ir t. t. Reikia kažkiek išmanyti ir buhalteriją, ir raštvedybą, ir patį verslą. Mes su žmona pasidalijome šiais rūpesčiais“, – pasakojo jis.

Nors yra bitininkystės rėmimo programa, tačiau bitininko ūkis atitiko smulkiojo ūkio kriterijus, todėl L.Kazėnas kreipėsi paramos pagal KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“.

L.Kazėnas teigė ketinąs ir vėl teikti paraišką, nes pagamintai produkcijai realizuoti reikalingas automobilinis krautuvas. Juolab kad šiemet supaprastinta ir paraiškų teikimo tvarka. Taigi paramą gauti bus paprasčiau.

Kas gali gauti paramą?

Parama teikiama žemės ūkio produktų gamybai bei žemės ūkio produktų, pagamintų (išaugintų) valdoje, perdirbimui ir tiekimui rinkai. Jei jums yra 18 metų, jūs užsiimate žemės ūkio veikla ir esate savo vardu įregistravę valdą (kaip valdos valdytojai) ir ūkininko ūkį – galite teikti paraišką.

Parama bus teikiama smulkiųjų ūkių valdytojams, kurių valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, yra nuo 4 000 iki 7 999 Eur.

NMA atkreipia dėmesį, kad jei pareiškėjas yra gavęs paramą pagal šią KPP priemonės veiklos sritį, pakartotinai parama gali būti skiriama tik kitai remiamai veiklai, t. y. jei parama buvo gauta pagal šią KPP priemonės veiklos sritį žemės ūkio produktų gamybai, tai dabar pareiškėjas galėtų kreiptis tik dėl paramos žemės ūkio produktų (pagamintų (išaugintų) valdoje) perdirbimui ir tiekimui rinkai. Pavyzdžiui, jei anksčiau gaminote medų, auginote javus arba jaučius, o dabar produkcijai išvežti ir parduoti reikia dar ir papildomų transporto pajėgumų – galite kreiptis.

Maksimali išmoka – 15 000 Eur

Didžiausia išmokos suma vienam verslo planui įgyvendinti – 15 000 Eur, mokama dviem etapais: pirmoji išmokos dalis, sudaranti 80 proc. išmokos sumos, išmokama ne vėliau kaip per 15 darbo dienų po sprendimo skirti paramą, antroji išmokos dalis, sudaranti 20 proc. išmokos sumos, mokama kitais metais po verslo plano tinkamo įgyvendinimo.

Žinoma, reikia prisiminti, kad nors parama nėra banko paskola, kurią reikia grąžinti, bet įsipareigojimų taip pat esama.

Antai, NMA primena, kad paramos gavėjas privalo tinkamai įgyvendinti verslo planą, t. y. atlikti visas verslo plane numatytas investicijas, produkcijos standartine verte išreikštą valdos ekonominį dydį padidinti ne mažiau kaip 20 proc., pasiekti verslo plane numatytus veiklos plėtros tikslus, vykdyti pelningą veiklą. Netinkamai įgyvendinus verslo planą, likusi išmokos dalis nemokama, o išmokėta išmokos dalis susigrąžinama.

Verslo planą būtina pradėti įgyvendinti per 9 mėn. nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos – apie tai, jog pradedamas įgyvendinti verslo planas, ūkininkas privalo informuoti NMA raštu.

Daugiau informacijos svetainėje nma.lt

 

LOGOlogo

 

Rekomenduojami video