Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiurpina žmogaus gyvybės nevertinantys jaunuoliai

Vasara baigiasi – artėja rugsėjis, bene labiausiai keliantis asociacijas su naujais mokslo metais, taigi ir su moksleiviais, studentais – jaunimu. Labai liūdna, tačiau vasaros kelio į rugsėjį pabaiga Lietuvoje lyg tyčia paženklinta keliomis tragedijomis, kuriose neapsieita be jaunuolių. Kai kuriems jų vasaros atostogos baigėsi mirtimi, kai kuriems – įtarimais dėl nužudymo. O suaugusieji irgi „tradiciškai“ pildė juodąją žmogžudysčių statistiką.

Paaugliai ir tragedija

Negalutiniais duomenimis, per vasarą šalyje užfiksuota kone 20 nužudymų, o nuo metų pradžios tokių nusikaltimų – jau per 70. Tai yra šiek tiek mažiau nei pernai per tokį pat laikotarpį, tačiau nors kiek džiaugtis nėra nė menkiausios priežasties, nes kai kurie nužudymai – skandalingi ir šiurpina, mat įvykdyti net nekilus rimtesniam konfliktui.

Būtent toks nužudymas rugpjūčio 11-osios pavakare gedulo spalva paženklino Marijampolę. Čia akimirksniu nutrūko paauglio Armando (17 m.) gyvenimas. Vaikinukas pastaruosius 3 metus su mama gyveno Anglijoje, ten lankė mokyklą, netrukus vėl turėjo sėsti į klasės suolą. Tačiau atostogos Lietuvoje šiam buvusiam marijampoliečiui baigėsi tragiškai.

Klasės draugai rugsėjo 1-ąją Marijampolės „Sūduvos“ gimnazijoje nebesulauks ir abituriento Igno M. (18 m.). Šis gimnazistas po Armando nužudymo suimtas – įtariamasis taip turėtų gyventi mažiausiai 3 mėnesius.

Kartu su abiturientu šioje tragedijoje įtariamas ir jo nepilnametis brolis R. (15 m.) – šiam paskirtas namų areštas, ir jų taip pat nepilnametis bičiulis K. (17 m.) – jis, kad liktų laisvėje, turėjo pasirašyti pasižadėjimą niekur neišvykti. Mokyklą abu pastarieji moksleiviai turės lankyti. Tačiau ar jiems tai bus malonu, galima tik spėlioti, nes Lietuvoje būta jau ne vieno atvejo, kai mokyklos suolą trynė nužudymu įtariamas moksleivis, o kitų moksleivių tėvai kreipėsi į mokyklos administraciją prašydami kaip nors izoliuoti tokį įtariamąjį nuo kitų klasės draugų. Tai, žinoma, nepildyta, tačiau žinoti, kad esi nepageidautinas kolektyve, švelniai tariant, nelabai smagu.

Nesugebėjo prasilenkti

Visi minėti Marijampolės tragedijos dalyviai iki tol charakterizuoti teigiamai, reikalų su policija neturėję.

Londone gyvenęs Armandas svajojo Anglijoje įgyti mėgstamą specialybę ir kurtis savo ateitį. Lietuvoje jis aplankydavo giminaičius. Taip buvo ir šią vasarą – mirtis paauglį užklupo, kai jis kurį laiką atostogavo pas savo močiutę Marijampolėje. Vaikinas čia bendraudavo su ilgiau nematytais draugais, jau rengėsi visai greitai išvykti atgal pas mamą į Angliją.

Tačiau lemtingąją pavakarę Armandą, viena miesto gatve pėdinusį su draugu, staiga nužudė sutikti nepažįstami jaunuoliai. Šių buvo bene aštuoni – jau minėti broliai M. su kompanija ėjo į vaistinę močiutei vaistų parnešti. Aštuonetas, prasilenkdamas su priešais priartėjusiais dviem vaikinais, „netilpo“ savo kelyje – vienas iš kompanijos buvo užkliudytas petimi. Visi tą minutę prasilenkė, tačiau po kelių akimirksnių kompanija nutarė pagrįžti ir sumušti „netilpusiuosius“.

Tyrimo duomenimis, užteko poros stiprių smūgių, ir Armandas buvo palaužtas – griuvo. Ar nepilnamečio staigią mirtį lėmė dėl smūgių gauta galvos trauma, ar sąlytis su šaligatviu, bus tiksliau atsakyta atlikus išsamią ekspertizę.

Vaizdai buvo užfiksuoti

Po Armando laidotuvių Marijampolėje sklando įvairūs gandai. Kalbama, kad nelaimėlis patyręs ypatingą kaklo traumą – tarsi smūgis buvęs specialiai sukoncentruotas į mirtiną kūno vietą.

Kai Armandas sukniubo, jo draugas dar bandė jį gaivinti, tačiau tuoj pat nubėgo ieškoti pagalbos. Chuliganų gauja čia pat išsilakstė. Ši kelių akimirksnių egzekucija vyko netoli kelių daugiabučių namų, tad buvo gyventojų, pro savo butų langus mačiusių ir jaunuolių spūstį, ir po to atvykusius greitosios pagalbos ir policijos automobilius. Medikai irgi bandė gaivinti chuliganų auką, tačiau veltui.

Jaunimas mieste kalba, kad tuos lemtingus momentus, kai keli jaunuoliai smūgiavo Armandui, kiti gaujos nariai vaizdą filmavo – „filmukas“ netrukus jau keliavo iš rankų į rankas. Esą gali būti, kad būtent dėl filmavimo didžioji kompanija ir sugrįžusi prie dviejų vaikinų, kai šie juos užkliudę prasilenkdami.

Nužudymo tyrėjai nelinkę viešinti tyrimo detalių, tačiau netrukus po tragedijos paskelbta, kad operatyviai sulaikyti visi 8 jaunuoliai. Tačiau įtarimai šiurpiu nusikaltimu vėliau pareikšti tik trims iš jų – minėtiems broliams ir vienam jų draugui. Esą kiekvieno veiksmus per akimirksnio egzekuciją užfiksavo šalia esančios mokyklos vaizdo stebėjimo kameros.

Dar paaiškėjo, kad, manoma, lemtingąjį smūgį nepažįstamam Armandui sudavęs Ignas M. – Rytų kovos menų treniruotes lankydavęs gimnazistas. Gali būti, kad jo veiksmai susiję su treniruotėse gautomis žiniomis – tuomet galima teigti, kad vaikinas nesilaikė tokių sportininkų pasižadėjimo nenaudoti smurto gatvėje. Bet ar tai tiesa, tiksliai paaiškės tyrimo metu.

Lyg šeimos prakeiksmas

Šiurpiausia, kad įtariamieji apibūdinami teigiamai, gerų šeimų vaikai. Tad kodėl jiems neužteko akimirksnio situaciją gatvėje palydėti tik galbūt piktesniais žodžiais, galima tik stebėtis. Manytina, kad tąkart staiga suveikė „bandos instinktas“ – noras vadovauti situacijai, pademonstruoti savo viršenybę, galią. Juk jeigu Armandą su draugu gatvėje tokioje pačioje situacijoje būtų sutikę tik minėti broliai ar šiaip kurie nors 2 ar 3 vaikinai, tikėtina, kad jokių smūgių būtų nebuvę. O kai yra žiūrovų, atsiranda ir „artistų“.

Štai todėl šis nusikaltimas, pašiurpinęs žmogaus gyvybės trapumu, gyvenimo vertybių nesuvokiančių jaunuolių žiaurumu ir tragiška akimirksnio kaina, Marijampolėje aptarinėjamas iki šiol. Į Armando laidotuves būriais ėjo net ir šio berniuko bei jo motinos, skubiai parvykusios iš Anglijos, ar kitų šios šeimos narių nepažįstantys marijampoliečiai. Žmonės kapinėse girdėjo gedinčios motinos retorinius klausimus, nebetilpusius skausmo sukaustytoje širdyje: kodėl jos šeima tarsi prakeikta, kodėl jai jau teko laidoti visai dar jauną brolį, prieš kurį laiką – vyrą, Armando tėtį, galop – patį Armandą?...

Dabar šiai moteriai teliko pirmagimė dukra.

Paauglio nužudymas vėl sujudino ir daugybę interneto žinių komentatorių: daug kas piktinasi, kad įtariamaisiais tapo tik 3 jaunuoliai, nors nužudymo metu jų buvo aštuoni ir nė vienas draugų smūgių nestabdė, daug kam patiktų, kad nusikaltę paaugliai Lietuvoje būtų teisiami nuo 14 metų ir dar būtų grąžinta mirties bausmė. Taip pat gausu manančiųjų, kad Lietuva – žmogžudžių kraštas, tad lietuviai raginami toliau bėgti iš savo gimtinės ir jos net nelankyti...

Ne be alkoholio šešėlio

Jaunuolio (19 m.) nužudymu rugpjūtį baigėsi ir jaunimo vakarėlis kaimo turizmo sodyboje Molėtų rajone. Nelaimėlis buvo mirtinai sumuštas. Suimtas kiek vyresnis įtariamasis (24 m.). Taip liūdnai baigėsi bene 20-ies jaunuolių šventė sodyboje. Žinoma, joje neapsieita be alkoholio.

Būtent alkoholis greičiausiai pražudė dar vieno nužudymo, įvykdyto rugpjūtį, auką – Pandėlyje (Rokiškio r.) buvo aptiktas nužudytas ir į vietos upelį įmestas pandėliškis (36 m.). Dėl to sulaikytas įtariamasis (60 m.), Rokiškio rajono gyventojas. Abu – stikliuko mėgėjai.

Per išgertuves, kaip manoma, bene keturiais smūgiais peiliu rugpjūtį nužudytas ir Glaudėnų kaime (Klaipėdos r.) asocialiai gyvenęs vyras (50 m.). Įtarimų šešėlis krito ant apie šį įvykį policijai pranešusios labai girtos moters (57 m.) – šiai tuo metu nustatytas itin sunkus girtumas – net 4,54 promilės alkoholio.

Nužudymų skaičių rugpjūčio mėnesį papildė ir nusikaltimas Vilniuje – čia gatvėje vieną vakarą buvo aptiktas stipriai sumuštas vyras (41 m.). Po kurio laiko ligoninėje vyras mirė, taip ir neatgavęs sąmonės.

Apie nužudymą kalbama ir dar vienu atveju Vilniuje – kai į ligoninę buvo pristatyta leisgyvė vilnietė (36 m.), trijų vaikučių mama, neva patyrusi kriminalinį abortą. Tačiau jau kitą dieną paaiškėjo, kad šios moters naujagimio lavonėlis surastas daugiabučio namo rūsyje. Tad aborto versija atkrito – vaikelis galėjo būti nužudytas. Tai aiškinasi policininkai.

Na, ir dar vienas įvykis ryškiai pildo vasaros nužudymų statistiką – tai išgarsėjusios šiaulietės Sandros Grafininos (28 m.) kol kas mįslinga istorija. Moteris pradingusi dar liepą, jos kūnas bent jau iki šios savaitės nebuvo rastas, bet dėl įtariamo jos nužudymo jau ne vieną savaitę suimtas gyvena Sandros sutuoktinis Nigelas Džeremis Makoulas (41 m.), Jungtinės Karalystės pilietis, pastaruoju metu gyvenęs Lietuvoje. Vyras įtarimus kategoriškai neigia, tačiau pareigūnai tikina turintys svarbios informacijos, leidžiančios jį įtarti dėl žmonos nužudymo.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video