Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šeimos kortelės projekto trūkumai: lenda esminės problemos

Daugiavaikėms ar vaikų su negalia turinčias šeimas šiomis dienomis jau turi pasiekti pirmosios nemokamos Šeimos kortelės. Vyriausybė jų turėtojams žada nuolaidas įvairioms prekėms ir paslaugoms. Tačiau aiškėja, kad projektas į priekį juda labai sunkiai. Kur su šia kortele nuolaidos garantuotos ir kuo baigėsi valdžios pažadai su ja šeimoms perpus atpiginti tarpmiestinį transportą?

Keturių vaikų mama Nina su visa šeima iš Švenčionių atvyko į Vilnių – į didžiulį prekybos centrą apsipirkti. Ruduo ir nauji mokslo metai prasidėjo, tad laikas vaikus apipirkti naujam sezonui jau atėjo.

„Vaikai auga greitai, nespėji nusipirkti rūbų, matams neužtenka, o ypač batai, vaikas sportuoja, vaikšto į futbolo treniruotes, merginos šokiais užsiima, neužtenka nei batų, nei rūbų“, – sako daugiavaikė mama Nina. Rugsėjo pirmąją šalyje įsigalioja naujiena – valdančiosios daugumos inicijuota Šeimos nuolaidų kortelė, skirta daugiavaikėms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms.

Tačiau Nina sako jos dar neužsisakiusi: neskubėjo, mat neįžvelgia didelės naudos – nuolaidas pasiskelbė siūlysiančios vos kelios visoje šalyje veikiančios prekybos įmonės: „Domėjausi, mūsų rajonui nelabai aktualu. Iš Švenčionių rajono aš.“ Mokyklinių prekių skyriuje, prekės siūlomos su 30-40 proc. nuolaidomis, sukiojasi ir tris dukras auginanti Tatjana. Moteris sako taip pat Šeimos kortelės dar neužsisakiusi: „Aš žinau, bet neturėjau laiko, neužsisakiau.“ Šeimos korteles, anot socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, kurjeriai pristatys jas užsakiusioms šeimoms į namus arba į pašto skyrius.

Nors užsakymo pradžia paskelbta dar liepos pradžioje, kortelės didžiulio susidomėjimo nesulaukė – ir nors nemokamos, jas iki šiol užsisakė vos dešimtadalis šeimų, turinčių į jas teisę: iš 60 tūkst. vos 6 tūkst. Tačiau ministras viliasi, kad ilgainiui projektas įsisiūbuos ir tuomet kortelės pageidaus daugiau šeimų. Kol kas prie projekto nusprendė prisijungti vos 17 įmonių, siūlančių nuolaidas savo prekėms ir paslaugoms nuo 1 iki 30 proc.

Iš stambiųjų prekybos tinklų – kol kas du: „Rimi" ir „Maxima". „Mums žingsnis buvo labai nuoseklus. „Maxima“ dirba su šeimomis, plėtojame daug projektų, susijusių su šeimomis. Remiame savo darbuotojų šeimas, turinčias daugiau vaikų ir auginančias neįgalius vaikus. Nuosekliai perėjome ir prie šeimos kortelės“, – pasakoja „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Visgi aiškėja, kad įstrigo vienas pagrindinių projekto prioritetų – nuolaidos tarpmiestiniams autobusams, traukiniams ir keltams. Pasirodo, vyriausybė pritrūko poros milijonų eurų, kad galėtų kompensuoti vežėjams išlaidas, mat gausioms šeimoms žadamos net 50 proc. nuolaidos bilietams. Tad šios nuolaidos žadamos tik nuo naujųjų metų.

„Nėra numatyto rezervo, lėšų lengvatoms. Dėl šito klausimo dabar dirbu. Stengsimės, kad geležinkelis ir kelių transportas turėtų tokias galimybes“, – teigia susisiekimo ministras Jaroslov Narkevič.

„Reikalinga apsispręsti dėl biudžeto, dabar, keik esu kalbėjęs su buvusiu ministru R. Masiuliu, viduje tokių lėšų šiais metais neatsirado, kad būtų galima perskirstyti iš Susisiekimo ministerijos biudžeto“, – pasakoja ministras L. Kukuraitis.

Prognozuojama, kad vežant gausias šeimas už pusę kainos, vežėjams per metus teks kompensuoti apie 5 mln. eurų. Tačiau su nuolaida vežti gausių šeimų kol kas nesirengia ne tik transporto įmonės. Štai ir Vilniaus savivaldybė neskuba gausioms šeimoms, turėsiančioms Šeimos korteles, suteikti nuolaidų. „Turime planų, kaip vienai ar kitai socialinei grupei ir šeimoms padėti.

Bet tai mūsų planai, tuos kvietimus, kuriuos girdžiu, traktuoju kaip viešųjų ryšių veiksmą, nes jei egzistuotų Lietuvoje Šeimos kortelė, sistema, galvotume apie prisijungimą, bet kol kas tokios sistemos nėra“, – teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Norint gauti nemokamą gausios šeimos arba auginančios neįgalų vaiką kortelę, lengviausia ją užsisakyti internetu socialinių paslaugų informacinėje sistemoje arba siųsti prašymą į Vilniuje esantį socialinių paslaugų departamentą. Pagaminti ir atsiųsti 5 metus galiosiančią kortelę ministerija žada per 6 savaites.

Donatas Brimeris

Rekomenduojami video