Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Renka geriausius Ignalinos rajono ūkininkus

Lietuvos ūkininkų sąjungos Ignalinos skyrius kasmet organizuoja geriausių rajono ūkininkų konkursą „Metų ūkis“, kurio nugalėtojai pagerbiami Rudens gėrybių šventėje. Šiais metais šventė vyks spalio 3 dieną, todėl prasidėjo paieškos sėkmingai ūkininkaujančių, naujas veiklas pradėjusių ar jas plečiančių mūsų krašto darbštuolių.

Atvyko iš Šilalės

Rugsėjo 2 dieną aplankyti du ūkiai. Į apžiūrą vyko Lietuvos ūkininkų sąjungos Ignalinos skyriaus pirmininkė Marijona Lukoševičienė, Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriaus vedėja Natalija Truchina ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Ignalinos biuro vadovė Nadežda Lašinskienė.

Pirmiausia buvo aplankytas jaunas, šeštus metus mėsinių galvijų auginimu užsiimantis ūkininkas Viktoras Ežerskis. Jis pats gyvena Visagine, o valdos (daugiau nei 400 ha) plyti Rimšės seniūnijoje, fermos ir kiti ūkiniai pastatai yra Bieniūnų kaime. Labai energingas, entuziastingas ir nuoširdžiai bendraujantis 32-ejų metų vaikinas svečius pasitiko plačia šypsena ir perspėjo, kad jo ūkyje tvarkos ir švaros nerasi. Tokia jau yra gyvulininkystė – su mėšlu ir kvapu... Čia vaikščioti reikia su guminiais batais, o kalnuotais laukais važinėti galingu džipu. Tuo džipu komisijos nares Viktoras ir pavežiojo, kartu aplankė ir duonute pašėrė galvijus. O jų tikrai nemažai – 300 galvų (angusų, limuzinų, aubrakų...).

Pažiūrėjus, kaip ūkininkas juos kalbina, glosto, kiek daug apie juos žino, tikrai supranti, kad ši veikla yra mėgiama. Tik tokiu atveju galima pavežti tokį krūvį, atsakomybę ir išgyventi visus sunkumus ir nemalonias situacijas, kurių Viktoro ūkininkavimo metais buvo išties daug. O kur dar visi teisinių dalykų labirintai, nuolat besikeičiantys reikalavimai, paramos tvarkos ir daugybė biurokratizmo, kurį reikia kažkaip įveikti. „Sunku žmogui susigaudyti. Ir apskritai, kai pažiūri, tai susidaro toks vaizdas, kad dirbančių žmonių Lietuvoje išvis nereikia", – sakė jis.

Vaikinas patyrė ir nesąžiningumo, ir apgavysčių, ir brangiai kainavusį darbuotojo aplaidumą, tačiau tai nepaveikė jo siekių ir norų, neužgesino degančios dvasios. Galbūt padėjo ir žemaitiškas užsispyrimas. Iš Šilalės kilęs vaikinas pasakojo, kad iš pradžių atvažiavo porai mėnesių padėti savo patėviui, o viskas baigėsi tuo, kad vėliau iš jo ir visą ūkį nusipirko. Viktoras šiek tiek ragavo ir studentiško gyvenimo, ir emigranto duonos, jam teko dirbti gyvulių pervežimo srityje. Šiandien jis savo vietą atrado Rimšės krašte ir jaučiasi čia gerai: daug ką pažįsta, su daug kuo bendrauja, stengiasi sutarti su vietiniais gyventojais, kitais ūkininkais, kartais jiems talkina ar pats prašo pagalbos.

Viktoras daug pasakojo apie gyvulius ir jiems reikalingą priežiūrą. Sakė, kad daug darbo pareikalauja pašaro paruošimas. Padaroma apie 10 tūkst. rulonų šieno ir šiaudų, visus juos reikia suvežti arčiau fermų ar po stogu. Trečius metus auginami kukurūzai, taip pat gaminamas kokybiškas kompostas. Ūkyje jam talkina penki darbininkai, samdo buhalterę. „Mes jau visi taip susigyvenę, kad jaučiamės kaip šeimyna...", – džiaugėsi savo žmonėmis darbdavys. Komisijos narės buvo sužavėtos ūkininko energija ir optimizmu, o Marijona Lukoševičienė jam pasiūlė tapti Ūkininkų sąjungos nariu, tuomet bus lengviau dalintis įvairia informacija, dalyvauti mokymuose ar turėti atstovavimo atramą.

Ūkininkauja ekologiškai

Vėliau buvo aplankytas Linkmenų seniūnijos Pelegrindos kaime jau tris dešimtmečius gyvuojantis pieno ūkis. Jo šeimininkai Regina ir Rimantas Veličkos – pirmieji Ignalinos rajono ūkininkai, 2009 m. jie jau yra tapę konkurso „Metų ūkis" nugalėtojais. Regina ir Rimantas svečius pasitiko savo namų kieme, kur zujo būrelis gražių ir labai mylimų šuniukų ir kačiukų. Ūkininkai pasidžiaugė, kad pagaliau baigti namo atnaujinimo darbai. Šalia tėvų namų pastatytas nedidelis namas vienam iš sūnų. Sūnūs Andrius ir Remigijus taip pat pasirinko ūkininkų kelią, trečias sūnus Rolandas gyvena Vilniuje.

Regina ir Rimantas svečius pasitiko savo namų kieme

Rimantas ir Gražina jaunystėje dirbo kolūkyje, jis – tekintoju, suvirintoju, vėliau mechaniku, ji – zoolotechnike selekcininke. Kaip prisiminė, kaip iš pradžių buvę tikrai sunku, vėliau algas pakėlė ir jie kiek prasigyveno. Rimantas dalijosi prisiminimais, kaip prieš pat nepriklausomybės paskelbimą kolūkio pirmininkas pasakė, kad jau jo kolūkyje nebus nė vieno ūkininko. Atsirado. Ir pats pirmininkas bandė ūkininkauti, bet labai trumpai. O štai Veličkos savo ūkio gyvavimo metus skaičiuoja dešimtmečiais. Per tiek laiko daug sunkumų patirta, tačiau šiandien jie ramūs.

Kaip ir dauguma stambesnių ūkininkų, Rimantas ir Regina Veličkos iš pradžių pasirinko ekologinį ūkininkavimą. Ekologiniam ūkiui taikomi tam tikrų pašarų ir medikamentų naudojimo apribojimai, tad svarbi tampa ne vien tik genetika, šėrimo bei laikymo sąlygos, bet ir ūkininko žinios, kurių semtasi įvairiuose seminaruose. Pastaruosius keletą metų ūkininkai dėl sumažėjusio produktyvumo yra atsisakę ekologinio ūkio ir tvarkosi įprastai. Ūkininkai turi apie 155 ha žemės, 44 karves, 30 veršiukų. Samdo du pagalbininkus. Karves melžia pati Regina ir kas antrą dieną iš jų fermos pienovežis išveža 1,5 tonos pieno.

 

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

Rekomenduojami video