Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Puodelis arbatos gali pakeisti bitininkų gyvenimą

Kai bitės ramiai dūzgia aviliuose, bitininkai tarsi jų augintinės sulekia į vieną krūvą norėdami pabendrauti su svečiais iš užsienio, pasidalyti patirtimi.

Tiesioginis bendravimas

Bemaž aštuonerius metus gyvuojantis forumas „Mano bitės“, kuriam vadovauja Deividas Rušėnas iš Rokiškio, ne vienam pradedančiam ar net patyrusiam bitininkui tapo atradimu. Sužinoję apie tokią bendravimo platformą dauguma bičiulių ilgus žiemos vakarus ėmė leisti diskutuodami forume. Tačiau niekas negali nuginčyti, kad gyvai bendrauti daug smagiau nei virtualioje erdvėje. „Kasmet stengiamės mažiausiai po du kartus susirinkti, kad užmegztume tiesioginį ryšį, pažintume vieni kitus ir smagiai bei turiningai praleistume laiką“, – sakė forumo vadovas.

Baigiantis 2016-iesiems bitininkai rinkosi Kazlaučiznos kaime,esančiame Ukmergės rajone, kaimo turizmo sodyboje. Organizatoriai pasistengė, kad dviejų dienų programa būtų tokia pat turininga, kaip ir per ankstesnius susitikimus.

Apie polifoninį medų

Renginio dalyviai labiausiai laukė svečio iš Latvijos Janio Vainovskio pranešimo. Šalies kaimynės bitininkas daug laiko skiria bičių produktų propagavimui, moksliniam jų vertės pagrindimui. Pusketvirto šimto bičių šeimų laikantis vyras gyvena Kuržemėje, miestelyje pavadinimu Saldus, kuris išvertus iš latvių kalbos reiškia „medaus lašelis“. Bitininkauti jam padeda žmona, dukra ir dvi seserys. J.Vainovskis prekiauja ne tik medumi, bet ir kitais bičių produktais – žiedadulkėmis, bičių duona, medaus ir uogų mišiniais, vaško žvakėmis.

Aptarti praėjusių metų, pasidalyti patirtimi į kaimo turizmo sodybą Ukmergės rajone susirinko bitininkai iš visos Lietuvos.

Skaitydamas pranešimą apie medų bitininkas pabrėžė žiedadulkių svarbą. Pasak jo, tik iš jų kiekio galima nustatyti, koks medus. Rodydamas įspūdingas mikroskopu fotografuotas žiedadulkių nuotraukas, J.Vainovskis pabrėžė, kad bitės vienu metu gali nešti ne daugiau kaip penkių rūšių žiedadulkes. Bitinininko teigimu, labai vertingos yra pienių žiedadulkės, mat jose itin daug – 18 proc. – vitamino E. Latvis tvirtino, kad visų rūšių žiedadulkėse gausu įvairių mineralinių medžiagų.

Svečias iš Latvijos Janis Vainovskis. Redakcijos archyvo nuotr.

Renginio metu jis pasiūlė 1 000 eurų atlygį tam, kas ras kelių spalvų, iš skirtingų augalų suneštą žiedadulkę. „Gamtoje taip sutverta, kad bitės apdulkina augalus, vadinasi, jos skraido tik tarp vienos rūšies augalų žiedų“, – aiškino pašnekovas. Tai žinant, pasak jo, nesunku surinkti vienos rūšies augalų medų. „Jei norite, kad pirkėjas pas jus grįžtų, reikia pasistengti, kad kasmet galėtumėte jam pasiūlyti pat skonio, kokio turėjote praėjusią vasarą, medaus. Todėl jo reikia turėti įvairių rūšių“, – sakė bitininkas. Jis pats tam skiria labai daug laiko, mat žino, kad įdėtos pastangos ir sugaištas laikas atsiperka.

Pinigai propagandai

Daugelį forumo dalyvių gerokai nustebino J. Vainovskio pateikti duomenys, rodantys, kad pagal suvartojamo medaus ir jo produktų kiekį, gerokai atsiliekame nuo kaimynų. Prieš kelerius metus vienas Latvijos gyventojas suvartodavo apie 400 g medaus per metus, dabar net 1 kg. Kodėl šalyje kaimynėje sparčiai auga medaus suvartojimas? Pasirodo, latviai nemažai bitininkystei remti skirtų ES lėšų nusprendė panaudoti ne aviliams pirkti, o medaus ir kitų bičių produktų propagavimui populiariuose leidiniuose, televizijos, radijo laidose, plačiai visuomenei skirtuose viešuose renginiuose.

Bitininkė Giedrė Grigaitytė - Indrašienė ragauja degustuoti skirtą medų.

Latvijoje pasiekta, kad vaikai mokyklose nemokamai gautų medaus. Kaimynai skyrė lėšų ir moksliniams tyrimams, o Lietuvoje remiami norintieji plėsti turimus bitynus ir pradedantys bitininkai.Turintieji verslinius bitynus itin vertingą Lietuvos medų nesunkiai eksportuoja, o kiti dejuoja, kad sunku parduoti.Užuot pirkę savo šalies bitininkų medų, lietuviai neretai renkasi pigesnį ir prastesnės kokybės ukrainietišką ir kinišką medų.

Paneigė mitą

Vis dėlto kaimynų kelias, plečiant rinką, nebuvo lengvas. „Latvijoje nuo 1990 metų užaugo karta, nemačiusi medaus. Atsirado žmonių, bijančių vartoti šį produktą dėl galimų alerginių reakcijų. Tačiau mes tyrimais įrodėme, kad tinkamai vartojamas medus nekenkia. Pavyzdžiui, rapsų medus, sumaišytas su blindžių medumi, net mažiems vaikams nesukelia alergijos“, – sakė J.Vainovskis.

Atlikęs išsamius tyrimus atestuotoje laboratorijoje, jis paneigė ir mitą, kad dedamas į karštą vandenį medus praranda vertingąsias savybes. Tai labai svarbu, nes siekiant gyventi sveikai cukrų galima ir verta keisti medumi. Juolab kad į puodelį arbatos jo reikia dėti perpus mažiau, mat medus saldesnis už cukrų. Analogiški tyrimai atlikti ir kitų šalių laboratorijose. „Jei medus įdedamas į 60 laipsnių karščio vandenį ir laikomas parą, vertingų jame esančių fermentų neliks, o jei dvi valandas, šis svarbus rodiklis nebus pakitęs“, – apibendrino bitininkas iš Latvijos.

Augina klientus

J.Vainovskis sakė, kad nesunkiai galima apskaičiuoti, kiek medaus per metus suvartotų žmogus, jei kasdien išgertų puodelį arbatos su šiuo bičiųproduktu. „Viename arbatiniame šaukštelyje telpa 15 g medaus. Metuose yra 365 dienos. Vadinasi, 15 g x 365 = 5,475 kg medaus. Tiek šio vertingo produkto reiktų suvartoti per metus kiekvienam, besirūpinančiam savo sveikata“, – aiškino latvis.Pasak jo, apie 2 mln. Lietuvos gyventojų įpratinus kas rytą išgerti puodelį arbatos su medumi, vietos rinkai reikėtų papildomai apie 6 000 t šio produkto per metus.

A. Kiela apdovanotas už skaniausią medų.

Siekdamas gausinti medaus vartotojų gretas savo šalyje, J.Vainovskis sugalvojo puikų būdą, kaip auginti klientus. Bitininkas pradėjo gaminti vaikams skirtas skysto medaus lazdeles, kurios, anot jo, ilgainiui taps saldumynų pakaitalu mokyklose ir darželiuose.

Palaikydami Slovėnijos bitininkų iniciatyvą, kuriai pritarė Europos Komisija, Latvijos bičiuliai švenčia Europos pusryčių su medumi dieną. Šią dieną mokyklose ir vaikų darželiuose organizuojami specialūs renginiai, vaikai vaišinami medumi, mokomi pažinti ir mylėti bites.

Genialu, kas paprasta

Ką papasakoti, turėjo ne tik svečiai iš kitų šalių. Žinomas mūsų šalies bitininkas, verslinio bityno Adutiškyje, esančiame Švenčionių rajone, savininkas Aleksandras Pupkevičius mielai pasidalijo savo patirtimi, kaip tausojant laiką ir sveikatą tvarkytis kelių šimtų bičių šeimų bityne. Aleksandras parodė filmuotus reportažus, kaip dezinfekuoti rėmelius ir kaip per labai trumpą laiką pamaitinti bites. „Anksčiau mūsų sūnūs nenoriai imdavosi šio darbo. Dabar, kai vienas nupučia bites, o kitas žarna tiesiai iš talpos, kuri vežama autobusiuku palei avilius, supila sirupą, darbas eina kaip iš pypkės“, – linksmai pasakojo bitininkas, žinantis, kad genialu yra tai, kad paprasta.

Ne mažiau įdomi buvo ir antroji susitikimo diena. Ilgamete bitininkavimo patirtimi renkant žiedadulkes ir pikį bei žiniomis apie žiedadulkių rinkimo inventorių dalijosi Telšių rajono bitininkas Sergejus Bukelis. Informacinių technologikų specialistas Marius Vaicius iš Kaišiadorių, bitininkas mėgėjas, demonstravo savo kuriamas elektronines avilių svarstykles, kurios padeda taupyti brangų laiką ir yra ne prastesnės už brangiai kainuojančias užsienines.

Ateities planai

Viso renginio metu vyko įvairių „akcijų atrakcijų“. Buvo renkamas gardžiausias medus ir midus. Skaniausio medaus rungtyje nugalėjo Ramutis Buckiūnas, laikantis bites Salininkų soduose prie Vilniaus. Renginio dalyvius nustebino tai, kad Kauno botanikos sode bites laikančio Juozo Alsio medus, surinktas tuo pačiu metu kaip ir R.Buckiūno, buvo beveik tokio pat skonio. Už skaniausią midų buvo apdovanotas Artūras Kiela. Smagų „bitmūšį“, kurio metu reikėjo atsakyti į D.Rušėno parengtus klausimus, laimėjo bitininkas iš Latvijos Andris Dzenis.

Paklaustas apie ateities planus, forumo „Mano bitės“ vadovas sakė jau planuojantis išvykas į Lenkiją ir Čekiją bei pavasarinį forumo bitininkų susitikimą. Įgyvendinti sumanymus jam padeda sesuo Diana, Rokiškyje gyvenantys tėvai Zita ir Rimantas Rušėnai, kurių kieme pavasario laukia 35 bičių šeimos.

 

Rekomenduojami video